Kosmos

Kosmos

Gwiazda jak Słońce prawie rozerwała planetę

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

Dwa słońca, dwa zachody

Planeta z dwoma słońcami? To widok znajomy wszystkim miłośnikom "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Po raz pierwszy udało się potwierdzić, że takie zjawisko istnieje naprawdę. Kiedy dzień na planecie Kepler-16b dobiega końca, przychodzi czas na podwójny zachód słońca - podało "Science".

Twarde lądowanie po pół roku w kosmosie

Dobiegła końca sześciomiesięczna przygoda życia trzech kosmonautów. Po spędzeniu niemal pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden Amerykanin i dwóch Rosjan powrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz wylądowała na stepie w Kazachstanie około godziny szóstej rano czasu polskiego, bezpiecznie dostarczając całą trójkę do domu.

Ta rakieta ma zdobyć kosmos

NASA zaprezentowała projekt nowego, wartego 35 mld dolarów systemu, który pozwoli USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Gigantyczna rakieta wchodząca w skład systemu jest w stanie wynieść na orbitę do 130 ton ładunku.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Odkryto 50 nowych planet. 16 podobnych do Ziemi!

Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile odkryło 50 nowych planet. 16 z nich jest podobne do naszej! Nikt ich nie widział - ich obecność da się tylko wykryć pośrednio. Ale od dawna rozbudzają wyobraźnię. Czy jest tam życie?

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.

Sojuzy jednak polecą w kosmos

Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd. 16 z nich przypomina naszą planetę. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS.

NASA wraca na Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

Zdjęcia ludzkich śladów na Księżycu

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

W Olsztynie znajdziesz się w "środku" kosmosu

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

W czwartek na niebie spektakl

- W Polsce, z powodu wybuchu na Słońcu, możliwa jest obserwacja zorzy polarnej – zapewnił w rozmowie z tvnmeteo.pl Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu. Przed nami dwie noce, podczas których możemy zobaczyć to rzadkie zjawisko. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, kiedy i gdzie najlepiej będzie je widać.

Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

- Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów - ostrzegli amerykańscy eksperci.

Ludzie opuszczają kosmos. Kiedy powrócą, nie wiadomo

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna już w listopadzie może opustoszeć. Aktualna 6-osobowa załoga musi za trzy miesiące powrócić na Ziemię, a Sojuz, który ma wysłać kolejnych ludzi w kosmos, prawdopodobnie jest uszkodzony.

Będą uprawiać marchewkę w drodze na Marsa?

Pierwsza załogowa misja na Marsa przewidziana ok. 2030 roku może być przełomowa nie tylko przez sam fakt, że się odbędzie. Istnieją bowiem poważne plany, by pożywienie w czasie podróży stanowiła dla astronautów własnoręcznie uprawiana roślinność.

Elektrownia atomowa wielkości walizki

Kolonizacja Marsa czy Księżyca przez ludzi to jeszcze sprawa odległej przyszłości, ale przynajmniej jeden związany z tym problem być może udało się już rozwiązać - problem zaopatrzenia w energię elektryczną. Amerykańscy naukowcy z rządowego Narodowego Laboratorium Idaho zaprojektowali elektrownię atomową wielkości... walizki.

Rosjanie dłużej w kosmosie. ISS będzie ewakuowana?

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos odroczyła w poniedziałek powrót części załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z 8 na 16 września. W minioną środę doszło do katastrofy statku Progress z 3 tonami zaopatrzenia dla kosmonautów i pojawiły się spekulacje, czy ISS nie będzie musiała zostać opuszczona przez ludzi.