Kosowo

Kosowo

Parlament Kosowa wyraził w środę wotum nieufności rządowi Isy Mustafy, szefa Demokratycznej Ligi Kosowa (LDK), co najprawdopodobniej oznacza, że w przyszłym miesiącu odbędą się w tym kraju przedterminowe wybory.

Ogłoszone przez władze w Prisztinie plany przekształcenia Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (FSK) w regularną armię to krok nieodpowiedzialny i zagrażający stabilności na Bałkanach - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

NATO i USA ostrzegły w środę Prisztinę, że będą ograniczać współpracę z Kosowskimi Siłami Bezpieczeństwa, jeśli rząd będzie realizował plany przekształcenia ich w regularną armię bez wymaganych zmian w konstytucji.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do opozycji w Kosowie, by podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą. Jest ono ostatnim warunkiem dla Czarnogóry, która ubiega się o prawo wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Mur, postawiony w grudniu przez serbską mniejszość na północnym brzegu rzeki Ibar w Kosovskiej Mitrovicy, który wywołał napięcia między Kosowem a Serbią został w niedzielę rozebrany.

Premier Kosowa Isa Mustafa wezwał w środę władze Serbii, by powstrzymały się od gróźb pod adresem Prisztiny i zwróciły się ku dialogowi i współpracy. Między Prisztiną a Belgradem trwa niepokojąca wojna na słowa - pisze agencja AFP.

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić skrytykował administrację ustępującego prezydenta USA Baracka Obamy popierającą niepodległość Kosowa. Wyraził nadzieję, że za rządów Donalda Trumpa Waszyngton będzie przychylniej nastawiony do Belgradu.

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.

24 kosowskich Albańczyków zatrzymano w niedzielę, gdy protestując przeciwko planowanej wizycie grupy kosowskich Serbów w prawosławnej świątyni na południu Kosowa starli się z policją. Według sił bezpieczeństwa rannych zostało czterech funkcjonariuszy.

Hashim Thaci został zaprzysiężony przez parlament na prezydenta Kosowa. Opozycja, która zarzuca mu korupcję i jest przeciwna normalizacji stosunków z Serbią, zbojkotowała ceremonię. Protestujący w Prisztinie rzucali w budynek parlamentu kamieniami.