Szef MSZ Niemiec powiedział w niedzielę w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel", że w UE narasta sprzeciw co do sankcji wobec Rosji; zapewnił, że Berlin będzie zabiegał o jednolite stanowisko w tej kwestii. Wypowiedział się przeciwko izolowaniu Rosji.
Węgierski eksport do Rosji drastycznie spadł, odkąd pogorszeniu uległy stosunki Unii Europejskiej z Moskwą - podał w niedzielę na swojej stronie internetowej prawicowy dziennik "Magyar Nemzet". Podkreślił jednak, że nie jest to znacząca wielkość dla całości eksportu.
Część państw NATO, w tym Polska, jest przekonanych, że Rosja już spełniła swe groźby i rozmieściła broń nuklearną w obwodzie kaliningradzkim, a ruch ten może ogłosić w odpowiedzi na lipcowy szczyt Sojuszu w Warszawie - pisze w piątek "New York Times".
Ambasador UE w Rosji Vygaudas Uszackas nie wystąpił podczas konferencji w Nowosybirsku, poświęconej współpracy uniwersytetów UE i Rosji. Nie pozwolono mu zwrócić się z powitaniem. Dyplomata uznał ten fakt za "przykład samoizolowania się" Rosji.
Szef MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla niemieckiej telewizji Deutsche Welle ostrzegł w środę przed zagrożeniem ze strony Rosji i zaapelował do NATO o wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Zapewnił, że Polska będzie przestrzegać prawa ws. uchodźców.
Premier Holandii Mark Rutte odpiera zarzuty, że nie dość zadbał o pozyskanie Holendrów dla umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Holendrzy odrzucili w środę tę umowę w referendum.
Referendum, które odbyło się w środę w Holandii, pokazało Ukraińcom, co naprawdę myślą o nich w Europie. I to "nie eurourzędnicy, skrępowani dyscypliną partyjną, a prości mieszkańcy Starego Świata" - ocenia w piątek rządowa "Rossijskaja Gazieta".
Odrzucenie przez Holendrów w referendum umowy UE-Ukraina oznacza zwycięsto Moskwy nad Kijowem - ocenił w programie "Świat" w TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Po raz pierwszy w historii Europy wpływy Rosji są tak silne. Niestety również w Polsce - dodał były eurodeputowany PO Paweł Zalewski. Wyjaśnił, postulat wycofania Polski z UE jest podnoszony przez polityków prorosyjskich, którzy jego zdaniem obecni są także w PiS.
Prawie 90 portali i blogów na Węgrzech wpisuje się w nurt rosyjskiej wojny informacyjnej – podał węgierski portal Vs.hu w opracowaniu powstałym w ramach projektu Transparency International Węgry.
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił w czwartek, że wyniki referendum w Holandii w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina są wskaźnikiem stosunku Europejczyków do ukraińskiego systemu politycznego. Wpis takiej treści Miedwiediew opublikował na Twitterze.
Do tej pory Komisja Europejska nie wypowiadała się jasno w sprawie Nord Stream 2, zasłaniając się prowadzonymi analizami. Objęcie morskiej części, planowanego przez Rosjan gazociągu po dnie Bałtyku do Niemiec, restrykcjami trzeciego pakietu energetycznego byłoby złą wiadomością dla Gazpromu. - Komisja będzie stała na straży ich odpowiedniego stosowania - powiedział na konferencji w Parlamencie Europejskim Marosz Szefczovicz. Przyznał też, że realizacja tej inwestycji może zagrozić dostawom przez Polskę.
Rosja chce zdyskredytować i podzielić Unię Europejską licząc na to, że w ten sposób zrealizuje strategiczne cele m. in. w dziedzinie energetyki - pisze niemiecki dziennik "Die Welt".
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło we wtorek, że nie pozwoli ona, by ingerowano w jej sprawy wewnętrzne. Oznajmiło też, że Zachód dobrze wie o szerokim konsensie społecznym, panującym w Rosji wokół jej samodzielnej polityki zagranicznej. W ten sposób rosyjskie MSZ odniosło się do wypowiedzi szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Federiki Mogherini po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.
Rosja aktywnie lobbuje za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, wykorzystując do tego wszystkie kanały propagandowe; to element strategii obliczonej na rozbicie Europy - pisze "Independent" w tekście pt. "Ci, którzy apelują o Brexit, przekazują Kremlowi władzę w Europie".
Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" strategicznym celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest osłabienie, a nawet zniszczenie UE. W wojnie z Zachodem Moskwa traktuje imigrantów jak broń. Wolność Polski zależy od solidarności zachodnich partnerów.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w czwartek podczas wizyty w Londynie, że prezydent Rosji Władimir Putin boi się socjalnego i demokratycznego modelu Europy.
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek, że nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji UE wobec Rosji i zaapelował o "spokojną debatę" na temat realizacji mińskiego porozumienia w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Nigdzie na świecie Rosja w ciągu ostatniej dekady nie odbudowała potęgi tak efektywnie jak w regionie Morza Czarnego - pisze portal Radia Wolna Europa. "Prężenie muskułów" przez Moskwę na tym obszarze niepokoi NATO.
Kłopoty gospodarcze Rosji coraz mocniej uderzają w kieszenie obywateli. Jak poinformował Rosstat, realne dochody w styczniu spadły o 6,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.