Rosja - UE

Rosja - UE

Rosyjska prasa: na Krymie mogą pojawić się iskandery

Sztab nowej armii tworzonej w rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym będzie zapewne rozlokowany na okupowanym Krymie, a w skład tej formacji może wejść brygada wojsk rakietowych, która wyposażona jest w systemy rakietowe typu Iskander - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

"Merkel jest dla Putina osobą niebezpieczną"

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski ostrzegł na łamach niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin chce rozbić Unię Europejską. Putin uważa europejskich polityków za słabych, jedynym wyjątkiem jest Angela Merkel - podkreślił.

UE "potępia" Rosję. Nie wierzy, że dziennikarz jest szpiegiem

Unia Europejska nie wierzy w rosyjskie oskarżenia pod adresem zatrzymanego w Moskwie dziennikarza - oświadczył we wtorek unijny ambasador na Ukrainie, Hugues Mingarelli. Korespondent agencji Ukrinform Roman Suszczenko został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji we wrześniu, pod zarzutem szpiegostwa.

Ławrow stawia zarzuty: UE nie jest gotowa do pragmatyzmu

- Niedawny szczyt UE pokazał, iż Unia nadal nie jest gotowa do wypracowania pragmatycznej linii w stosunkach z Moskwą - ocenił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zdaniem ministra, sytuacja w Syrii stała się pretekstem do nasilenia nacisków na Rosję.

To on zablokował sankcje wobec Rosji

"To premier Włoch Matteo Renzi przeforsował na szczycie UE rezygnację z nałożenia na Rosję sankcji w związku z jej brutalnymi działaniami militarnymi w Syrii" - pisze piątkowy "Financial Times". Do nowych retorsji wobec Moskwy nawoływały Berlin, Londyn i Paryż.

Źródła w Brukseli: UE może zagrozić Rosji sankcjami za Aleppo

Zapis sugerujący możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji za wspieranie syryjskiego reżimu w bombardowaniach Aleppo znalazł się w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu w Brukseli - podały źródła dyplomatyczne.

"Zatrzymać Putina". Prezydent Rosji na rozmowach w Berlinie

W Berlinie rozpoczęło się w środę wieczorem spotkanie czwórki normandzkiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. Na zaproszenie Angeli Merkel do stolicy Niemiec przyjechali prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy - Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko. Przed rozmowami w stolicy Niemiec doszło do demonstracji przeciwko bombardowaniom w mieście Aleppo oraz polityce Władimira Putina.

Wiceszef MSZ: łagodzenie sankcji wobec Rosji byłoby kompromitacją UE

Wciąż nierozwiązany problem agresji rosyjskiej na Ukrainie to tylko jeden z powodów, dla których warto rozmawiać o polityce wobec Moskwy- powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest otwarta na dyskusje ws. zaostrzenia restrykcji wobec Moskwy za jej działania w Syrii.