Kosmos

Kosmos

Zobacz wylot polskiego satelity w kosmos

Włoska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykły film, na którym krok po kroku widać wyniesienie polskiego satelity PW-Sat na orbitę. Najciekawsze są ostatnie sekundy filmu.

Marzec pod znakiem Marsa. Zobaczysz jego powierzchnię

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

Marzec będzie należał do Marsa. Zobaczycie szczegóły jego powierzchni

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

TIRS zmierzy temperatury na Ziemi

43 miesiące - to rekordowo krótki czas na skonstruowanie nowego urządzenia prowadzącego badania w kosmosie. Tyle potrzebowali inżynierowie z Centrów Lotów Kosmicznych Goddarda NASA do budowy instrumentu o nazwie TIRS. Będzie ono z orbity mierzyć ziemskie temperatury, używając technologii opartych na fizyce kwantowej. Zebrane dane pomogą m. in. w gospodarowaniu zasobami wody na naszej planecie.

Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Polski satelita już nadaje. "Mamy potwierdzenie, że działa"

Punktualnie o godzinie 11 wystartowała rakieta Vega, wynosząc w kosmos pierwszego polskiego satelitę. Godzinę później, zgodnie z planem, PW-Sat odłączył się od Vegi. Udało się też nawiązać pierwszy kontakt z PW-Sat, a już o godz. 15 będzie przelatywał nad Polską.

Pierwszy polski satelita. Cel? Samozniszczenie

W poniedziałek w kosmos ruszy pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.

Zmierzyli, o ile ruszyła się ziemia

Geolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogą zbadać, jak trzęsienia ziemi zmieniają krajobraz w skali niedostrzegalnej gołym okiem. Po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy na początku lutego. W opublikowanych materiałach widoczne są różnice w topografii terenu przed i po trzęsieniu ziemi w Meksyku w kwietniu 2010 roku.

Takiej zorzy nie widzieliście

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej możemy podziwiać dzięki NASA. Na przygotowany przy pomocy najnowszej technologii film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej składa się ponad 500 wysokiej jakości zdjęć.

Nowy kontynent - Amazja. Powstanie w Arktyce

W przyszłości obie Ameryki i Azja się połączą - twierdzą geolodzy. Stworzą w ten sposób superkontynent o zarysach starożytnej Pangei, do której podziału doszło 200 mln lat temu. Nowy ląd - Amazja - ma powstać na obszarze Oceanu Arktycznego.

Parhelion na pogodnym niebie

W okolicach Kielc we wtorek po południu na niebie pojawiły się tęczowe plamy i łuki. To zjawisko zwane parhelionem, czyli słońcem pobocznym. Można je było obserwować dzięki pogodnemu niebu i lekkiej wilgoci w powietrzu.

Za nami pełnia Śnieżnego Księżyca

W nocy z wtorku na środę miała miejsce pełnia Księżyca, nazywana "śnieżną" od okoliczności pogodowych, które jej towarzyszą. Niebo było w wielu miejscach Polski bezchmurne, więc bez problemu można było obserwować naszego naturalnego satelitę w pełnej krasie.

Polski satelita gotowy do startu. Pokierują nim studenci z Warszawy

Ma kształt sześciennej kostki o boku 10 cm i ważny jeden kilogram. Pierwszy, w całości polski satelita wykonany od podstaw przez studentów Politechniki Warszawskiej. Za kilka dni zostanie wystrzelony w Kosmos. Ma do spełnienia ważną misję, nad którą czuwać będą polscy studenci.

Zima się skończyła. Solarna

Amerykańscy synoptycy ogłosili koniec zimy. Niestety, tylko solarnej. - Wchodzimy w okres, kiedy światła słonecznego na półkuli północnej jest coraz więcej - informują.

Piramidy okiem astronautów

Zorza polarna na półkuli północnej, widok stolicy Argentyny Buenos Aires oraz egipskich piramid w Gizie - takie zdjęcia zrobili astronauci, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Okrąża ona Ziemię średnio co 90 minut. Od momentu powstania zrobiła to już ponad 60 tys. razy.

Spojrzenie z góry: piramidy okiem astronauty

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię średnio co 90 minut. Od momentu powstania zrobiła to już ponad 60 tys. razy. Nic więc dziwnego, że przebywający na pokładzie astronauci są autorami niezwykle pięknych i ciekawych zdjęć naszej planety.

Satelita polskich studentów ruszy 13 lutego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przesunęła datę wystrzelenia rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na 13 lutego. To oznacza, że pierwszy skonstruowany wyłącznie przez Polaków satelita wyleci w przestrzeń kosmiczną nieco później, niż planowano.