Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu zapewnił o zaangażowaniu USA w kwestię izraelskiego bezpieczeństwa - podał we wtorek Biały Dom. Netanjahu mówił o obawach w związku z porozumieniem nuklearnym z Iranem.

Dziesiątka izraelskich myśliwców została przebazowana do Grecji, gdzie Izraelczycy trenowali pokonywanie posiadanych przez Greków rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300. Podobne mogą w przyszłości dostać Irańczycy. Izraelskie wojsko najwyraźniej trenuje możliwość przedarcia się przez taką obronę w drodze do irańskich instalacji jądrowych.

Sąd w Izraelu skazał na 7 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Iranu pochodzącego z tego kraju obywatela Belgii. Ali Mansouri został zatrzymany w 2013 roku na lotnisku w Tel Awiwie. Miał przy sobie zdjęcia ambasady USA w Izraelu i innych obiektów.

Premier Izraela zarzucił zachodnim mocarstwom, że przymykają oczy na agresywną politykę Iranu, tak jak kiedyś czyniły to wobec nazistowskich Niemiec. - Popełniły fatalny błąd przed II wojną światową i popełniają go teraz - powiedział Benjamin Netanjahu.

Stany Zjednoczone nie poparłyby żadnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które stwarzałoby zagrożenie dla Izraela - podkreślił Biały Dom. Dzień wcześniej w Lozannie osiągnięte zostało ramowe porozumienie ws. tego programu.