Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ma "niepodważalne dowody" na bezpośrednie zaangażowanie Kremla w porwanie obserwatorów OBWE w Słowiańsku. Ukraińskie służby upubliczniły - jak twierdzą - rozmowy pomiędzy wysłannikiem Władimira Putina a liderem separatystów na Ukrainie. Mężczyźni omawiają kwestię uwolnienia przetrzymywanych obserwatorów, gdy Rosjanin przyjedzie do Słowiańska.

Armia ukraińska kontynuuje działania przeciwko prorosyjskim separatystom w rejonie Kramatorska, na wschodzie Ukrainy. Dowódca operacji antyterrorystycznej gen. Wasyl Krutow poinformował o ciężkich walkach w mieście i okolicach. Jak twierdzi Kijów, ukraińskim siłom udało się odbić z rąk separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Rozpoczynając "odwetową operację" na południowym wschodzie Ukrainy, władze w Kijowie pogrzebały nadzieję na utrzymanie porozumienia z Genewy, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według agencji ITAR-TASS władze rosyjskie skontaktowały się z przedstawicielami OBWE w sprawie "ofensywy ukraińskich sił zbrojnych" w Słowiańsku.

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że na obrzeżach Słowiańska zginęło dwóch żołnierzy sił rządowych. Jak podaje resort, prorosyjscy separatyści zajęli punkt kontrolny w pobliżu miasta. - Trwają ciężkie walki - oświadczyło ministerstwo w komunikacie, oskarżając jednocześnie separatystów o to że używają ludności cywilnej jako "żywych tarcz".

Choć polityka Rosji jest coraz bardziej agresywna, prawdopodobieństwo wojny w regionie Morza Bałtyckiego "jeszcze pozostaje stosunkowo małe" - ogłosił we wtorek wojskowy wywiad Litwy. Nadrobienie strat w potencjale wojskowym do NATO i USA potrwać może 10 lat - uważa Wilno, ale zastrzega przy tym, że Rosja może uderzyć wcześniej. Wykorzystując efekt zaskoczenia.

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło w sobotę, by rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną. O tym, że do takich incydentów doszło kilkakrotnie w ciągu kilkudziesięciu godzin informowali wcześniej ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oraz amerykański Pentagon.

Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji - oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal. Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

Jeżeli władze Ukrainy użyły wojska na wschodzie Ukrainy, to kraj ten czekają konsekwencje - powiedział w czwartek Władimir Putin, po raz pierwszy od wielu dni zajmując głos w sprawie przeprowadzanej przez Kijów operacji antyterrorystycznej w regionach graniczących z Rosją. Ukraińcy starają się stamtąd wyprzeć prorosyjskich separatystów wspieranych przez rosyjskie służby specjalne.