Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Kerry znów dzwonił, a Ławrow przedstawił ten sam pomysł

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w środę w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że celem zbliżających się rozmów "czwórki" (Rosja, USA, UE i Ukraina) powinno być doprowadzenie do równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego, przede wszystkim zaś zmiana konstytucji Ukrainy. Tym samym powtórzył stanowisko Kremla powtarzane od kilku tygodni w prawie każdym oficjalnym komunikacie strony rosyjskiej.

Były dysydent z ZSRR: Pamiętajcie o Monachium i Jałcie

Były radziecki dysydent Siergiej Kowalow zaapelował w liście otwartym do społeczności międzynarodowej o "powstrzymanie rosyjskiej ekspansji" na Ukrainie i wskazał, że trzeba "przypomnieć sobie" o konferencji monachijskiej z 1938 r. i jałtańskiej z 1945 roku.

Sikorski: Rosja finansuje działania wywrotowe na Ukrainie

- To, co dzieje się na Ukrainie, jest nie do przyjęcia - powiedział w wywiadzie dla CNN szef MSZ Radosław Sikorski. - Silniejszy kraj najpierw zajmuje część słabszego, a następnie finansuje działania dywersyjne pod pretekstem problemów etnicznych, które nie istnieją - dodał szef polskiej dyplomacji.

Separatyści mają stworzyć "korytarz dla wojska". Rosyjska inwazja to kwestia godzin?

Prorosyjscy separatyści we wschodniej części kraju "dostali rozkaz stworzenia w nocy z wtorku na środę korytarza", którym kremlowskie wojska będą mogły wjechać na terytorium Ukrainy. Informację o takiej treści, "potwierdzoną" przez MSZ w Kijowie, podał ukraiński portal "Information Resistance" założony przez byłych wojskowych i analityków ukraińskiej armii.

Hague: Moskwa chce obniżyć wiarygodność Kijowa

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague uważa, że ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy wyglądają na element rosyjskiej strategii polegającej na destabilizowaniu sytuacji w tym kraju.

UE "zaniepokojona" sytuacją na Ukrainie. USA: dziesiątki tysięcy Rosjan przy granicy

- Uważnie i z zaniepokojeniem obserwujemy sytuację - stwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz odnosząc się do sytuacji na wschodzie Ukrainy. Przedstawiciel NATO stwierdził natomiast, że nie widać "znaczących" zmian w pozycjach wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Amerykański ambasador przy OBWE stwierdził, że są ich "dziesiątki tysięcy".

Szef Pentagonu potwierdza: USA myślą o wysłaniu żołnierzy do Europy Środkowej

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel powiedział w wywiadzie dla dziennika i telewizji Bloomberg, że NATO rozważa opcję wysłania do Europy Środkowej na stałe amerykańskich żołnierzy w związku z zagrożeniem, jakie w Europie stworzyła w ostatnim czasie Rosja. Potwierdził tym samym słowa dowódcy Sojuszu w Europie, gen. Philipa Breedlove'a, którego w czwartek cytował "New York Times".

Sikorski: Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś jest inaczej

- Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś niestety jest inaczej - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit", że uważa on za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę.