Mars

Mars

Moda na Marsa. Kosmiczne inspiracje na wybiegu

Za sprawą NASA Mars już od dawna przestał być gorącym tematem tylko dla wąskiego grona naukowców i pasjonatów astronomii. Ostatnio wkroczył do świata mody za sprawą zdjęcia zrobionego przez łazik Opportunity, które zainspirowało amerykańską projektantkę przy tworzeniu jej najnowszej kolekcji. Okazuje się jednak, że akurat wybrany przez nią krajobraz Czerwonej Planety nie jest do końca prawdziwy.

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Curiosity sfotografował Marsa nocą

Są pierwsze nocne zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez Curiosity. Łazik wykonał je, by naukowcy mogli poszukać tzw. minerałów fluorescencyjnych.

Bogactwo z kosmosu

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.

Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej "zmiotki", łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

Ziemskie bakterie przetrwają na Marsie? Zaskakujące wyniki testów

To była naprawdę duża niespodzianka - tak naukowcy komentują odkrycie, które może mieć poważne konsekwencje dla poszukiwania możliwości życia poza Ziemią. Powszechnie występujące na naszej planecie bakterie zaskakująco dobrze adaptują się do warunków, jakie panują na Marsie: niskiego ciśnienia, chłodu i atmosfery bogatej w dwutlenek węgla.

"Czarna piękność" brakującym ogniwem w historii Marsa

Marsjański meteoryt, znaleziony niedawno w Maroku, może stanowić brakujące ogniwo między ciepłym i wilgotnym klimatem Marsa w przeszłości, a zimnym i suchym, jaki panuje tam obecnie. - Kiedyś były tam idealne warunki do formowania się życia, potem to się zmieniło - twierdzą naukowcy.

To nie Ziemia. Tak mógł kiedyś wyglądać Mars

Zamiast różnych odcieni czerwieni, błękit oceanów i zieleń roślinności. Czy w przeszłości Mars mógł wyglądać jak Ziemia? Kevin Gill, inżynier oprogramowania, który stworzył obraz Czerwonej Planety w technologii Blue Marble twierdzi, że jak najbardziej.

Curiosity na Marsie

"Ciekawość" dotarła na Marsa. Łazik NASA Curiosity, 6 sierpnia wylądował na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy mamy dowiedzieć się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Wiadomo już, że odnaleziono tam ślady substancji zawierających węgiel, które są podstawowym "budulcem" organizmów żywych.

Marsjański ocean spłynął pod skorupę?

Pęknięcia występujące na powierzchni Księżyca, które pokazuje bardzo dokładna mapa pola grawitacyjnego Srebrnego Globu, mogą mieć ogromne znaczenie dla poszukiwań wody na Marsie. Zdaniem badaczy takie struktury, obecne i na Czerwonej Planecie, mogły np. pozwolić tamtejszej wodzie znaleźć się w głębszych warstwach skorupy.

Góry w Utah kluczem do poszukiwań marsjańskiego życia

Dzisiejsze tereny Wyżyny Kolorado pomogą naukowcom z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) odszukać ślady życia na Marsie. Inwersja rzeźby w okolicy miasteczka Hanksville w stanie Utah to znak, że kiedyś płynęły tak rzeki. Podobnych inwersji szukają satelity na orbicie Czerwonej Planety oraz łazik Curiosity.

Bliźniak Curiosity ruszy na Marsa

NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik. Będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. Agencja nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji, ale kierunek jest jasny: wysłanie człowieka na Czerwoną Planetę.