Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Unia Europejska i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie, jednak jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego i jednoznacznie potępiamy niedopuszczalne działania tego kraju poza własnym terytorium - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas wystąpienia otwierającego drugi dzień konferencji bliskowschodniej. Czaputowicz mówił też, że czas nadać nowy impuls sprawom bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie zawierały jak najmniej ostrych elementów antyirańskich - ostrzega w TVN24 Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu. Rozpoczynające się w środę spotkanie wywołuje spore kontrowersje, a szczególne zaniepokojenie wyraził Iran.

Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli generalnie konferencja nam się podoba - oceniła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" organizowaną w Polsce konferencję bliskowschodnią ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Jej zdaniem Polska jest dobrym miejscem na konferencję, bo jest "neutralna w tej kwestii".

Rakieta startuje spomiędzy ośnieżonych wzgórz i z ogłuszającym hukiem przelatuje nad stokiem narciarskim - siły zbrojne Izraela w poniedziałek opublikowały nagranie, na którym widać jak działa ich rakietowy system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Wcześniej Izrael poinformował o zestrzeleniu za jego pomocą rakiety odpalonej z terytorium Syrii.

Jeśli Iran zdecyduje się kontynuować prace nad swoim programem nuklearnym, będzie musiał liczyć się z "militarną" odpowiedzią USA i ich sojuszników - oświadczył w środę izraelski polityk, pełniący jednocześnie funkcję ministra do spraw służb specjalnych i ministra do spraw transportu i bezpieczeństwa na drogach Israel Kac.