Mars

Mars

Specyficzna perspektywa, dziwny kąt - najnowsze zdjęcie Curosity przypomina charakterystyczne autoportrety, jakich pełno w sieci, zwłaszcza na serwisach społecznościowych. Skojarzenie z popularnymi "fotkami z ręki" to dobry trop - łazik zrobił je jednym z aparatów umieszczonym na wyciąganym ramieniu.

Okazuje się, że Marsa można eksplorować siedząc przed ekranem domowego komputera. Wszystko za sprawą usługi Google Mars, która powstała przy współpracy informatycznego giganta z naukowcami NASA.

Curiosity to prawdziwy bałaganiarz. Po marsjańskim kraterze Gale - jak pokazuje zdjęcie nadesłane przez jedną z sond NASA - wala się m.in. jego spadochron. Kiedy ogląda się zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez lądownik Viking 2, który znalazł się tam 36 lat temu, widać, że kiedyś było tam nieco czyściej.

Z Marsa "doleciał" na Ziemię głos. Była to transmitowana wypowiedź administratora NASA Charlesa Boldena, który m.in. pogratulował sukcesu wszystkim biorącym udział w misji. Poza nagraniem na Ziemię trafiło bardzo szczegółowe zdjęcie krateru Gale, w którym przebywa łazik.

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Pierwsza usterka łazika Curiosity, który dwa tygodnie temu wylądował na Czerwonej Planecie. Nie działa większość jego czujników wiatru. Agencja kosmiczna NASA, która dowodzi marsjańską misją łazika, jest rozczarowana, bo do tej pory wszystko szło zgodnie z planem.

Do Ziemi dotarły najnowsze zdjęcia z łazika Curiosity. Widać na nich podnóża góry Sharp, którą łazik ma dokładnie zbadać. Naukowcy NASA wierzą, że to właśnie w jej skałach kryje się odpowiedź na pytanie, czy na Marsie mogłoby istnieć życie.

"Nadszedł czas siedmiu piekielnych minut. Kiedy łazik lądował wszyscy podawali fistaszki z rąk do rąk" - tymi słowami zaczyna się klip, w którym grupa amerykańskich komików rapuje o misji "Curiosity" na Marsie. Kosmiczny projekt za 2,5 mld dolarów nie musi być śmiertelnie poważny - a wszystko w rytm przeboju "Sexy and I Know It".

Hindusi chcą, i to już za rok, wyruszyć na podbój Marsa. - W 2013 roku mamy zamiar wysłać bezzałogową misję na Czerwoną Planetę - zapowiedział w środę premier Indii Manmohan Singh.

Marsjański łazik "Curiosity" wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.

"Historia pokazuje, że prawdopodobnie i my doczekamy się dowodów na istnienie życia pozaziemskiego" - uważa Benjamin Radford, redaktor naczelny magazynu "Skeptical Inquirer". Wyśle je na Ziemię łazik marsjański "Curiosity".

Łazik "Curiosity", który w poniedziałek wylądował na Marsie, w czwartek przesłał pierwsze kolorowe zdjęcia swojego otoczenia. Wcześniej łazik zsyłał na Ziemię słabej jakości czarno-białe fotografie. Z najnowszych ujęć powstała zapierająca dech w piersiach panorama krateru Gale'a.

- Pierwsze wrażenie to uderzające podobieństwo tego krajobrazu do ziemskiego - tak John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego komentuje pierwsze zdjęcia z Marsa. Przesyła je Curiosity - łazik, który od trzech dni przebywa z misją na Czerwonej Planecie.

Curiosity zaraz po wylądowaniu na Marsie zabrał się do roboty. Dziś z dachu łazika wysunął się wysoki na ponad dwa metry maszt, dzięki któremu największy na Marsie ziemski pojazd będzie robił zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Naukowcy z NASA cieszą się z udanego lądowania łazika badawczego Curiosity, który rano osiadł na powierzchni Marsa. Radość w centrum w Pasadenie wzrosła jeszcze bardziej, kiedy kilka minut później Curiosity przesłał pierwsze zdjęcia. Chociaż są czarnobiałe i o niewielkiej rozdzielczości, potwierdziły to, co najważniejsze: że łazik znajduje się we właściwym położeniu i ma zasilanie. Naukowcy obiecują na wieczór bardziej efektowne fotografie z Marsa.

Curiosity już na Marsie. Wszystko poszło zgodnie z planem - o godzinie 7.32 rano polskiego czasu, na Czerwonej Planecie wylądował łazik NASA. Na ziemię zostały przesłane pierwsze zdjęcia. Misja Curiosity ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie istniało życie. Transmisja z lądowania łazika w TVN24 i tvn24.pl.

Kiedy załoga Apollo 11 lądowała na Księżycu, cały świat wstrzymywał oddech. Podobnie może być dzisiaj, kiedy na Marsie lądować ma łazik Curiosity. Jeszcze nigdy odpowiedź na pytanie, czy na Czerwonej Planecie istniało życie, nie była bliżej. A zasługi ma w tym także jedna z polskich firm.