Irak

Irak

Państwo Islamskie zostało stworzone przez izraelskie służby specjalne - stwierdził we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Iranu. Jego zdaniem Mosad chciał "zszargać wizerunek islamu". Słowa ministra cytuje izraelski dziennik "Haaretz", powołując się na depeszę irańskiej agencji prasowej Fars.

Grupa uzbrojonych mężczyzn zaatakowała wiernych w czasie piątkowej modlitwy w wiejskim meczecie we wschodnim Iraku. Human Rights Watch dotarła do świadków tej masakry. Zginęły 34 osoby zastrzelone przez irackie prorządowe bojówki. Świadkowie rozpoznali uczestników napadu i wskazali ich władzom, ale te póki co nie podjęły śledztwa.

Członkowie Państwa Islamskiego dokonali masowej egzekucji kilkuset więźniów przebywających w zakładzie karnym w Mosulu - donosi Human Rights Watch. Dżihadyści zajęli to drugie największe miasto Iraku na początku czerwca. Po tym, jak wdarli się do więzienia, odseparowali szyitów od sunnitów i chrześcijan, następnie wywieźli tych pierwszych do pobliskiego wąwozu, kazali uklęknąć w rzędzie i rozstrzelali. Niektórym udało się przeżyć i opowiedzieć o masakrze.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego twierdzą, że mają ręczne wyrzutnie rakiet, dzięki którym mogą zestrzeliwać samoloty, także pasażerskie. Informacje te sprawdza Pentagon, analizując nagranie wideo umieszczone przez dżihadystów w sieci. Ma ono przedstawiać zestrzelenie przez IS irackiego helikoptera.

Czterech najemników amerykańskiej firmy Blackwater uznano w środę za winnych zabicia 14 irackich cywilów podczas strzelaniny w Bagdadzie w 2007 roku. Ochroniarze eskortowali wówczas konwój czterech pojazdów, którymi podróżowali amerykańscy dyplomaci.

Władze Australii porozumiały się z rządem Iraku w sprawie wysłania do tego kraju australijskich sił specjalnych. Ich zadaniem ma być wsparcie irackich wojsk w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim - powiedziała szefowa australijskiego MSZ Julie Bishop.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ukrzyżowali 17-letniego chłopca i wystawili go na widok publiczny, by tak umierał na krzyżu - pisze brytyjski "Independent". Gazeta przeanalizowała zdjęcia umieszczone w internecie przez ugrupowanie siejące postrach w Syrii i Iraku od miesięcy.

Bojówkarze z Państwa Islamskiego wzbogacili swój arsenał o kilka myśliwców - twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Maszyny mieli dostrzec w powietrzu ludzie mieszkający w pobliżu kontrolowanej przez dżihadystów bazy syryjskiego lotnictwa Dżarra. Według nich są to samoloty albo MiG-21, albo MiG-23.

USA podjęły w ciągu ubiegłego weekendu pierwsze bezpośrednie rozmowy z główną partią polityczną syryjskich Kurdów w ramach budowania koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki, podczas gdy koordynator działań sojuszniczych przeciwko siłom IS, generał John R. Allen, oświadczył, że Amerykanów interesuje przede wszystkim sytuacja w Iraku.