Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Świat w 2014 roku. 10 najważniejszych wydarzeń

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Putinowi grozi "totalna destrukcja legendy". Na ratunek "mała wojenka"?

- Najbardziej prawdopodobne będzie poszukiwanie w Rosji kozła ofiarnego w związku ze słabym rublem - mówił w "Horyzoncie" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Senator podkreślił jednak, że będzie to rozwiązanie tymczasowe, które nie rozwiąże istoty problemu. A wtedy odpowiedzią na kryzys może być "wojenna ucieczka do przodu".

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Rosja straszy Iskanderami. Pociski tuż przy granicy z Polską

Rosjanie po raz pierwszy oficjalnie przyznali się do przerzutu taktycznych rakiet balistycznych tuż pod granicę z Polską. Pociski Iskander miały trafić do obwodu kaliningradzkiego w czasie ostatnich ćwiczeń między 5 a 10 grudnia. Polska na razie reaguje spokojnie, mimo że pociski z Kaliningradu bez trudu mogłyby dosięgnąć Warszawy. Materiał "Polski i Świata".

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Rosyjska broń jądrowa na Krymie? "Świat musi zareagować"

Świat nie może pozwolić, by Rosja rozmieściła broń atomową na Krymie - powiedział w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Skomentował w ten sposób sugestie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja może rozmieścić taką broni na półwyspie.

Putin ma swoją tarczę. 200 tys. żołnierzy mających utopić protesty we krwi

OMON, SOBR, Wojska Wewnętrzne MSW. W sumie ok. 200 tys. komandosów i żołnierzy. Taka siła wejdzie do akcji, jeśli Rosję zaleją masowe protesty, a Kreml uzna, że to „kolorowa rewolucja”. Władimir Putin dostał swoich pretorianów, bo szef MSW uległ naciskom. Ratując posadę, publicznie dopuścił wykorzystanie Wojsk Wewnętrznych nawet do krwawej pacyfikacji pokojowych protestów.

Broń atomowa na Krymie? Moskwa nie wyklucza

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że jego kraj jako jedyny opowiada się za pozostaniem Donbasu w składzie Ukrainy. Siergiej Ławrow również nie wykluczył, że Rosja rozmieści broń jądrową na Krymie oderwanym w marcu od Ukrainy.

Francuska obietnica i źli jankesi. Putin znów spróbuje podzielić Zachód

Z rosyjską strategią wobec Zachodu jest tak, jak z całą polityką Władimira Putina. Niby od wielu lat wiadomo, jaka jest, a zachodni liderzy i tak ciągle wydają się zaskoczeni. Rosja tradycyjnie gra na skłócenie Europy z USA, a także podzielenie samej UE. Niemcy nie dały się do tego wykorzystać, więc Kreml sięgnął teraz po Francję. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego dla tvn24.pl.

Ruszył nowy "mózg" rosyjskiego wojska. Centrum dowodzenia ukryte pod Moskwą

W rosyjskich siłach zbrojnych i strukturach siłowych doszło do mało widocznej, ale niezwykle ważnej zmiany. W bunkrze ukrytym pod Moskwą uruchomiono nowoczesne centrum dowodzenia, które w jednym miejscu łączy "nerwy" wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od wojsk jądrowych, przez oddziały wojsk wewnętrznych, po ministerstwo energetyki. Dla Rosjan to rewolucja.

Rosja: nowe sankcje "nie pozostaną bez odpowiedzi"

Rosja podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

Rosja o ustawie USA ws. Ukrainy: akt otwartej konfrontacji

Rosja skrytykowała uchwaloną przez obie izby Kongresu USA ustawę, która wzywa prezydenta Baracka Obamy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. - Kolejny raz w Waszyngtonie wysuwa się pod adresem Rosji bezpodstawne ogólnikowe oskarżenia - stwierdzono.

Ławrow: Pojawiła się szansa na pokój na Ukrainie

- Z trudnościami, ale zawieszenie broni, rozejm udało się osiągnąć - stwierdził najwyraźniej pewny tego, jak będą wyglądały nadchodzące tygodnie na wschodzie Ukrainy, Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał w piątek do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Separatyści pomylili Rosjan z Ukraińcami? "Zginął dowódca oddziału"

"Dzień ciszy" ogłoszony we wtorek przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę został przedłużony do środy, ale to nie powstrzymało separatystów i żołnierzy Federacji Rosyjskiej przed kolejnymi atakami na pozycje ukraińskie w Donbasie - poinformował analityk wojskowy Dmytro Tymczuk, podsumowując ostatnią dobę na wschodzie kraju. Tymczasem rosyjska agencja Interfax poinformowała o rozpoczęciu wycofywania artylerii separatystów.

Rosyjscy oficerowie na Ukrainie "zaproszeni przez Kijów". Kuczma: rozmowy z separatystami "bezcelowe"

Przedstawiciel Ukrainy na rozmowy pokojowe w Mińsku, były prezydent Leonid Kuczma uważa, że kontynuacja negocjacji w obecnej sytuacji jest pozbawiona sensu, gdyż prorosyjscy rebelianci na wschodzie jego kraju nie w pełni przestrzegają porozumienie o zawieszeniu broni. Tymczasem Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stwierdził, że grupa rosyjskich wojskowych na wschodzie karaju "pomaga we wprowadzaniu w życie procesu pokojowego i została zaproszona przez Kijów"

Miedwiediew: Krym to nasza historia, nasze przeznaczenie i nasz ból

- Gdy mówimy o Krymie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że żyje tam wielu naszych rodaków, którzy chcieli powtórnego wejścia do Federacji Rosyjskiej. Krym to nasze przeznaczenie - powiedział w środę w wywiadzie telewizyjnym premier Dmitrij Miedwiediew, mówiąc o półwyspie odebranym Ukrainie w wyniku zbrojnej inwazji w podobnym tonie do Władimira Putina.