Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe

Prezes PSL Janusz Piechociński ponowił apel do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie referendum ogłoszonego przez jego poprzednika Bronisława Komorowskiego. Przypomniał, że referendum ma się odbyć 6 września, a wybory parlamentarne 25 października. - Jeśli ten czas kosztuje ponad sto milionów, to warto ten czas dla Polski i Polaków odzyskać - stwierdził lider ludowców.

Ludowcy chcą, by ich listę wyborczą w Warszawie otwierał generał Waldemar Skrzypczak, niedawny wiceminister obrony narodowej - dowiedział się portal tvn24.pl. O pomyśle na to, jak zdobyć dotąd nieprzychylną "zielonym" stolicę, opowiedzieli nam czołowi politycy stronnictwa.

- Myślę, że warto zastanowić się nad taką formułą, żeby Senat był reprezentacją regionów - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Waldemar Pawlak, który będzie ubiegać się o mandat senatora. W programie przyznał, że nie wie jeszcze, czy wystartuje z list PSL, czy jako kandydat niezależny.

Były premier, obecnie poseł PSL Waldemar Pawlak zapowiedział we wtorek, że zamierza wystartować w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Tym razem będzie ubiegał się o mandat senatora, a nie - jak do tej pory - o mandat posła.

Wystąpieniem premier Ewy Kopacz zakończyła się sobotnia konwencja Platformy Obywatelskiej. Wcześniej swoją konwencję zakończyło Prawo i Sprawiedliwość. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński poinformował na niej, że kandydatką partii na premiera będzie Beata Szydło.

Adam Bielan z Polski Razem i Ryszard Kalisz z Domu Wszystkich Polska w mocnych słowach skomentowali informacje portalu tvn24.pl o liście szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego do premier, w którym zarzuca on posłowi PSL Janowi Buremu destabilizację pracy CBA. Politycy byli gośćmi Anity Werner w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Adam Jarubas uważa, że trzeba dokończyć reformę samorządów i wprowadzić nowy system dochodów, bo środki przekazywane z budżetu centralnego nie są adekwatne do zadań. Kandydat PSL mówił, że jako prezydent chciałby objąć kwestie samorządu "mecenatem ustawodawczym". Polityk na spotkaniu z samorządowcami poruszył też kwestię migracji za pracą.

Adam Jarubas - popularny w regionie marszałek województwa świętokrzyskiego z PSL, być może zmierzy się z Bronisławem Komorowskim w boju o fotel prezydenta. Choć ostateczną decyzję PSL podejmie w ciągu najbliższych dni, to sam Jarubas już dziś deklaruje, że jest gotów podjąć wyzwanie. To na wypadek, gdyby ludowcy nie zdecydowali się poprzeć Komorowskiego już w pierwszej turze. Materiał "Faktów" TVN.

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie koalicyjne PO-PSL z udziałem m.in. premier Ewy Kopacz, Janusza Piechocińskiego oraz szefów klubów PO i PSL: Rafała Grupińskiego i Jana Burego. - Uzgodniliśmy, że lecę z panią premier na szczyt unijny. Zanosi się, że trzeba będzie na miejscu elastycznie analizować każde możliwe rozwiązania, dlatego obecność przedstawiciela resortu gospodarki jest potrzebna – zaznaczył Piechociński.

Czy wizyta CBA w biurze posła PSL przed głosowaniami nad losem szefa MSW to przypadek? Wątpliwości co do tego mieli niemal wszyscy goście "Kawy na ławę" w TVN24. Innego zdania był poseł PO Adam Szejnfeld: Ja uważam, że jest to nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Wbrew tezom, które stawiacie, jedna rzecz jest pewna - PO nie steruje i nie może sterować czymś takim.

Waldemar Pawlak, wbrew klubowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, tuż przed głosowaniem nad wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, zgłosił wniosek o jego odłożenie do 22 lipca. Domagał się wyjaśnień ws. przeszukań u posła PSL Jana Burego. Pytał, czy to nie próba szantażu i zastraszenia. Ostatecznie, w głosowaniu, Pawlak jako jedyny z PSL się wstrzymał. Czy były szef PSL wyjdzie znów z politycznego cienia?

- Minister Kalemba złożył honorową dymisję. Spotkał się ze ścianą, może też niewiedzą - skomentował dymisję ministra rolnictwa Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL. - Czas leci, świniaki przyrastają, ryczą, bo chcą jeść. Chłopów szlag trafia. To jest w tej chwili podstawowy obowiązek mojego rządu - dodał i powiedział, że dotychczasowe ustalenia muszą być realizowane. Według rzeczniczki rządu, Kalemba nie potrafi sobie poradzić z rozwiązaniem sytuacji kryzysowej na rynku trzody chlewnej. Politycy nie wykluczają powrotu na stanowisko ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Sam polityk stwierdził, że nie otrzymał takiej propozycji.

Ludowcy przymierzają się 
do wciągnięcia na swoje listy obecnych europosłów partii Donalda Tuska. Chodzi o obecnych europosłów Platformy, którzy stoją przed perspektywą utraty miejsca w europarlamencie - pisze "Rzeczpospolita".