Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Ile baz za granicą ma Rosja? Putin: prawie wcale. Fałszywa skromność

USA prowadzą najbardziej agresywną politykę na świecie - oskarża Władimir Putin. Dowodem mają być np. liczne zagraniczne bazy wojskowe. - My nie mamy takich prawie wcale - zapewnia prezydent Rosji. W rzeczywistości rosyjskich żołnierzy i wojskowe obiekty znaleźć możemy aż w 10 krajach świata, na dwóch kontynentach.

"Rosyjskie lotnictwo zabezpiecza przerzut terrorystów i broni". Telefon do Putina

Rośnie napięcie na linii Kijów-Moskwa. Po doniesieniach o wkraczających na Ukrainę z Rosji kolumnach ciężkiego sprzętu wojskowego, prezydent Poroszenko zadzwonił na Kreml. Ukraińskie MSZ mówi, że rosyjskie czołgi na terytorium Ukrainy to realny dowód militarnego zaangażowania Moskwy, a analityk wojskowy Dmytro Tymczuk donosi, że całą operację przerzucania sprzętu wojskowego do Donbasu zabezpiecza wojskowe lotnictwo Rosji.

Chcą włączenia Osetii Południowej do Rosji, wygrali wybory

Prorosyjskie ugrupowanie Jedna Osetia zwyciężyło w nieuznawanych przez Zachód wyborach parlamentarnych w Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej - wynika ze wstępnych wyników ogłoszonych w poniedziałek przez komisję wyborczą.

Zmowa milczenia w sprawie Rosjan zabitych na Ukrainie

Choć nawet przedstawiciele separatystów przyznają, że w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło kilkudziesięciu obywateli Rosji, przeciętny Rosjanin się o tym nie dowie. Niemal wszystkie media w Rosji nabrały w tej sprawie wody w usta. Podobnie sprawę ignorują organy państwowe. Powód? Być może władza i lojalne media udają, że nie ma tematu, bo drążenie w tej sprawie mogłoby ujawnić, jak ci uzbrojeni ludzie przedostali się na terytorium Ukrainy.

Putin: Rosja to specyficzna demokracja z najlepszą bronią atomową na świecie

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.

Poroszenko: plan decentralizacji Ukrainy na wzór modelu polskiego

Petro Poroszenko zapowiedział w Warszawie, że w czasie swojej inauguracji zaplanowanej na 7 czerwca w Kijowie przedstawi plan decentralizacji kraju "wokół modelu polskiego". Prezydent-elekt dodał, że z Polski wyjedzie przekonany o tym, że Ukraina ma "godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej i na całym świecie".

Prezydent Szwajcarii chce pogodzić Rosję i Gruzję

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił we wtorek w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.

Rosja "tworzy armię internetowych trolli"

Rosja tworzy własną internetową "armię trolli", której celem jest tworzenie w sieci pozoru masowego poparcia dla posunięć Moskwy w Europie - twierdzi portal Buzzfeed powołujący się na otrzymane od "rosyjskich hakerów" e-maile wykradzione z firm, które zajmują się organizacją takiej akcji. Dobrze opłacane zawodowe "trolle" mają intensywnie działać na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych.

Ćwiczenia rakietowe Rosji środkiem nacisku na Ukrainę?

Trwające od piątku w zachodniej Rosji ćwiczenia wojskowe z użyciem broni precyzyjnej, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M i bombowców dalekiego zasięgu, mogą służyć wywarciu presji na Ukrainę - ocenia dziennik "Wiedomosti".

Niemcy przycichli przy niedźwiedziu. Merkel nie chce Gruzji w NATO

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek w Berlinie, że jej zdaniem kwestia przyznania Gruzji planu na rzecz członkostwa w NATO (MAP) nie będzie omawiana na wrześniowym szczycie sojuszu w Walii. Uznała jednak Gruzję za solidnego partnera Sojuszu Północnoatlantyckiego.