Niemiecka prasa piszę w środę, że wizyta kanclerz Angeli Merkel w Rosji nie przyniosła konkretnych rezultatów, a prezydent Władimir "Putin pozostał Putinem". Niemcy i Rosję dzieli podejście do konfliktów w Syrii czy na Ukrainie, a nawet rozumienie polityki i społeczeństwa.
Do Rosji w ostatnich latach przyjeżdżają z krajów Unii Europejskiej politycy skrajnie prawicowych partii, których władze w Moskwie zapraszają, by zapełnić próżnię w kontaktach międzynarodowych, jaka pojawiła się po aneksji Krymu - pisze niezależna "Nowaja Gazieta".
Ulicami Budapesztu przeszła w poniedziałek wielotysięczna demonstracja poparcia dla Unii Europejskiej. Protestujący wyrazili również sprzeciw wobec polityki premiera Viktora Orbana za bardzo - ich zdaniem - zbliżającego kraj do Rosji.
Unia Europejska czyni postępy w integracji w dziedzinie obrony i do końca roku mogą zapaść decyzje wzmacniające współpracę mimo planowanego Brexitu - oceniła w czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini na spotkaniu ministrów obrony na Malcie.
Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył, że stanowczość wobec Rosji nie powinna wykluczać prowadzenia z nią dialogu. Mówił o tym w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Rzymie.
Sztab kandydata na prezydenta Francji centrysty Emmanuela Macrona potwierdził, że od stycznia był celem co najmniej pięciu zaawansowanych operacji hakerskich. Zapewnił, że hakerom nie udało się uzyskać dostępu do danych kampanii.
Rozmieszczanie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej jest czynnikiem destabilizującym - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Oskarżył również NATO o manifestowanie w rejonie Bałtyku "siłowego promowania swych interesów".
Wydaje się, że sztab centrysty Emmanuela Macrona był celem ataków ze strony tych samych rosyjskich agentów, którzy przed wyborami prezydenckimi w USA włamali się do serwerów przedstawicieli kampanii demokratów - pisze dziennik "New York Times". Gazeta powołuje się na najnowszy raport firmy cybernetycznej Trend Micro. Kreml zaprzecza.
Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini określiła swoje rozmowy w Moskwie z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem jako "wymianę opinii o systemowych rozbieżnościach między Unią Europejską i Rosją". Obydwie strony - jak podkreśliła - odmiennie oceniają sytuację na wschodzie Ukrainy.
Wybory prezydenckie we Francji wygra zapewne Emmanuel Macron, co oznacza, że Paryż nie zmieni swej dotychczasowej polityki w kwestii utrzymania sankcji wobec Rosji - prognozuje dziennik "Kommiersant", komentując wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, powiedział, że Rosja chce z tym krajem budować dobre stosunki. Moskwa, zapewnił Pieskow, szanuje wybór obywateli Francji.
Francois Fillon w opublikowanym w czwartek wywiadzie oznajmił, że konieczna jest globalna strategia wobec zagrożenia terrorystycznego. Dziennikowi "Le Figaro" kandydat na prezydenta Francji mówił też o tym, jak należy traktować Rosję.
Jeśli Moskwa nie zrezygnuje ze wspierania reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada po ataku chemicznym z 4 kwietnia na ludność cywilną, Wielka Brytania będzie naciskać na kraje G7, by zaostrzyły sankcje wobec Rosji - poinformował w poniedziałek "The Times".
Prezydent Włoch Sergio Mattarella rozpoczyna w poniedziałek oficjalną wizytę w Moskwie. Włoscy komentatorzy podkreślają, że wizyta przypada w trudnym momencie napięć między Zachodem a Rosją, która protestuje przeciwko atakowi USA na bazę wojsk reżimu Syrii.
Moskwa i Mińsk szykują się do odpierania ataków dywersantów i nielegalnych formacji zbrojnych - pisze "Niezawisimaja Gazieta", zapowiadając ćwiczenia na Białorusi z udziałem sił specjalnych ministerstwa obrony i innych rosyjskich struktur siłowych.
Brytyjscy ministrowie rozmawiali o użyciu w negocjacjach z Brukselą dotyczących Brexitu strachu europejskich liderów przed rosyjską agresją i prezydentem Władimirem Putinem - wynika z notatki, której treść opisał w niedzielę "Telegraph".
Przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Wiktor Poznichir oświadczył we wtorek, że program obrony przeciwrakietowej USA niszczy system bezpieczeństwa międzynarodowego. Wyraził też przekonanie, że tarcza może zostać użyta do uderzenia w cele w Rosji.
Rząd Niemiec skrytykował służby bezpieczeństwa w Rosji i na Białorusi za ich działania wobec demonstrantów. Berlin zażądał uwolnienia zatrzymanych podczas protestów, do których doszło w miniony weekend.
Unia Europejska wezwała Rosję do jak najszybszego wypuszczenia na wolność uczestników pokojowych demonstracji, zatrzymanych w niedzielę podczas protestów przeciw korupcji zwołanych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.
Artykuły prasowe o domniemanym wpływie Rosji na wybory w Niemczech i Francji są "absolutnie zmyślone" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Minister spraw zagranicznych zapewnił, że Rosja nie ingeruje w wybory w innych krajach i będzie współpracować z nowymi władzami.