Kosmos

Kosmos

Sojuz wylądował. Po 167 dniach

Po 167 dniach spędzonych w Kosmosie rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz z trzema astronautami na pokładzie bezpiecznie wylądowała w Kazachstanie.

Granicę pomiędzy państwami widać z kosmosu

Linię demarkacyjną, która przebiega pomiędzy Egiptem a Izraelem, dokładnie widać z kosmosu. Odpowiada za to nieznacznie wyższe położenie egipskich ziem, na których beduini wypasają swoje zwierzęta.

Ponad 200 dni gigantycznej burzy. To pogoda na Saturnie

Skala zjawisk meteorologicznych na innych planetach jest ogromna. Na północnej półkuli Saturna przez niemal rok szalała gigantyczna burza. Kronikę jej życia sfotografowała sonda Cassini, której zadaniem jest obserwacja szóstej planety Układu Słonecznego.

"Bobas" na granicy Kosmosu

Niepozornie wyglądający balon z dwiema niewielkimi kapsułami wyleciał w samo południe z terenu Centrum Astronomicznego PAN. Dotrze na wysokość 30 km, czyli na granicę stratosfery. Z ziemi śledzą go naukowcy, którzy w ten sposób trenują przed wysłaniem w kosmos pierwszego polskiego satelity.

Naukowcy znaleźli nową Ziemię?

Naukowcy znają już ponad 700 planet spoza Układu Słonecznego. - Dokonuje się cicha rewolucja - komentuje polski astronom zajmujący się badaniem takich ciał, prof. Maciej Konacki.

Powstała szczegółowa mapa Księżyca. "Jest fenomenalna"

Badacze Księżyca nareszcie są w posiadaniu pierwszej szczegółowej mapy przedstawiającej niemalże całą jego powierzchnię. Stworzenie jej było możliwe dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), będącej jednocześnie sztucznym satelitą Srebrnego Globu.

Ciągle jest nadzieja, że "Chomik" dotrze na Marsa

Uczeni nadal nie mogą połączyć się z rosyjską sondą Fobos-Grunt, na pokładzie której znajduje się polski penetrator geologiczny "Chomik". - Nadzieja cały czas jest, ale coraz mniejsza - powiedział Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Wielki test polskich satelitów. Zobacz na żywo w internecie

W sobotę będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuszczą w niebo dwa balony, które dolecą aż do stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - powiedział TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Podziwiać będziemy je mogli wszyscy, bo lot ten transmitowany będzie w internecie.

Wielki test polskich satelitów. Na żywo także w Internecie!

Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuścili w niebo balony, które mają jeden cel - stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - zapowiadał w rozmowie z TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Aby uczestniczyć mogli w tym wszyscy zainteresowani, organizatorzy przygotowali transmisję w Internecie.

Chiński "Magiczny Statek" bezpiecznie wylądował

Chiński bezzałogowy statek kosmiczny Shenzhou 8 pomyślnie wylądował w czwartek w Mongolii Wewnętrznej na północy Chin. Statek powrócił na Ziemię po dwóch udanych manewrach dokowania na orbicie.

Sojuz przycumował do ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Zorza, burze, światła miast. Zobacz Ziemię z kosmosu

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych filmów o naszej planecie. Główna bohaterka – Ziemia widziana z kosmosu, operator - astronauci z ISS, długość – kilka minut. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, z pokładu której udało się uchwyć zapierające dech w piersiach widoki, przelatywała tuż nad naszymi głowami, na wysokości 390 kilometrów.

Chińska stacja kosmiczna się zbliża

Chiny pomyślnie przeprowadziły manewr ponownego połączenia na orbicie okołoziemskiej bezzałogowego statku kosmicznego Shenzhou 8 z modułem Tiangong 1, który będzie częścią przyszłego orbitalnego laboratorium - poinformowała agencja Xinhua.

Załoga Sojuza bezpieczna w kosmosie

W poniedziałek o 5.14 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Po godzinie dotarł bezpiecznie na orbitę. Ma za zadanie dowieźć astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Orion pomoże odkryć tajemnice wszechświata

NASA szykuje się do testów załogowego statku kosmicznego Orion. To właśnie z niego astronomowie będą przeprowadzać eksperymenty na ziemskiej orbicie i poza nią. Agencja kosmiczna stworzyła nawet film, który przedstawia próbny lot wehikułu, do którego dojdzie w 2014 roku.

Udało się. Załoga Sojuza bezpieczna w kosmosie

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej awarią podczas poprzedniego startu Sojuza, tym razem rosyjska rakieta zadziałała zgodnie z planem. Statek Sojuz z trzema kosmonautami bezpiecznie trafił na orbitę. - Nie mamy czarnych myśli i całkowicie ufamy naszej technologii - zapewniał jeszcze przed startem lecący w kapsule Anton Szkaplerow