Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Emin Agałarow, który miał stać za spotkaniem w 2016 roku Donalda Trumpa Juniora z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, dotąd nie był znany z aktywności politycznej. Spełnia się jako piosenkarz i celebryta, ale jednocześnie jest synem jednego z najbogatszych mieszkańców Rosji. Jego ojciec to wpływowy miliarder cieszący się bliskimi związkami z Władimirem Putinem. Sylwetkę Agałarowa opisuje "The New York Times".

- Nic nie wiedziałem o tym spotkaniu. Po raz pierwszy usłyszałem o nim parę dni temu – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie udzielonym agencji Reutera. Trump dodał, że nie potępia syna. - Myślę, że wielu na jego miejscu by poszło – dodał.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w trakcie wywiadu przeprowadzanego przez założyciela stacji CBN Pata Robertsona, że "prezydent Rosji Władimir Putin byłby szczęśliwszy, gdyby wybory prezydenckie w USA wygrała Hillary Clinton".

Prezydent USA Donald Trump ocenił w środę na Twitterze, że jego syn, który opublikował maile z czasów kampanii wyborczej, dotyczące spotkania z rosyjską prawniczką mającą rzekomo zapewnić materiały oczerniające Hillary Clinton, "świetnie się spisał". Podkreślił, że jego syn jest niewinny.

Donald Trump Jr. stwierdził, że w trakcie trwania kampanii prezydenckiej nie powiedział swojemu ojcu o spotkaniu z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która rzekomo miała mu przekazać informacje oczerniające Hillary Clinton. Syn prezydenta USA Donalda Trumpa powiedział amerykańskiej stacji Fox News, że po spotkaniu "nie było o czym mówić".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że sytuacja wokół powołania wspólnej grupy z USA do spraw cyberbezpieczeństwa nie wpłynie na zaufanie prezydenta Władimira Putina do przywódcy USA Donalda Trumpa. Pieskow zaznaczył ponadto, że "czas pokaże", czy grupa ta powstanie.

Najstarszy syn prezydenta USA Donald Trump junior zgodził się spotkać w 2016 roku z rosyjską prawniczką powiązaną z Kremlem po uzyskaniu obietnicy otrzymania informacji szkodzących Hillary Clinton - napisał w niedzielę "New York Times". Syn prezydenta opublikował oświadczenie w tej sprawie.

Prezydent USA Donald Trump nie chce realizacji propozycji współpracy z Rosją w celu utworzenia "niedającej się spenetrować" grupy do spraw cyberbezpieczeństwa. Zadaniem grupy miało być przeciwdziałanie atakom hakerskim podczas kampanii wyborczych i wyborów.

"Negatywna retoryka Sojuszu i niechęć do dążenia do konstruktywnego dialogu" - tak rosyjska gazeta "Izwiestija" uzasadnia plany Rosji dotyczące obniżenia rangi swojego przedstawiciela przy NATO po tym, jak do Moskwy wróci obecny ambasador przy Sojuszu Aleksandr Gruszko. Gazeta powołuje się na źródła w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

W serii tweetów opublikowanych w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał, że zakończony dzień wcześniej szczyt G20 był dla USA sukcesem. Nawiązując do swego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dodał, że czas na konstruktywną współpracę z Rosją.

Donald Trump i Władimir Putin w piątek po raz pierwszy spotkali się osobiście przy okazji szczytu państw G20 w Hamburgu. Jak podkreśla Agencja Reutera, ich spotkanie i uścisk ręki było jednym z najbardziej oczekiwanych momentów przy okazji szczytu ze względu na napięte relacje rosyjsko-amerykańskie.

Dostawy amerykańskich systemów Patriot do Polski prawdopodobnie nie będą tematem rozmów Władimira Putina i Donalda Trumpa w Hamburgu – poinformowały rosyjskie media. Prezydenci Rosji i USA spotkają się w piątek w kuluarach szczytu G20. Prasa w Rosji, komentując polską wizytę Trumpa, skupia się właśnie na kwestii systemów Patriot, a także dostaw amerykańskiego skroplonego gazu.