Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Nie widzę żadnych przesłanek, że prezydent Rosji Władimir Putin chce pozytywnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w poniedziałek sekretarz obrony USA James Mattis przed komisją obrony Izby Reprezentantów.

Amerykańscy śledczy uważają, że to rosyjscy hakerzy przejęli kontrolę nad Katarską Agencję Prasową i opublikowali szereg fałszywych komentarzy emira Kataru na temat Iranu, Izraela oraz innych państw regionu - informuje CNN. Doniesienia te rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał "kolejnym kłamstwem".

Główny orędownik Brexitu Nigel Farage jest "w kręgu zainteresowań" amerykańskich śledczych, którzy badają związki Rosjan ze sztabem Donalda Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej - donosi brytyjski dziennik "Guardian", powołując się na swoje źródła. Brytyjczyk w kampanii doradzał Trumpowi.

Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że hakerzy nie mogą w sposób znaczący wpłynąć na kampanię wyborczą w innym kraju. Zapewnił także, że Rosja "nie zajmuje się" atakami hakerskimi "na szczeblu państwowym", a stara się walczyć z tym zjawiskiem. Putin mówił też o kilku innych aspektach rosyjskiej polityki zagranicznej.

Stany Zjednoczone wykluczają złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim - powiedział w piątek doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn w Taorminie na Sycylii, gdzie prezydent USA Donald Trump bierze udział w szczycie G7.

- Dla wszystkich powinno być jasne, że Rosja bezczelnie ingerowała w przebieg naszej kampanii wyborczej i podjęła te działania mimo naszych stanowczych protestów oraz wyraźnych ostrzeżeń, by tego nie robili - powiedział we wtorek przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów były szef CIA John Brennan.

Nalot przeprowadzony przez amerykańskie siły powietrzne na szyickie milicje na południu Syrii spowodował śmierć cywilów i jest "nie do przyjęcia" - oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Giennadij Gatiłow. W czwartek przedstawiciel administracji w Waszyngtonie poinformował, że amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd.

Michael Flynn i inni doradcy Donalda Trumpa co najmniej 18 razy kontaktowali się w czasie kampanii prezydenckiej z przedstawicielami rosyjskich władz lub ludźmi z nimi powiązanymi - w czwartek poinformował Reuters. Agencja powołuje się na anonimowe źródła w obecnej i poprzedniej amerykańskiej administracji. Dotychczas Biały Dom potwierdzał jedynie cztery przypadki takich kontaktów.