Kosmos

Kosmos

Dokładnie 30 lat temu pierwszy i na razie jedyny Polak, mjr Mirosław Hermaszewski, poleciał w kosmos. Lot radzieckiego statku Sojuz 30 trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Co z tymi, którzy byli tak blisko, a musieli pozostać na Ziemi? Sprawdziły „Fakty”.

Doświadczenia fizyków nad cząsteczkami w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) nie zagrażają katastrofą na Ziemi - wynika z najnowszego raportu naukowców.

Choć naukowcy z NASA mieli wcześniej wątpliwości, teraz mówią: - Z całą pewnością znaleźliśmy wodę na Marsie. To nie jest sól. Na dowód ujawniają zdjęcia, na których widać wyparowujące grudki.

- Jesteśmy dziećmi kosmosu, nasze ciała zbudowane są z materii, która powstała w gwiazdach – tak astronom prof. Andrzej Kus komentuje sensacyjne odkrycie naukowców. Międzynarodowy zespół badający australijski meteoryt stwierdził, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu.

Kosmiczny prom Discovery bezpiecznie i zgodnie z planem wylądował w sobotę o 17.15 czasu polskiego na przylądku Canaveral na Florydzie. Podczas zakończonej właśnie misji dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 16-tonowy główny element japońskiego modułu laboratoryjnego Kibo.

NASA udzieliła w piątek zgody na lądowanie promu kosmicznego Discovery w najbliższą sobotę, po ustaleniu, iż dryfujący w jego pobliżu niewielki obiekt nie zagraża bezpieczeństwu lotu.

Kosmonauta - hydraulik uporał się z problemem, jaki od kilkunastu dni męczył kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a mianowicie naprawił toaletę. W czasie jak była ona zepsuta, członkowie załogi musieli opróżniać sanitariat... ręcznie.

Zgodnie z planem i bez problemów wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie wahadłowiec Discovery. Jego celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie powinien dolecieć w poniedziałek.

Wahadłowiec Discovery i jego załoga są gotowi do startu. W piątek NASA przeprowadziła ostatnie przygotowania do startu promu, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start planowany jest na sobotę na 23:02 czasu warszawskiego.

Awaria jedynej toalety w kosmosie zmusiła Amerykanów do powierzenia załodze wahadłowca Discovery wykonania misji specjalnej. Astronauci dostarczą na Międzynarodową Stację Kosmiczną części zapasowe do niezwykłego WC. Usterka, której nie udaje się naprawić już od tygodnia, daje się bowiem we znaki.

Phoenix przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety. Przez najbliższe trzy miesiące będzie poszukiwał śladów życia na Marsie.

Po dziesięciu miesiącach i 420 milionach mil podróży próbnik Phoenix szczęśliwie wylądował na powierzchni Marsa. Przez trzy miesiące będzie analizował glebę i próbki lodu, by dać odpowiedź na ważne pytanie - czy na Czerwonej Planecie może istnieć życie?

Ci, którym za młodu marzyły się kosmiczne wojaże, ale później nie starczyło im silnej woli, mogą śmiało wrócić do dziecięcych fascynacji. Europejska Agencja Kosmiczna organizuje właśnie nabór na astronautów.

Polskie instytucje naukowe i firmy mogą zawierać kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Umożliwia to specjalna umowa podpisana w poniedziałek.

Indyjska rakieta nośna Polar Satellite Launch Vehicle umieściła na orbicie okołoziemskiej 10 satelitów. To rekord świata - cieszą się przedstawiciele władz Indii.

Chiny powiadomiły o wystrzeleniu satelity, które jest początkiem przygotowań do inauguracyjnego spaceru chińskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej. Tymczasem z Bajkonuru wystartował drugi satelita systemu nawigacyjnego Galileo, mającego stać się konkurencją dla amerykańskiego Global Positioning System - GPS.

Naukowcy, pracujący w CERN, budują najpotężniejszą na świecie maszynę badawczą. Będzie to akcelerator, czyli "przyspieszacz" cząstek elementarnych, dzięki niemu europejscy fizycy, w tym Polacy - chcą odtworzyć warunki, w jakich powstał wszechświat.

- To, że cała załoga wróciła cała i zdrowa jest wielkim sukcesem - tak rosyjska agencja Interfax opisuje powrót na Ziemię statku kosmicznego Sojuz TMA-11, który w sobotę z wielkim trudem wylądował w Kazachstanie.

Młodzi pasjonaci astronautyki z małej miejscowości w Beskidzie Żywieckim zbudowali imitację wnętrza międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. - We wtorek stacja została oddana do zwiedzania - chwali się na skrzynkę Kontakty TVN 24 internauta Artur.

Dokładnie o godzinie 10:51 czasu warszawskiego rosyjski statek kosmiczny Sojuz z trzema osobami na pokładzie powrócił na ziemię. Przez kilkadziesiąt minut nikt nie wiedział jednak, gdzie tak naprawdę wylądowali kosmonauci. W końcu statek udało się odnaleźć - 420 kilometrów od planowanego miejsca lądowania.