pogoda

pogoda

Po przerwie zimowej piłkarze wracają na boiska Ekstraklasy. Przed nami 18 kolejka i spotkania w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Lubinie, Zabrzu i Kielcach. Sprawdziliśmy, jaka pogoda czeka na zawodników i kibiców.

We wtorek i środę śnieg zasypał całą Polskę. W czwartek opadów będzie już mniej, ale wciąż pojawić mogą się na całym terytorium kraju. Najwięcej na południowym wschodzie, gdzie wciąż dopada nawet 10 cm świeżego białego puchu.

W czwartek w Alpach spadnie dużo śniegu. Opady pojawią się także w słonecznych dotychczas Włoszech. Warunki narciarskie, podobnie jak w Polsce, będą więc utrudnione. W Austrii nadal solidny mróz.

Przez kilka najbliższych dni nie uwolnimy się od opadów śniegu. Padać - i to mocno - będzie w całym kraju. Nadciągnie także odwilż. Pod koniec tygodnia na zachodzie padający śnieg zamieni się w opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Większość alpejskich kurortów w środę może liczyć na opady świeżego śniegu. Białą jazdę w słońcu będzie można uprawiać jedynie we Włoszech. W Austrii trzyma silny mróz.

Środa nie będzie najlepszym dniem na białe szaleństwo w polskich górach. Opady śniegu, które chwilami mogą być intensywne, będą ograniczać widoczność i psuć przyjemność z jazdy.

W poniedziałek spodziewamy się przelotnych opadów śniegu. Mróz nie powinien przekraczać -9 st. Celsjusza, a wiatr będzie słaby i umiarkowany. Choć warunki pogodowe będą dużo mniej uciążliwe niż w ciągu ostatnich dni, nasze samopoczucie nie będzie najlepsze.

Nieuchronnie zbliża się ocieplenie. Dzisiejsza temperatura maksymalna – choć to niewiarygodne – wyrażała się na ogół jedna cyfrą. Wyjątkami były Białystok z -12 st. C i Rzeszów z -10 st. C.

Tragiczny bilans ostatniej doby to sześć ofiar wychłodzenia, poinformowała rzecznika MSW Małgorzata Woźniak. Odnotowano także cztery przypadki śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla i dziewięć ofiar pożarów.

W niedzielny poranek kierowcy muszą uważać na mgły i szadź, od której nawierzchnia dróg robi się śliska. Jednak w ciągu dnia słońce osuszy drogi i warunki do jazdy będą dobre. W większości kraju będzie pogodnie, jedynie na Pomorzu Zachodnim może trochę poprószyć.

Choć niedzielny poranek jest zamglony, reszta dnia w większości kraju będzie pogodna. Tylko na Pomorzu i Mazurach popada śnieg. Będzie dość mroźno, a ciśnienie zacznie spadać.

Alpy tej niedzieli będą słoneczne. Pochmurne niebo i opad śniegu czekają na wypoczywających tylko w kilku miejscowościach, m.in. w Madonnie, Livignio, Trydencie, Kaprun i Soelden. Będzie też zimno, termometry pokażą nawet do -20 st. C w austriackiej części gór.

Czeka nas słoneczny, ale zimny dzień. Najniższe temperatury będę na wschodzie kraju, tam słupki na termometrach nie wzrosną powyżej -14 stopni. Na południowym wschodzie odczucie chłodu będzie dodatkowo wzmagał wiatr.