Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Dyplomacja chce współpracy, wojsko wie swoje. "To nie byłoby rozsądne"

Najwyższy rangą amerykański wojskowy stwierdził, że jest niechętny bliskiej współpracy z Rosjanami w Syrii. Zdaniem Szefa Kolegium Połączonych Sztabów gen. Josepha Dunforda, koordynowanie z nimi nalotów i dzielenie się informacjami wywiadu "byłoby kiepskim pomysłem". Skrytykował w ten sposób pomysły amerykańskiej dyplomacji, która chciała do tego nakłonić wojsko.

Rosja: amerykański Predator w pobliżu zniszczonego konwoju ONZ

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow powiedział w środę, że amerykański dron typu Predator pojawił się na niebie kilka minut przed atakiem na konwój z pomocą humanitarną, do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem na północy Syrii.

"Putin nie ma duszy". Mają z Clinton rachunki do wyrównania

Jako prawa ręka Baracka Obamy na stanowisku sekretarza stanu sama odpowiadała za próby resetu stosunków z Rosją, ale później zaczęła zmieniać zdanie. Teraz - jako ewentualny prezydent - Hillary Clinton obrałaby ostrzejszy od Obamy kurs wobec Władimira Putina - mówią w rozmowie z agencją Reutera jej doradcy odpowiedzialni m.in. za politykę wobec Moskwy.

Raport ujawnia kłamstwa Snowdena. "Z utęsknieniem czekamy na jego powrót"

Edward Snowden nie jest demaskatorem, a większość wykradzionych przez niego dokumentów dotyczy tajemnic wojskowych i nie ma nic wspólnego z prywatnością - uznała w czwartek komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA. Już w czerwcu jeden z rosyjskich deputowanych do Dumy ujawnił, że Snowden przekazał Rosji materiały wywiadowcze dot. działań USA.

Rosjanie oskarżają Amerykanów o "werbalną zasłonę dymną"

- Bojówki opozycyjne kontrolowane prze USA wzmogły ostrzał dzielnic cywilnych - twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony, które oskarża Amerykanów o "niechęć" do wypełnienia swoich zobowiązań w ramach porozumienia o rozejmie w Syrii. Przedstawiciel ONZ w kraju zauważa natomiast, że nie przykładają się też sojusznicy Rosjan, czyli siły reżimowe.

"To pierwszy w historii cyberatak, by przejąć władzę w innym państwie"

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy mogą być zagrożone na taką skalę - hakerzy przeprowadzają kolejne ataki cybernetyczne, FBI wysyła ostrzeżenia, a trop prowadzi do Rosji. - Te wybory są pierwszymi w USA, które tak bardzo polegają na technikach komputerowych, że można je zhakować - przyznaje amerykanista dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fiasko rozmów z USA. Jak zareaguje oburzona Rosja?

USA nie porozumiały się z Rosją ani ws. przerwania działań wojennych w Syrii, ani nawet co do tego, jak wypracować porozumienie. - Nie ma mowy, byśmy godzili się na coś, co stoi w sprzeczności z podstawowymi celami USA – powiedział rzecznik amerykańskiego MSZ.

Ławrow wzburzony. USA "najeżdżają na Rosję"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym wyraził w środę wzburzenie z powodu rozszerzenia przez USA sankcji wobec Moskwy - podał w komunikacie rosyjski resort.

Obama: problemem "luki w zaufaniu". Putin: rozumiemy się nawzajem

"Luki w zaufaniu" utrudniają wypracowanie porozumienia z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Syrii - oświadczył prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent z kolei uznał, że porozumienie w sprawie Syrii może zostać osiągnięte w ciągu kilku dni.

Reuters: Rosja i USA blisko porozumienia. Zakazy dla Asada, zawieszenie ognia w całej Syrii

Całkowity zakaz nalotów dla wojsk Baszara el-Asada na niektórych terenach Syrii, zawieszenie broni w jej granicach, zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Aleppo i i stworzenie tam strefy "wolnej od broni" - to kilka z kwestii mających stanowić ramowy plan porozumienia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie Syrii, podaje agencja Reutera. Szczegóły znają już rebelianci wspierani przez USA.