Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Chaled Meszal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. To polityczny weteran, postrzegany jako kluczowa postać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem. Jego wybór kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań.

- Stany Zjednoczone nie chcą wojny i pragną rozwiązać spór z Iranem na drodze negocjacji, ale "okno się zamyka" - przestrzegł wiceprezydent Joe Biden. Przemawiający po Amerykaninie premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że Iran "nie przekroczył jeszcze czerwonej linii", ale jest jej coraz bliższy.

Czy w podziemnym ośrodku wzbogacania uranu w Iranie doszło do ogromnej eksplozji? Zdarzenia nie potwierdziły jak dotąd żadne oficjalne źródła, ale media izraelskie zastanawiają się, czy mógł być to akt sabotażu.

Nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na nowego sekretarza stanu USA John Kerry potwierdził w czwartek, że Waszyngton jest zdecydowany nie dopuścić do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Podkreślił też rolę uzdrowienia gospodarki dla bezpieczeństwa USA.

Bloki grupujące partie prawicowo-religijne oraz centrolewicowe zdobyły po 60 miejsc w 120-osobowym Knesecie - podała w środę izraelska Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,5 proc. głosów oddanych dzień wcześniej w wyborach parlamentarnych w Izraelu.

Amerykańscy i bliskowschodni eksperci nuklearni niepokoją się o bezpieczeństwo syryjskiego zapasu 50 ton uranu, o którym prawie nic wiadomo. - Niektórzy obawiają się, że w chaosie wojny domowej jego przejęciem może być zainteresowany Iran, sojusznik reżimu w Damaszku - pisze w środę "Financial Times".

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ocenił w opublikowanym w piątek wywiadzie, że premier kraju Benjamin Netanjahu działa nieodpowiedzialnie w kwestii irańskiego programu nuklearnego. - Moi koledzy i ja nie byliśmy pewni, czy Netanjahu i Barak mogą poprowadzić kampanię irańską. Nie ufaliśmy ich motywom - powiedział.

Iran w ewentualnej wojnie z Izraelem będzie "drastycznie osłabiony" - twierdzą gazety w Izraelu, powołując się na raport MSZ. Ma to być skutek tego, iż Syria i Hezbollah w Libanie są niemal całkowicie zajęte swoimi problemami i nie będą mogły przeprowadzić odwetowego uderzenia na Izrael.

Rosja chwilowo straciła możliwość wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym z południa. Z dniem dziewiątego grudnia wyłączono dużą poradziecką stację radiolokacjną w azerbejdżańskim Gabali. Rosja nie chciała zgodzić się na płacenie za jej dzierżawę władzom Azerbejdżanu kilkadziesiąt razy większych sum niż dotychczas.

Okręt irańskiego Korpusu Gwardii Rewolucyjnej przechwycił amerykański bezzałogowy samolot zwiadowczy - twierdzi Teheran. Mały dron Scan Eagle miał wlecieć nad wody terytorialne Iranu. Amerykańska flota po "zbadaniu sprawy" ogłosiła, że nie straciła w ostatnich dniach nad Zatoką Perską żadnej maszyny.