pogoda

pogoda

Dobre wieści dla kierowców: słabną opady śniegu. Przelotnie prószy w południowej Polsce, w ciągu dnia może też słabo padać w centralnych regionach. Zmotoryzowani wciąż jednak nie mogą przesadzać z prędkością ze względu na śliskie drogi.

Nikt nie odczuwa skutków zmiany pogody bardziej niż bezdomni. Do takiego wniosku doszło kierownictwo jednej z rosyjskich stacji telewizyjnych, w której prognozę przedstawiają osoby bez dachu nad głową.

Co najmniej jedna osoba zginęła w karambolu w stanie Ohio w USA. Z powodu intensywnych opadów śniegu, gołoledzi i fatalnej zderzyło się tam aż 85 pojazdów. W całym stanie doszło do serii wypadków z udziałem dużej liczby samochodów.

W poniedziałek śnieg prószył niemal w całym kraju. Po godzinie 20 najbardziej intensywnie opady odnotowano w województwach: podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. W nocy świeżego śniegu przybędzie w całej Polsce.

- Z tą pogodą to jest tak, jak z babą: jest dość zmienna - przekonuje Hanka Rybka, góralka i artystka z Zakopanego. Spodziewać możemy się i mrozu i kolejnych śnieżyc, szczególnie w górach, gdzie ferie w pełni. Od dziś od zajęć odpoczywają dzieci z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Nadciągają do nas 20-stopniowe mrozy. Jakie jest ich pochodzenie? - Obecnie dwa układy baryczne kształtują pogodę w zaśnieżonej, prawdziwie zimowej Europie. Jeden to wyż skandynawski, a drugi tworzą kolejne niże powstające w basenie Morza Śródziemnego - tłumaczy Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Zimowa aura stanowi utrudnienie nie tylko dla kierowców. Padający śnieg i niska temperatura potrafią pokrzyżować plany osobom, które zdecydowały się na podróż samolotem. W niedzielny poranek z powodu śniegu i oblodzenia na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem odwołano 130 lotów. Trudna sytuacja panuje na paryskich lotniskach.

Niedzielny odpoczynek od intensywnych opadów śniegu jest chwilowy - informuje Tomasz Wasilewski. Już do poniedziałku przybędzie nowa dostawa świeżego puchu. Najwięcej śniegu spadnie na wschodzie, centrum i na południu Polski - zapowiada prezenter pogody TVN Meteo.

Londyńskie Heathrow ugięło się pod naporem śniegu. W sobotę władze lotniska były zmuszone odwołać sto rejsów, głównie na trasach europejskich. Wiele samolotów wystartowało z opóźnieniem.

Zimowa pogoda zdominowała sobotę. W centrum kraju coraz większe utrudnienia wywołuje padający od wielu godzin śnieg. Na wschodzie we znaki dały się niskie temperatury - rano mróz sięgał tam nawet -15 st. C.

Śnieżna zima nie odpuszcza Wyspom Brytyjskim. Intensywne opady spowodowały liczne utrudnienia na drogach, chaos zapanował na dworcach i lotniskach. Z powodu problemów komunikacyjnych w niektórych sklepach zabrakło nawet pieczywa.