Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

Jeżeli władze Ukrainy użyły wojska na wschodzie Ukrainy, to kraj ten czekają konsekwencje - powiedział w czwartek Władimir Putin, po raz pierwszy od wielu dni zajmując głos w sprawie przeprowadzanej przez Kijów operacji antyterrorystycznej w regionach graniczących z Rosją. Ukraińcy starają się stamtąd wyprzeć prorosyjskich separatystów wspieranych przez rosyjskie służby specjalne.

Transportery opancerzone z rosyjskimi flagami wjechały do Kramatorska i Słowiańska - podał rano Reuters, powołując się na relacje świadków. W internecie pojawiły się filmy i zdjęcia przedstawiające wozy bojowe na ulicach miast. Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzeczyło jednak przed południem, że w Kramatorsku pojawiły się rosyjskie wojska. W oświadczeniu stwierdzono, że zdjęcia i filmy zostały "sfabrykowane".

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Według niego, Ukraina znalazła się na krawędzi wojny domowej po tym, jak władze w Kijowie wysłały armię przeciw separatystom na wschodzie kraju.

Prorosyjscy separatyści opuścili zajętą wcześniej siedzibę milicji w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kijowie. Napięta pozostaje sytuacja w Słowiańsku - relacjonują media ukraińskie.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji, by przestała być "częścią problemu" Ukrainy i przyczyniła się do znalezienia rozwiązania. Zapowiedział też, że przedstawi Unii Europejskiej plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu. Rasmussen zapowiedział również, że na wtorkowym spotkaniu poinformuje ministrów państw UE o działaniach, jakie podjęło i podejmie NATO, aby wzmocnić kolektywną obronę Sojuszu.