Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i o SN

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i o SN

Kiedy poznamy opinię Komisji Weneckiej? "Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w czwartek z przedstawicielami Komisji Weneckiej. - Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm. Prowadzimy w czasie, który jest nam dany, w ciągu tych 30 dni, maksymalnie szerokie konsultacje - mówił marszałek po spotkaniu. Poinformował, że opinia Komisji w sprawie przegłosowanej przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek w przyszłym tygodniu. Przedstawiciele delegacji spotkali się też w czwartek z senatorami PiS i posłami opozycji.

Grodzki: nie zamierzam uprawiać równoległej polityki zagranicznej

Nie było żadnego skarżenia się, tylko mądra wymiana poglądów na poziomie marszałka i wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz na poziomie ekspertów - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się w ten sposób do spotkania z Vierą Jourovą w Brukseli oraz zarzutów, że myli swoje kompetencje z tymi ministra spraw zagranicznych.

RPO apeluje do Senatu o odrzucenie ustawy represyjnej

Ustawa represyjna powinna w całości zostać odrzucona przez Senat - ocenił w piśmie do marszałka Senatu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Sformułował wiele "zarzutów wobec ustawy". Zwrócił także uwagę, że "wszystkie negatywne skutki wprowadzenia zmian prawnych wpłyną przede wszystkim na sytuację polskich obywateli".

Grodzki po spotkaniu w Brukseli: to był dialog polegający na wymianie poglądów

Wymieniliśmy poglądy na temat, czy ta ustawa nadaje się do poprawiania, czy być może będzie do odrzucenia i do odesłania do Sejmu - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po środowym spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, odnosząc się do ustawy dyscyplinującej sędziów. - Wszyscy zgodzili się, że podstawowe wartości, które przyświecają Unii Europejskiej, w tym między innymi przestrzeganie praworządności, są nienaruszalne - dodał.

"Będziemy z całą pewnością bronili ustawy". Kiedy opinia Komisji Weneckiej?

Jak ostatni raz, może przedostatni raz, tu byli i z nimi rozmawiałem, to jeden z członków delegacji nie bardzo wiedział, w jakim jest kraju - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki komentował zapowiadaną wizytę Komisji Weneckiej w Polsce, która ma wydać pilną opinię w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. Poseł PiS Marek Ast zapowiedział, że Zjednoczona Prawica będzie "z całą pewnością bronić ustawy". Zdaniem pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf "bardzo dobrze", że delegacja odwiedzi Polskę. Według PAP opinia Komisji Weneckiej prawdopodobnie będzie znana w przyszłym tygodniu.

Prawie pięć godzin rozmów, dwa zespoły eksperckie. Efekty okrągłego stołu w Sejmie

Frekwencja dopisała, szkoda, że były puste krzesła zarezerwowane dla przedstawicieli partii rządzącej - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15) po posiedzeniu okrągłego stołu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, zorganizowanego pod jego patronatem. Poinformował, że uczestnicy rozmów przyjęli dezyderat, w którym wyrazili potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, powołali też dwa zespoły eksperckie mające pracować nad rozwiązaniami postulowanej reformy sądownictwa.

Komisja Wenecka zapowiada przyjazd delegacji do Polski

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 9 i 10 stycznia - poinformowano na stronie tego organu doradczego Rady Europy. Wizyta nastąpi w związku z prośbą marszałka Senatu o wydanie opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych. Będzie to opinia w trybie pilnym.

"Marsz Tysiąca Tóg" w Warszawie. "Sięgamy po ostateczny środek"

W sobotę w Warszawie odbędzie się "Marsz Tysiąca Tóg" z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych. Sędzia warszawskiego sądu rejonowego Marta Kożuchowska-Warywoda ze Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" mówiła w TVN24, że jest on "wyrazem sprzeciwu wobec tego, co dzieje się wokół wymiaru sprawiedliwości".

Gowin: spór osiągnął taką ostrość, która zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków

We wtorek w Sejmie ma się odbyć zorganizowany pod patronatem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL - Kukiz15) okrągły stół dotyczący wymiaru sprawiedliwości. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że taka inicjatywa jest potrzebna, bo "spór osiągnął taką ostrość, która zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków". Zaznaczył jednak, że okrągły stół nie może być wydarzeniem partyjnym i "wpisywać się w kampanię prezydencką któregoś z kandydatów".

Grodzki "jest trzecią osobą w państwie, ma obowiązek upominać się o wartości europejskie"

Marszałek Senatu musi upominać się o przestrzeganie prawa europejskiego w Polsce - powiedział w "Kawie na ławę" szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do planowanego spotkania Tomasza Grodzkiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej w sprawie tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że takie aktywności "uzgadnia się z Radą Ministrów".

Szczerski: wyrażam stanowcze oczekiwanie, że marszałek Grodzki odwoła wizytę w Brukseli

Ze względu na bezpieczeństwo państwa marszałek Tomasz Grodzki powinien odwołać swoją wizytę w Brukseli - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Chodzi o planowane spotkanie marszałka Senatu z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Grodzki odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził, że "ciągle jeszcze żyjemy w kraju demokratycznym i pan minister nie będzie trzeciej osobie w państwie dyktował, co ma robić".