Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

- Amerykanie mówią: powinniście zaakceptować to, co mówimy. To nie są negocjacje, ale dyktat. Republika Islamska i naród irański staną przeciwko dyktatowi - powiedział w środę wpływowy irański duchowny ajatollah Ahmad Chatami podczas obchodów Święta Ofiarnego (Id al-Adha) w Teheranie.

USA "bardzo ostro" zareagują, jeśli reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyje broni chemicznej w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju - powiedział w środę w Jerozolimie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, John Bolton. Jednocześnie potępił on działania Iranu w regionie i podkreślił, że Waszyngtonowi zależy na wyraźnej zmianie zachowania reżimu w Teheranie.

Irańska Gwardia Rewolucyjna przygotowuje się do przeprowadzenia dużych ćwiczeń morskich w Zatoce Perskiej. W ich trakcie może zaprezentować zdolność do zablokowania cieśniny Ormuz, strategicznej dla światowych dostaw surowców energetycznych - informuje w czwartek CNN, powołując się na informacje od urzędników USA.

Rosja utworzy osiem punktów obserwacyjnych na Wzgórzach Golan i rozmieści tam policję wojskową - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. W regionie tym miał odbyć się już także pierwszy patrol Rosjan i sił pokojowych ONZ.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pochwalił w poniedziałek władze USA za ich "zdecydowane podejście" do Iranu po tym, gdy prezydent Donald Trump i prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrymi słowami ostrzegli się nawzajem przed wysuwaniem dalszych gróźb. "Niech pan już nigdy, przenigdy nie grozi Stanom Zjednoczonym" - napisał wcześniej w internetowym wpisie Trump, zwracając się do Rowhaniego.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w środę w Moskwie, że jego kraj będzie stanowczo reagował na próby naruszenia jego granicy lądowej czy powietrznej. Skomentował w ten sposób zestrzelenie przez Izrael samolotu bezzałogowego lecącego z kierunku Syrii. W tym samym czasie, do Moskwy przybył główny doradca irańskiego Najwyższego Przywódcy Ali Akbar Welajati.

Z okazji Dnia Jerozolimy setki tysięcy Irańczyków demonstrują w głównych miastach pod hasłem: "Śmierć Izraelowi!". Solidarność z Palestyńczykami demonstrują też iraccy szyici. W Strefie Gazy Palestyńczycy gromadzą się wzdłuż granicy z Izraelem.

Deklaracja władz irańskich o ewentualnym zwiększeniu zdolności wzbogacania uranu, oznacza zbliżanie się do "czerwonej linii" - powiedział w środę szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Jednocześnie przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy UE działające w Iranie z wtórnych sankcji.

Gdyby Izrael został zaatakowany, NATO nie przybędzie mu na ratunek, bo kraj ten nie jest członkiem Sojuszu – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w opublikowanym w sobotę wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Der Spiegel".

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z przywódcami Francji, Niemiec i prawdopodobnie Wielkiej Brytanii. Mają omówić "atomowe ambicje Iranu i jak powstrzymać jego ekspansję na Bliskim Wschodzie".

Nie ma miejsca na irańską obecność wojskową w Syrii - powiedział w poniedziałkowym przemówieniu w Jerozolimie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że tylko syryjskie siły rządowe powinny być obecne na południu Syrii.