Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Wojna zimowa" Putina. Dlaczego ją zaczął?

Dla zepchniętej do dyplomatycznej defensywy Rosji każdy kolejny tydzień utrzymywania rozejmu w Donbasie pogarszał jej pozycję. Władimir Putin wrócił więc na jedyne pole konfrontacji, gdzie ma zdecydowaną przewagę – militarne. Stawiając Kijów i Zachód przed faktami dokonanymi, chce je zmusić do zmiany porozumień mińskich. A jeśli uda się sprowokować Ukraińców, tym większe mogą być zyski Moskwy.

Ukraińcy dostrzegają coraz więcej Rosjan. "Nie noszą widocznych oznak"

Według władz w Kijowie do Donbasu masowo napływają regularni rosyjscy żołnierze. Jak twierdzi rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko, wielu widziano w rejonie Ługańska. Ukraiński rząd wystąpił do parlamentu o zgodę na rozbudowanie sił zbrojnych. Mają nominalnie liczyć 250 tys. ludzi.

Kijów odpowiada na zarzuty Moskwy: proponujemy wstrzymanie ognia od zaraz

"Niech to będzie jasne: Ukraina zaproponowała Rosji natychmiastowe wstrzymanie ognia. Dążyliśmy do tego od miesięcy i do tego samego skłanialiśmy inne strony" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin w poniedziałek rano. Skomentował tym samym słowa rzecznika Kremla, który ogłosił w niedzielę, że z planem pokojowym do Kijowa wystąpił Władimir Putin, a Kijów ten plan odrzucił i to on jest agresorem w Donbasie.

Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Za jaką cenę Putin sprzeda Donbas? Pojawiła się nieoficjalna oferta

Wielkiej Noworosji – od Charkowa po Odessę – nie będzie. Z tym pogodzili się już i rosyjscy nacjonaliści wojujący w Donbasie, i sam Kreml. Teraz Władimir Putin myśli, jak wyciągnąć z donbaskiej rebelii korzyści. Mówiąc prościej, jak zysk taktyczny (okupacja 1/3 Donbasu) wymienić na korzyść strategiczną (wpływ na całą Ukrainę).

W "Ługańskiej Republice Ludowej" narasta bunt. Apelują do Rosji, by "zrobiła porządek"

W ogłoszonej przez prorosyjskich separatystów "Ługańskiej Republice Ludowej" narasta bunt. Powstaniem grożą "stachanowscy Kozacy" pod przywództwem Pawła Driomowa, który otwarcie krytykuje "premiera" Igora Płotnickiego, żąda jego dymisji i nie boi się "skończyć" jak popularny dowódca separatystów Aleksander Biednow, zastrzelony przez ludzi Płotnickiego lub rosyjski specnaz.

Czystka w "republikach ludowych". "Buldog z obwisłymi policzkami" ma wsparcie specnazu?

Smutek i rozżalenie - tak można określić emocje, jakie zapanowały wśród separatystów po śmierci popularnego dowódcy Aleksandra Biednowa ps. Batman. Wynikają one zapewne z tego, że według wielu doniesień za zabójstwem "Batmana" stoi Kreml. "Opołczeńcy, którzy są sojusznikami Rosji, walczą za interesy Rosji, są teraz przez Rosję likwidowani" - napisał jeden z separatystów, cytowany przez portal informnapalm.org.

Rosyjska specjalność, czyli atomowa zagłada na szynach. Nowa odsłona pociągów z rakietami

Za trzy lata na rosyjskie tory ma wyjechać pierwszy z nowych "atomowych pociągów". Z zewnątrz będzie wyglądał jak normalny skład z wagonami-chłodniami, ale w środku będzie sześć rakiet międzykontynentalnych z głowicami jądrowymi. To powrót do rozwiązania stworzonego w czasach ZSRR, ale później zarzuconego. Pociągów ma być pięć i nie zmienią one równowagi międzynarodowej, ale będą dodatkową polisą ubezpieczeniową Kremla na wypadek wojny ostatecznej.

Dwóch sojuszników więcej, nowy rodzaj odstraszania. Co mówi doktryna wojskowa Rosji?

Przybyło zagrożeń, ale są też nowi sojusznicy. Fundamenty się nie zmieniły, ale są nowe akcenty. NATO wrogiem numer 1? Nic nowego. Ukraina? Ani słowa o niej. Prace nad nową doktryną wojskową Rosji rozpoczęły się już kilka lat temu, i choć zatwierdzono ją właśnie teraz, dokument przede wszystkim uwzględnia to, co wydarzyło się w latach 2008-2013.