Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe

- Złożyliśmy u marszałka Sejmu wniosek o rozpatrzenie i przedstawienie przez rząd informacji na temat wątpliwości pojawiających się wokół śledztwa dotyczącego zabójstwa świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza - poinformował we wtorek w Sejmie lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Polacy chcą rzetelnej informacji na temat śledztwa - dodał.

- To jest plan Schetyny, co do tego nie ma wątpliwości - ocenił nowo zawiązaną koalicję PO i Nowoczesnej Jacek Sasin z PiS. Jego zdaniem lider Platformy Obywatelskiej chce wchłonąć swoich partnerów do własnego ugrupowania. - Chciałby być jedyną partią opozycyjną, żeby doprowadzić do takiej polaryzacji, że z jednej strony PO, a z drugiej PiS i nikt więcej - twierdził Sasin. Jakub Stefaniak z PSL nazwał nowy sojusz koalicją "PiN".

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się we wrześniu, PiS uzyskałby w nich 36 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz'15 - z 9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Trzeba wyjaśnić w trybie pilnym tę sprawę. To niedobrze, gdyby potwierdziły się informacje o podsłuchiwaniu dziennikarzy - powiedział w "Jeden na jeden" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do informacji, że wobec dziennikarzy, którzy zajmowali się ujawnianiem nagrań z tzw. afery taśmowej oraz ich rodzin były prowadzone działania operacyjne.

Wpływowy do niedawna polityk PSL Jan Bury jednak nie trafi do aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury, która domagała się umieszczenia go w areszcie przynajmniej do końca roku. - Udowodnię swoją niewinność - oświadczył Bury, wychodząc z Sądu Okręgowego w Katowicach.

"Mnie przez myśl by nie przeszło, by skarżyć się Niemcom na polską władzę" - napisał w nocy z soboty na niedzielę Paweł Kukiz, po raz kolejny w ostatnich dniach atakując Polskie Stronnictwo Ludowe. Tym razem swój komentarz w mediach społecznościowych odniódł do zapowiedzi władz PSL dot. poddania kwestii zawirowań wokół Trybunału Konstytucyjnego pod debatę w Parlamencie Europejskim. W programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL i Stanisław Tyszka z Kukiz'15 komentowali m.in. to oświadczenie.

W sobotę zbiera się Rada Naczelna PSL. Jeśli szef ludowców Janusz Piechociński zrezygnuje z funkcji, może zastąpić go Adam Struzik - wynika z rozmów z politykami tej partii. Według nich z walki o prezesurę wycofał się Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma zostać szefem klubu parlamentarnego.

Janusz Piechociński, wziął na siebie winę za słaby wynik partii w ostatnich wyborach parlamentarnych i zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska szefa PSL. Rozpoczęła się fala spekulacji, kto może go zastąpić. Wśród faworytów jest m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Materiał "Faktów" TVN.

PSL do wszystkich wyciąga swoje dłonie; PSL jest obywatelskie, nikomu nie wypowiada wojny; razem możemy więcej – to jest zielona moc; zieleń to kolor nadziei i spokoju - mówił w sobotę Janusz Piechociński na konwencji Stronnictwa.