Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i o SN

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych i o SN

Poseł PiS o słowach Ziobry: to jest błędne myślenie, szkodliwe dla państwa

To jest błąd ministra Zbigniewa Ziobry - w taki sposób poseł PiS Zbigniew Girzyński komentował w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedź ministra sprawiedliwości, który mówił o tym, że do nowej KRS "myśmy zgłosili" takich sędziów, którzy "byli gotowi współdziałać". Prezydentowi Andrzejowi Dudzie gość TVN24 sugerował z kolei "łagodzenie języka".

Promotor doktoratu Andrzeja Dudy: prezydent przekroczył linię, której dotąd się trzymał

Pan prezydent obraża autorytet tego zawodu, autorytet profesorów prawa, tak nie powinno się postępować nawet w kampanii wyborczej - ocenił w rozmowie z TVN24 profesor Jan Zimmermann, były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy. Odniósł się do wypowiedzi prezydenta związanych ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

"Jednego senatora przekonaliśmy. Było bardzo blisko"

Było do przewidzenia, że opozycja ustawy nie przyjmie - mówił w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W izbie wyższej odrzucono w piątek tak zwaną ustawę represyjną. Teraz wróci ona do Sejmu. - Tam większość jest inna i ta większość może dać czerwoną kartkę dzisiejszej uchwale Senatu - zwrócił uwagę Kaleta.

"To wygląda trochę na mecz PiS kontra reszta świata"

- Nie jestem pewien, czy PiS liczył się z aż tak silną reakcją. Ten opór jest moim zdaniem o wiele większy, niż można się było tego spodziewać, niż władza się tego spodziewała - stwierdził w TVN24 dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych. Komentował krajowe i międzynarodowe reakcje na ustawę represyjną. - W tej chwili to wygląda trochę na mecz PiS kontra reszta świata - dodał.

Komisja Wenecka w pilnej opinii na temat ustawy represyjnej

Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce - wynika z opublikowanej w czwartek opinii Komisji Weneckiej na temat projektu. Komisja zarekomendowała odrzucenie ustaw. Opinia ta nie jest jednak wiążąca.

Ziobro o sędziach, których "myśmy zgłosili". Komentarze polityków

Popieranie reformy, która ma uzdrowić polskie sądownictwo, to nie jest decyzja polityczna - przekonywał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, odnosząc się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o wyborze do Krajowej Rady Sądownictwa sędziów, którzy byli gotowi "współdziałać w ramach reformy sądownictwa".

"Po co te zmiany? Po to tylko, żeby wykosić niezależnych sędziów"

- To, co proponowane jest w ustawie "kagańcowej", czyli rejestrowanie, w jakich stowarzyszeniach działają sędziowie, to jest odtworzenie rozporządzenia z 86' roku, wprowadzonego przez ministra sprawiedliwości PRL - powiedział w "Kropce nad i" senator Krzysztof Brejza (KO). Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił z kolei, że "w większości krajów Unii Europejskiej, jeżeli nie we wszystkich, istnieje coś takiego jak różne instrumenty (…) czy procedury mające charakter dyscyplinujący" sędziów.

Trzy Izby SN zajmą się sprawą sędziów wyłonionych przez nową KRS po pytaniu prezes Gersdorf

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie przez trzy izby Sądu Najwyższego - Izbę Karną, Izbę Cywilną oraz Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania związanego z udziałem w składach sędziowskich "osób wyłonionych przez nową KRS" - poinformował w czwartek rzecznik SN Michał Laskowski. Dodał, że posiedzenie trzech izb w tej sprawie odbędzie się 23 stycznia.