Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Sześciu irańskich żołnierzy, w tym generał, zginęło w niedzielnym ataku izraelskiego śmigłowca nieopodal Wzgórz Golan - podały w poniedziałek źródła związane z radykalną szyicką organizacją Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło też sześciu jej bojowników. Informacje o śmierci generała podał też cytowany przez agencję Reutera, jeden z niezwiązanych z władzą serwisów informacyjnych w Iranie.

Izrael, jedyne atomowe mocarstwo regionu, a jednocześnie kraj, którego wymazania z mapy świata często domagają się irańscy politycy, jest, co nie dziwi, zagorzałym przeciwnikiem porozumienia Iranu z mocarstwami ws. programu atomowego. W swoim sprzeciwie Tel Awiw ma niecodziennego sojusznika - radykalnie muzułmańską Arabię Saudyjską.

Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że w dużej bazie wojskowej w pobliżu stolicy Iranu doszło do potężnej eksplozji. Irańczycy prowadzą tam badania nad materiałami wybuchowymi, rakietami i być może nad elementami broni jądrowej. Z orbity widać, że zniknęło kilka budynków, a inne są uszkodzone. Irańczycy twierdzą, że doszło do pożaru.

Prezydent USA Barack Obama powiedział przed spotkaniem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że konieczny jest powrót do rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Rozmowa miała dotyczyć również kwestii, które są przyczyną napięć między USA a Izraelem. Przywódcy spotkali się z dziennikarzami przed rozpoczęciem rozmów w Białym Domu.

Czwarty zbudowany w Niemczech dla Izraela okręt podwodny wypłynął w poniedziałek z portu w Kilonii i za około 20 dni dotrze do swej macierzystej bazy - poinformowały w poniedziałek izraelskie władze wojskowe.

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał we wtorek Izrael "wściekłym psem" i oskarżył ten kraj o dokonywanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Świat islamu powinien dozbroić Palestyńczyków, by mogli stawiać opór wobec Izraela - oświadczył.

Izrael wystrzelił w środę wieczorem na orbitę nowego satelitę obserwacyjnego o nazwie "Ofek 10" - podało ministerstwo obrony tego kraju. Władze mają użyć "Ofek 10" do monitorowania działań Iranu i wrogich ugrupowań bojowych w regionie - pisze agencja AP.

Izraelskie wojsko poinformowało w niedzielę, że statek towarowy, zatrzymany w ubiegłym tygodniu na Morzu Czerwonym z ładunkiem rakiet, wysłał Iran. Broń miała być przeznaczona dla islamskich bojówek w Strefie Gazy.

Szef amerykańskiej dyplomacji uspokaja Izrael przed kolejną rundą negocjacji z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. - Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w poniedziałek w Waszyngtonie John Kerry.