Korea Północna

Korea Północna

Niemiecki przykład. Seul rozważa wykupywanie więźniów z łagrów Kima

Południowokoreański rząd rozważa zaadoptowanie stosowanej przez RFN polityki "Freikauf", czyli wykupywania więźniów politycznych od północnokoreańskiego reżimu. Jak podają lokalne gazety, władze chcą przy pomocy pieniędzy osiągnąć to, czego od lat nie udało się osiągnąć drogą dyplomacji.

Silosy rakietowe obok "świętej góry" Kima? Nie wiadomo, co mogłoby w nich być

Wojsko Korei Północnej ukończyło budowę szeregu silosów rakietowych na północy kraju, tuż przy granicy z Chinami - twierdzi południowokoreańska gazeta "Korea JoongAng Daily". Betonowe konstrukcje rzekomo mogące pomieścić rakiety średniego zasięgu powstały w pobliżu góry Pektu-san, traktowanej przez propagandę Pjongjangu jako "świętą" z racji tego, iż rzekomo urodził się tam Kim Dzong Il.

Kim zmienił dowódcę wojsk. "Jastrząb" kozłem ofiarnym zmian

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un mianował nowym szefem sztabu generalnego generała Ri Jong Gila - poinformowały w czwartek państwowe media. Dymisja znanego z wojowniczości gen. Kim Kjok Sika wpisuje się w politykę ocieplania relacji z Koreą Południową i USA.

Kłótnia Moskwy z Pekinem. Jak Chińczycy zdobyli broń atomową

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Powtórka z początku roku. Kim Dzong Un mobilizuje armię i grozi

Korea Północna ogłosiła mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się w czwartek na wodach u wybrzeży Korei Południowej wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Pjongjang ostrzegł, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".

Rosja przywróciła połączenie kolejowe z Koreą Płn.

Rosja przywróciła w niedzielę połączenie kolejowe z Koreą Północną. Państwowe Koleje Rosyjskie (RŻD) podały, że licząca 54 kilometry trasa z położonej na Dalekim Wschodzie Rosji miejscowości Chasan do północnokoreańskiego portu Rason pozwoli na eksport węgla i import towarów z Korei Południowej i innych państw Azji.

Strefa Kaesong ponownie otwarta

Południowokoreańscy pracownicy strefy Kaesong wrócili w poniedziałek do pracy w kompleksie, po pięciu miesiącach przerwy. Strefa, będąca symbolem współpracy pomiędzy Północą i Południem, pozostawała zamknięta z powodu napięć na Półwyspie Koreańskim.

Tysiące więźniów gułagu Kim Dzong Una "zniknęło"

Organizacje zajmujące się prawami człowieka w Korei Północnej alarmują, iż kilka tysięcy więźniów z zamkniętego Obozu 22 "zniknęło". Część osadzonych wysłano pociągami do innych obozów pracy, ale wielu tysięcy się nie doliczono. Oznacza to może, że albo zostali zamordowani, albo śmiertelność w obozach jest znacznie wyższa niż szacowano.

Wraca "gorąca linia" Seul - Pjongjang

Państwa koreańskie porozumiały się w sprawie przywrócenia wojskowej gorącej linii, odciętej w tym roku, gdy po raz kolejny na Półwyspie Koreańskim wzrosło napięcie. Agencja AP podkreśla, że to kolejna oznaka łagodzenia animozji między Pjongjangiem a Seulem.