Kosmos

Kosmos

Jak twierdzi rosyjski generał Leonid Szereniew kolizja satelity amerykańskiego z rosyjskim na początku lutego nie była przypadkowa. Wszystko wskazuje na to, że USA testuje nową technologię do zakłócania pracy i niszczenia satelitów.

Ostatniego dnia marca sześciu mężczyzn zostanie w Moskwie zamkniętych w kabinie na 105 dni. Czterech Rosjan, Niemiec i Francuz będą w ten sposób symulowali lot statku załogowego Europejskiej Agencji Kosmicznej na Marsa.

Nawet 100 milionów planet podobnych do naszej może znajdować się w Galaktyce, powiedział dr Alan Boss z Carnegie Institution of Science podczas konferencji naukowej. Na wielu z nich może być życie.

Kosmonauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie muszą martwić się już o jedzenie. Na ISS dotarł właśnie statek towarowy, który dostarczył najpotrzebniejsze artykuły.

Europejska Agencja Kosmiczna nowy rok rozpoczęła nie byle jakimi fajerwerkami. Z portu kosmicznego w Kourou we francuskiej Gujanie wystartowała we czwartek wieczorem rakieta Ariane 5, wynosząc na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne i kolejne dwa należące do nowego francuskiego systemu ostrzegania przed rakietami.

Amerykańskie władze przyznają, że szczątki pozostałe po wtorkowym zderzeniu rosyjskiego sztucznego satelity Ziemi z satelitą amerykańskim są potencjalnie niebezpieczne dla innych obiektów kosmicznych. Rosyjscy eksperci mówią, że może dojść do kolizji szczątek na przykład z jednym ze starych radzieckich satelitów napędzanych reaktorami atomowymi, a wskutek tego do wycieku odpadów radioaktywnych.

Tworzył serial o kosmosie, jego życie też skończy się kosmicznie. Prochy twórcy serialu "Star Trek" w przyszłym roku kosmosie - wynika z informacji przekazanych przez firmę specjalizująca się w "lotach pogrzebowych" Celestis Inc.

Najpierw zlicytowane przez gdański samorząd na aukcji warszawskiego antykwariatu, teraz trafiło w depozyt do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. "Machina Coelestis pars prior" ("Budowa nieba część pierwsza") z 1673 r. - największe dzieło Jana Heweliusza.

Wraz z upływem 2009 roku skończy się możliwość turystycznych podróży w kosmos. Rosja zapowiedziała, że nie będzie wysyłać w kosmos płatnych turystów, bo chce zwiększyć liczbę stałej załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przestrzeń kosmiczna z każdym rokiem staje się coraz większym śmietnikiem. Rosjanie ujawnili, że w ubiegłym roku do grona kosmicznego złomu dołączył jej satelita.

Świadkami sceny jak z amerykańskiego filmu katastroficznego byli mieszkańcy Potęgowa (Zachodniopomorskie). Z nieba spadła ognista kula i z rozbłyskiem zniknęła po północno-wschodniej stronie nieba. Jak się okazało, był to meteoryt – pisze "Głos Szczeciński".

Tajemniczy fragment skały księżycowej przywieźli ze sobą w 1972 roku astronauci z misji Apollo 17. Od tego czasu naukowcy próbowali rozwiązać zagadkę, skąd brało się pole magnetyczne próbki. Dziś naukowcy z MIT ogłosili jej rozwiązanie.

Nasza galaktyka jest znacznie większa, niż dotychczas sądzono. A co więcej, także porusza się szybciej. Takie wnioski płyną z 213 zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), który odbył się w tym tygodniu w Kalifornii.

Strzeliły korki od szampana i ludzie zadarli głowy w górę, by oglądać pokazy fajerwerków. Jednak zdaniem wielu, prawdziwe piękno tkwi w Kosmosie. Dlatego tych czułych na uroki Wszechświata uradował fakt, że to niebo będzie w centrum 2009 roku. Właśnie zaczął się Międzynarodowy Rok Astronomii. W jego obchodach weźmie udział blisko 140 państw, w tym Polska.

Przesłali życzenia świąteczne, nie zapomnieli też o noworocznych. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej życzyła wszystkim ziemianom wszystkiego najlepszego w nowym roku.

To był czarny dzień dla amerykańskiej astronautyki - 1 lutego 2003 roku eksplodował wracający z kosmosu prom Columbia. Na pokładzie zginęło 7 członków załogi. - Astronauci nie mieli żadnych szans na ratunek - ujawniła NASA w swoim raporcie.

Rosja ma kolejne trzy satelity na orbicie okołoziemskiej. Do 2011 roku będzie miała ich już 24, co umożliwi Rosjanom korzystanie z własnego systemu nawigacji satelitarnej - konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS.

Święta w kosmosie? Przeżyli to już członkowie misji Apollo 8, którzy dokładnie 24 grudnia 1968 roku jako pierwsi w historii opuścili orbitę okołoziemską. Astronauci uczcili to w szczególny sposób - podczas transmisji telewizyjnej cytowali biblijną Księgę Rodzaju.

Dwaj astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną. Dwóch śmiałków to dowodzący obecnie na ISS Amerykanin Michael Frincke oraz - debiutujący w kosmosie - Rosjanin Jurij Łonczakow.

To zdarza się tylko raz na 15 lat. W nocy z piątku na sobotę księżyc w pełni był tak blisko Ziemi, jak to możliwe, czyli 30 tysięcy kilometrów bliżej niż zwykle. Pełnię w pełni tropili dla nas internauci, którzy przysłali zdjęcia na platformę Kontakt TVN24.