Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Izrael coraz mocniej atakuje negocjowane z Iranem porozumienie nt. jego programu nuklearnego. "Szczegóły są jeszcze gorsze, niż się obawialiśmy", oceniają izraelscy dyplomaci, a w szwajcarskiej Lozannie trwają cały czas starania sześciu światowych mocarstw, by przełamać impas w negocjacjach. Termin osiągnięcia porozumienia mija 31 marca.

Tuż po rozpoczęciu przez USA i inne mocarstwa najnowszych negocjacji w sprawie programu nuklearnego Iranu do przedstawicieli Białego Domu dotarły informacje o tym, że Izrael podsłuchiwał tajne rozmowy - podaje we wtorek dziennik "Wall Street Journal".

Wysocy rangą przedstawiciele Izraela zostali wysłani do Francji, by zapobiec negocjowanemu porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Jerozolima chce wykorzystać fakt, że pomiędzy Francją i USA ujawniła się znacząca różnica zdań na temat przyjętej strategii negocjacyjnej.

- Wraz ze zwycięstwem konserwatywnego bloku Likud premiera Benjamina Netanjahu w przedterminowych wyborach parlamentarnych Izrael wybrał drogę rasizmu i okupacji zamiast negocjacji - ocenił sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu obrał zły kierunek, zarówno wobec Iranu, sprzeciwiając się planom USA zawarcia z Teheranem porozumienia o programie nuklearnym, jak i wobec Palestyńczyków, przeszkadzając w powstaniu ich państwa - pisze "Financial Times".

- Jesteśmy bardzo bliscy porozumienia - oznajmił szef dyplomacji Iranu, odnosząc się do negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego. Jawad Zarif zastrzegł jednak, że nic jeszcze nie jest pewne, bowiem "są jeszcze szczegóły, które trzeba doprecyzować".

Premier Izraela podczas swojego przemówienia przed Kongresem nie przedstawił żadnego alternatywnego dla negocjacji z Iranem rozwiązania - oznajmił cytowany przez agencję Reutera wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji. Nancy Pelosi, przywódczyni mniejszości demoratycznej w Izbie Reprezentantów, oświadczyła z kolei, że przemówienie Izraelczyka niemal doprowadziło ją do łez.

- Biały Dom jest tak bardzo poirytowany postępowaniem izraelskiego rządu w sprawie Iranu, że ograniczył współpracę wywiadowczą - pisze dziennik "Haarec". Izraelczycy mają próbować wszelkimi sposobami sabotować negocjacje ws. irańskiego programu jądrowego i nie wahają się nawet wykorzystywać informacji przekazanych przez Amerykanów, którzy prowadzą rozmowy z Irańczykami.