Katastrofa pod Smoleńskiem

Katastrofa pod Smoleńskiem

Pojednanie w miesięcznicę. "Próbujemy się zrozumieć"

W sobotę po południu przed Pałacem Prezydenckim odbyła się kolejna, 80. już miesięcznica smoleńska. Towarzyszyła jej kontrmanifestacja stowarzyszenia Obywatele RP, które protestowało przeciw ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomiędzy grupami dochodziło do słownych zaczepek, ale reporter TVN24 Paweł Łukasik był też świadkiem rozmowy ponad podziałami. Na koniec nie obyło się bez serdeczności i życzeń.

Manifestacje i kontrmanifestacje. 80. miesięcznica smoleńska

W sobotę rano w Warszawie odbyły się pierwsze uroczystości związane z obchodami 80. miesięcznicy smoleńskiej. O godz. 8 odprawiono mszę św. z udziałem m.in. premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jej uczestnicy przeszli następnie przed Pałac Prezydencki, gdzie znaleźli się także kontrmanifestanci. Obie grupy oddzieliła duża liczba policjantów.

Wypłacono 70, niektórzy chcą jeszcze 40 mln zł. Członkowie rodzin smoleńskich zabierają głos

Dotychczas rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej wypłacono w sumie prawie 70 mln złotych. Teraz część z rodzin domaga się łącznie kolejnych 40 mln złotych. Jedna z nich żąda niemal sześciu mln zł. To rekordowe żądanie, jakie wpłynęło do MON w ostatnim czasie. Sprawa jest delikatna, wnioskujący nie chcą mówić publicznie o kwotach. Pieniądze na odszkodowania są jednak publiczne. Materiał "Czarno na białym".

Rybicka: to barbarzyństwo zmuszać do ekshumacji wszystkie rodziny

- Zostanie uzupełniona dokumentacja, będziemy wiedzieć, które narządy, w jakiej kolejności były miażdżone w trakcie tej katastrofy. To przecież ani nie przywróci życia tym osobom, ani spokoju bliskim. Ja uważam, że to jest barbarzyństwo, ja się na to nie zgadzam - powiedziała w "Kropce nad i" Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu "Aramie" Rybickim, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Nie miałem wątpliwości, że to Leszek. Po prostu twarz była jego twarzą"

W piątek ponowny pochówek pary prezydenckiej na Wawelu. Piotr Świerczek, reporter "Czarno na białym" sprawdził, jak w kwietniu 2010 roku identyfikowano ciało Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku oraz dlaczego kilka miesięcy po pogrzebie narosły wątpliwości co do tej identyfikacji i sekcji. Co ważne - jedynej sekcji, przy której sześć lat temu był polski prokurator.

Para prezydencka spocznie na Wawelu. W nocy zamontowano nowy sarkofag

W piątek wieczorem odbędzie się ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich. Para prezydencka spocznie na Wawelu po ekshumacji dokonanej w nocy z poniedziałku na wtorek. W uroczystości weźmie udział m.in. najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą i premier Beata Szydło.

Zabrakło odprawy, słaby rekonesans. Audyt w BOR po katastrofie

Brak odprawy koordynacyjnej, niewyznaczenie dowódcy zabezpieczenia - to część uchybień, jakich miało się dopuścić BOR przed wizytą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 r. O wynikach z audytu przeprowadzonego w Biurze pisze na swojej stronie internetowej Radio Zet.

Czarzasty o ekshumacjach: nieetyczne, niefajne, takie pisowskie

- Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej do niczego nie prowadzą poza tym, że będzie następny konflikt. PiS rządzi poprzez konflikt - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty (SLD). - To wszystko pcha nas do dodatkowych podziałów. To niczego nie rozwiązuje - przyznał Janusz Piechociński (PSL).

Rzecznik episkopatu: głos rodzin powinien być wzięty pod uwagę

Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być potrzeba wynikająca z poznania prawdy, przy jednoczesnym braku innych środków dowodowych – oświadczył w piątek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kard. Nycz: w sprawie ekshumacji jestem po stronie rodzin

Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi Kościoła w tej sprawie. Nigdy nie komentowaliśmy działań prokuratury - stwierdził we wtorek kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski odniósł się w ten sposób do apelu części smoleńskich rodzin, dotyczącego planowanych ekshumacji ofiar katastrofy.

"Najważniejsze, co kieruje prokuraturą, to znaleźć jakikolwiek dowód na zamach"

Miejmy nadzieję, że prokuratura, oprócz litery prawa, będzie się także kierować zrozumieniem prawa - mówił w rozmowie z TVN24 Paweł Deresz, jeden z autorów apelu o wstrzymanie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. - Myśląc o waszym bólu musimy pamiętać, że wszystkim Polakom powinno zależeć, by śledztwo doprowadziło do wyjaśnienia przyczyn katastrofy - odpowiadała Małgorzata Gosiewska (PiS).