Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka naciska na KE. Chce pomocy dla uciekinierów z Donbasu

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podpisały się w środę pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej w sprawie Ukrainy. Członkowie grupy V4 chcą, by KE odblokowała środki, które Kijów mógłby wykorzystać, by pomóc prawie dwóm milionom uchodźców wewnętrznych, którzy uciekli z Donbasu i Krymu po rosyjskiej inwazji.

Komorowski: Prezydenci przeciwni bojkotowi Euro

Żaden z uczestników spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szczyrbskim Jeziorze, nie jest zwolennikiem bojkotu meczów rozgrywanych na Ukrainie w ramach Euro 2012 - powiedział w niedzielę Bronisław Komorowski. Jednocześnie podkreślił, że w Jałcie zaapeluje do władz Ukrainy o niekaranie więzieniem za błędne polityczne decyzje. Polski prezydent poinformował o tym na wspólnej z prezydentami Słowacji i Czech konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady prezydentów.

Grupa Wyszehradzka razem na szczyt NATO

Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przyjęły deklarację przed majowym szczytem NATO w Chicago, w której zapewniają o swoim zaangażowaniu na rzecz wzmacniania Sojuszu. Tą deklaracją chcemy "pobudzić" resztę sojuszników - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.

"Chcą byśmy płacili, musimy mieć prawo być przy stole"

Na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE w Brukseli ich premierzy zgodzili się, że kraje nie posiadające wspólnej waluty powinny być dopuszczane do szczytów euro - podał rzecznik węgierskiego premiera Viktora Orbana. - Jeśli chcą, abyśmy się w coś zaangażowali, abyśmy płacili, musimy mieć pełne prawo do obecności przy stole negocjacji - podkreślił czeski premier Petr Neczas.

Wyszehradzka "armia" polisą na czarny scenariusz

Zamiar utworzenia grupy bojowej Grupy Wyszehradzkiej pod polskim dowództwem świadczy, że cztery państwa Europy Środkowej nie chcą w polityce obronnej zdawać się wyłącznie na UE i NATO - uważa ośrodek badawczy Stratfor. W tym planie analitycy prestiżowego think-tanku widzą "przewartościowanie dotychczasowego strategicznego myślenia".

Wyszehradzka grupa bojowa. Polska na czele

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że Polska będzie przewodniczyć grupie bojowej tworzonej przez te kraje - powiedział w czwartek szef MON Bogdan Klich, który w Lewoczy na Słowacji uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy.Oprócz ministrów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier tworzących Grupę w spotkaniu bierze też udział Ukraina.

Prezydent: w sprawie NATO pełna zgoda

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej mają identyczne poglądy dotyczące nowej koncepcji strategicznej NATO, która ma zostać przyjęta podczas listopadowego szczytu Sojuszu w Lizbonie - zapewniał w sobotę w Karlowych Warach prezydent Bronisław Komorowski. W Czechach zakończyło się dwudniowe spotkanie prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Cząstka "wielkiej zmiany" z udziałem Komorowskiego

Rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą rozmawiać o wspólnym stanowisku na szczyt NATO w Lizbonie. To pierwszy szczyt czwórki, w którym udział weźmie prezydent Bronisław Komorowski.

Premier na szczycie

Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek jednodniową wizytę w Budapeszcie, podczas której - razem z premierami Czech, Słowacji i Węgier - weźmie udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej. Podczas spotkania Węgry przekażą Słowacji przewodnictwo w Grupie.

"Węgier Polsce zazdrości"

- Jeśli Węgier przychodzi teraz do Polski, to po prostu zazdrości stanu gospodarki - stwierdził szef węgierskiego rządu Victor Orban po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. Premierzy rozmawiali o współpracy i przyszłym przewodnictwie w Unii Europejskiej.

Brawa dla Borys... i na razie tyle

Brawami zostali przywitani w Parlamencie Europejskim szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys i opozycjonista białoruski Alaksandr Milinkiewicz. Rezolucji PE w sprawie Białorusi nie należy się jednak spodziewać szybko. Także Grupa Wyszechradzka, według słów premiera Donalda Tuska, jest na razie gotowa jedynie do "wygłoszenia wspólnego komunikatu dotyczącego praw człowieka i praw mniejszości na Białorusi".

Europa Wschodnia radzi osobno nad kryzysem

1 marca szefowie rządów i państw UE spotkają się w Brukseli w sprawie kryzysu gospodarczego. Wcześniej tego samego dnia z polskiej inicjatywy we własnym gronie radzić będą przedstawiciele Europy Wschodniej.

"Zagrożenie niewielkie, zapasy są duże"

Zarówno rząd i prezydent podkreślają konieczność, jak najszybszego rozwiązania sporu gazowego - oświadczył wicepremier Waldemar Pawlak, po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim. Podkreślił, że wymiana opinii była po, to by obie strony podejmowały skoordynowane działania w Europie. Prezydent będzie w czwartek w Pradze. A premier w Bratysławie.

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej gratulują Obamie

To ważna chwila także dla relacji europejsko-amerykańskich. Mamy nadzieję, że przyjaźń pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi nabierze jeszcze większej dynamiki - oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy rozpoczęli szczyt od wspólnych gratulacji dla Baracka Obamy.

Prezydent: na Białorusi były już odwilże

- Chciałbym wierzyć, że odwilż na Białorusi jest prawdziwa - powiedział Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie państw grupy w Pieszczanach na Słowacji właśnie się zakończyło.

"Jak ludzie się poznają to jest lepiej"

- Takie szczyty pozwalają panom porozmawiać bezpośrednio. A nas, kobiety, żony też zbliża i jak ludzie się poznają, to jest lepiej - oceniła pani prezydentowa. Maria Kaczyńska towarzyszy mężowi na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pieszczanach na Słowacji.

Prezydent na szczycie Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech. Spotkanie odbędzie się w słowackich Pieszczanach. W czwartek wieczorem na miejsce przyleciał już prezydent Lech Kaczyński.

Tusk chce spotkania z prezydentem

Szybka ratyfikacja przez Polskę Traktatu Lizbońskiego oraz rozmowy z Czechami na temat tarczy antyrakietowej - to niektóre z deklaracji premiera Donalda Tuska złożonych w trakcie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Ostrawie. Jeszcze dziś Tusk zamierza się spotkać z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Tusk przyleciał do czeskiej Ostrawy, gdzie rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Główne tematy spotkania to Traktat UE, wejście do Schengen, sytuacja w Kosowie, kontakty z Rosją i wspólna polityka energetyczna.