Lotnictwo

Lotnictwo

Loty pasażerskie będą wracały w trzech fazach: najpierw połączenia krajowe od 1 czerwca, potem europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W ramach akcji #LOTdoDomu chęć powrotu do kraju zadeklarowało niemal 20 tysięcy osób - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że zaakceptowano już ponad 100 takich rejsów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że do poniedziałkowego poranka czarterami sprowadzono do kraju 1300 obywateli.

W przypadku odwołanego lotu przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom alternatywę: zwrot kosztów biletu lub inne połączenie, które pozwoli dotrzeć do miejsca docelowego. Oprócz tego, jeżeli oczekujemy na to alternatywne połączenie, to przewoźnik powinien zapewnić nam pomoc w postaci posiłków i napojów, a jeżeli czekamy więcej niż jeden dzień, to również zakwaterowanie - wyjaśniała w TVN24 BiS Eliza Jakubowska z Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W czwartek przed godziną 10, na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował dreamliner PLL LOT pomalowany w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy samoloty F-16 asystowały maszynę od momentu jego wlotu w polską przestrzeń powietrzną.

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Dwa związki zawodowe reprezentujące pilotów i personel pokładowy PLL LOT po raz kolejny wywołują nieuzasadniony niepokój u pasażerów - ocenił rzecznik LOT Adrian Kubicki. Dodał, że nawoływanie do protestów w trakcie postępowania sądowego to działanie na szkodę spółki.

Ma dwa kokpity, sześć odrzutowych silników i rozpiętość skrzydeł dłuższą niż boisko do piłki nożnej. Mowa o największym samolocie na świecie o nazwie Stratolaunch, który niebawem ma wzbić się w powietrze.

Rząd chce otworzyć przestrzeń powietrzną dla latających robotów. Za pół roku mogą zacząć dostarczać próbki medyczne. To test, który zwiastuje początek podniebnej rewolucji - czytamy w poniedziałek w "Rzeczpospolitej".