Nigeria

Nigeria

Żył w "domu tortur". "Niemal każda część mojego ciała była zraniona"

Placówka Daru Imam Ahmad Bun Hambal miała być szkołą koraniczną, a także tak zwanym domem naprawczym dla tych, których zachowanie chciano utemperować. Za ścianami szkoły działy się jednak rzeczy daleko wykraczające poza zajęcia resocjalizacyjne. Młodych mężczyzn skuwano łańcuchami, wykorzystywano seksualnie i głodzono. Miejsce zamknięto po przyjeździe policji. Jedna z uratowanych osób rozmawiała z reporterem BBC.

Zdemolowane sklepy, spalone samochody, zabici. Wybuch przemocy przeciwko obcokrajowcom

Od niedzieli co najmniej pięć osób zginęło, a wiele zostało rannych w zamieszkach, jakie wybuchły w okolicach Johannesburga - największego miasta i handlowej stolicy Republiki Południowej Afryki - oraz stołecznej Pretorii. W obu miastach dochodziło do aktów przemocy wobec obcokrajowców oraz ataków na ich mienie. Według lokalnej policji do tej pory aresztowano prawie prawie 90 osób.

Dziesiątki zabitych w walkach dżihadystów z armią

W walkach między dżihadystami z grupy Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP) a armią nigeryjską i czadyjską w Nigerii zginęło co najmniej 25 żołnierzy i ponad 40 bojowników islamistycznych - poinformowała w czwartek agencja AFP.

Koniec poszukiwań w gruzach zawalonej szkoły

Nigeryjskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej na miejscu środowej katastrofy budowlanej w Lagos w Nigerii. W środę wieczorem podano, że spod gruzów wydobyto osiem ciał i 37 żywych osób, ale ostateczny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo też, ile osób jest uznawanych za zaginione.

Prezydent musiał zapewniać, że żyje. Dokąd zmierza najludniejszy kraj Afryki?

Wstępne szacunki wskazują, że sobotnie wybory prezydenckie w Nigerii wygrał ubiegający się o reelekcję Muhammadu Buhari, uzyskując 56 procent głosów. Kim jest Buhari i jaki jest główny powód jego wygranej? W jakiej sytuacji gospodarczej jest Nigeria, jakie wyzwania czekają ten kraj i czy Buhari może im sprostać? Na pytania tvn24.pl odpowiada Jędrzej Czerep, analityk programu Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Kupowanie głosów, awarie techniczne, przemoc. Problematyczne wybory

W sobotę rozpoczęły się w Nigerii wybory powszechne, które wyłonią prezydenta i parlament. Głosowanie miało odbyć się tydzień temu, ale zostało przesunięte w ostatniej chwili z powodu "mnożących się wyzwań". Główni kandydaci to obecnie urzędujący szef państwa Muhammadu Buhari i kandydat opozycji Atiku Abubakar. Warunki do głosowania pozostawiają jednak wiele do życzenia. Brytyjski "Guardian" pisze o zamachach na północy kraju, zabójstwach na południu, awariach technicznych i kupowaniu głosów.