Katastrofa pod Smoleńskiem

Katastrofa pod Smoleńskiem

Jest kompleksowa opinia biegłych ws. katastrofy smoleńskiej

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie analizuje otrzymaną w piątek kompleksową opinię biegłych różnych specjalności w sprawie katastrofy smoleńskiej - poinformował ppłk Janusz Wójcik z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jej wnioski mogą być znane za 2-3 tygodnie.

Nie ma zgody na zejście do 50 metrów, są problemy z karetką i "Polacy głupki". Co przeczytaliśmy w stenogramach

Z zapisów rozmów pilotów Jaka-40 z wieżą kontroli lotów w Smoleńsku wyłania się obraz wielkiego chaosu, jaki panował na lotnisku kilkadziesiąt minut przed przylotem prezydenckiego tupolewa. Piloci Jaka-40 zignorowali polecenie wieży odejścia "na drugi krąg" a Rosjanie do ostatnich minut rozstawiali sprzęt. Pilotów określali przemiennie jako "chojraków", "głupków", a na końcu "zuchów".

Śledczy ujawniają wnioski ws. metalu z brzozy ze Smoleńska

Biegli z bardzo wysokim prawdopodobieństwem uznali, że fragmenty metali z brzozy, w którą uderzył Tu-154M, pochodzą z lewego skrzydła samolotu - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Prokuratorzy ujawnili wnioski z opinii dotyczącej tej kwestii.

Śledztwo dot. cywilnego wątku lotów do Smoleńska po raz trzeci umorzone

Samo przygotowanie do wizyt i lotów premiera i prezydenta 7 i 10 kwietnia 2010 roku nie sprowadzało bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo Donalda Tuska i tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego – stwierdziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Po raz trzeci umorzyła śledztwo ws. cywilnego wątku katastrofy smoleńskiej.

Śledztwo ws. organizacji lotów do Smoleńska będzie wznowione

Stołeczny sąd rejonowy zdecydował: śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska będzie wznowione. Decyzja została podjęta "z urzędu", a niej jako efekt zażaleń na umorzenie śledztwa w sprawie organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. W sprawie status pokrzywdzonych miały 382 osoby. Sąd dostrzegł jednak powody, których ci nie wskazali.

Nowy wątek w śledztwie smoleńskim. Fałszowanie dokumentacji z sekcji, znieważanie zwłok

Warszawska prokuratura bada czy w 2010 r. w Moskwie dochodziło do fałszowania dokumentacji medycznej ofiar katastrofy w Smoleńsku i znieważania zwłok. Decyzję o wszczęciu postępowania podjęto po tym, jak w maju materiały dotyczące tej sprawy zostały wyłączone i przekazane cywilnym prokuratorom przez Wojskową Prokuraturę Okręgową, która prowadzi główny wątek śledztwa. Ewentualne nieprawidłowości mają dotyczyć tylko urzędników i funkcjonariuszy rosyjskich.

Rosjanie przysłali nowe kopie nagrań z kokpitu Tu-154M

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej otrzymali z Rosji nowe kopie nagrań z kokpitu Tu-154M - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Polscy biegli ponownie skopiowali zapisy "czarnej skrzynki" w lutym w Moskwie.

Lasek: Silumin był na skrzydle Tu-154. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów w lotnictwie

- W konstrukcji skrzydła prezydenckiego tupolewa były wykorzystywane siluminy, czyli stopy aluminium z krzemem. Dysponujemy zdjęciami, które to potwierdzają - zapewnia w rozmowie z tvn24.pl dr Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Dlaczego zatem biegli opracowujący opinię dla prokuratury nie znaleźli go we fragmencie skrzydła Tu-154? Bo najprawdopodobniej ich materiał porównawczy nie był kompletny.

Tajemniczy dwunasty element. Skąd w smoleńskiej brzozie wziął się silumin?

Prokuratura wojskowa chce nowych badań smoleńskiej brzozy i elementów znalezionych w drzewie. Postanowienie w tej sprawie ma zostać wydane jeszcze w tym tygodniu - dowiedział się portal tvn24.pl. Prokuratorów zastanawia szczególnie jeden element, znaleziony w drzewie. Wykonany jest on ze stopu, na który nie natrafiono w skrzydle prezydenckiego samolotu.

Cztery lata po katastrofie smoleńskiej. Msze, przemarsze i nowy raport Macierewicza

W stolicy i wielu miastach kraju, a także w Smoleńsku odbędą się dziś obchody czwartej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M. Uroczystości – oddzielne – odbywać się będą z udziałem władz państwowych, a także polityków i sympatyków PiS. W Sejmie Antoni Macierewicz zaprezentuje raport swojego zespołu parlamentarnego pod tytułem "Cztery lata po Smoleńsku".

Od wycieków z silnika i strzałów w Smoleńsku po dwa wybuchy. Tak zmieniały się teorie Macierewicza

Wyciek z silnika ukryty przed pilotami, "przejęcie lotu przez centralę w Moskwie", brzoza, którą ominął samolot, albo, której wcale nie było, w końcu - dwa wybuchy w powietrzu. Teorii mających dowodzić według posła Antoniego Macierewicza i jego ekspertów przyczyn katastrofy TU-154, było przez ostatnich 48 miesięcy wiele. Niektóre z nich - jak teza o "obezwładnieniu samolotu" w powietrzu, czy wybuchu - natychmiast wywoływały gwałtowne reakcje polityczne i społeczne. O innych szybko zapominał nawet on sam.