Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Mohsen Rezaji, były dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, ostrzegł w niedzielę, że w odwecie za zabicie w amerykańskim ataku generała Kasema Sulejmaniego mogą zostać wzięte na cel izraelskie miasta Tel Awiw i Hajfa - informuje AP.

Mike Pompeo wyraził w sobotę wdzięczność wobec Izraela za jego "wytrwałe wsparcie w walce z terroryzmem". Sekretarz stanu USA poinformował także, że rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu o zagrożeniu ze strony Iranu po amerykańskim ataku rakietowym na lotnisko w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani.

Izrael ma jeden interes: nie dopuści, by Iran uzyskał broń nuklearną. Nie chcemy, żeby reżim w Teheranie upadł - przekonywał szef Mosadu Josi Koen, cytowany przez izraelskie media. Dodał jednak, że Jerozolima bierze pod uwagę wszelkie działania, by nie dopuścić do broni atomowej w Iranie, także uderzenie zbrojne.

Jeden z najlepszych judoków na świecie, Irańczyk Saeid Mollaei podczas ostatnich mistrzostw świata otrzymał zalecenie od władz w Teheranie, by w półfinale oddać walkę walkowerem. Irańska federacja obawiała się, że w finale sportowiec mógł trafić na izraelskiego zawodnika Sagiego Mukiego. - Usłyszałem, że mam przegrać i zrobiłem tak. Przegrałem, bo sparaliżował mnie strach - wyznał judoka. W ten sposób sport stał się areną zastępczą dla konfliktu, który trwa od dekad, a w ostatnim czasie przybrał na sile. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BiS.

Ośrodek w mieście Abade na południu Iranu to tajne, nieznane dotąd miejsce powiązane z programem atomowym reżimu w Teheranie - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Prezentując w poniedziałek zdjęcia mające przedstawiać placówkę, dodał, że została ona zniszczona, gdy Irańczycy zorientowali się, że Izrael o niej wie.

Libański Hezbollah poinformował o zestrzeleniu w izraelskiego samolotu bezzałogowego w pobliżu jednej z miejscowości na południu Libanu. Izraelski dron znajduje się obecnie w rękach bojowników - poinformowała ta kontrolowana przez Iran organizacja.

Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły nalot na magazyn w Iraku, który według izraelskich władz był używany przez Iran do składowania broni przeznaczonej na transport do Syrii - poinformował w czwartek "New York Times". Jak wskazuje dziennik, to najprawdopodobniej pierwsze bombardowanie tego kraju przez Izrael od blisko czterech dekad. Według gazety atak może doprowadzić do destabilizacji Iraku i jeszcze mocniej uwikłać Bagdad w konfrontację na linii Waszyngton-Teheran.

Hassan Nasrallah, lider szyickiej organizacji wojskowej Hezbollah powiedział w piątek w wywiadzie dla kontrolowanej przez tę organizację stacji Al-Manar TV, że siły wojskowe Hezbollahu zaangażowane w Syrii zostały bardzo zredukowane w związku z ustaniem walk. Nasrallah odniósł się także do napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.