Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

- Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską - oświadczyła premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak dodała, państwo to pozostaje "ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji".

- Dzisiaj nie moglibyśmy przystąpić do negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej, bo przestaliśmy spełniać kryteria kopenhaskie. Dwa z pięciu kryteriów kopenhaskich Polska przestała spełniać - powiedział w programie "Horyzont" profesor Roman Kuźniar, były doradca prezydenta do spraw międzynarodowych.

Po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie prasowym zarzucił "niektórym przywódcom politycznym z Europy Wschodniej" zdradę Europy, Polska pytała, czy odwołać spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji - poinformowały czeskie media. Informacji tej zaprzeczył rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek, a także wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Przyszłość UE, Brexit, rynek wewnętrzny, polityka obronna, Partnerstwo Wschodnie, relacje z Federacją Rosyjską oraz polityka migracyjna - to były główne tematy rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie. Premier Beata Szydło w poniedziałek na Zamku Królewskim przekazała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Na Łotwę przybyło w czwartek 150 słowackich żołnierzy wraz ze sprzętem. Przez trzy kolejne miesiące będą oni wspólnie ćwiczyć z Łotyszami. To kolejna odsłona realizacji porozumień osiągniętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, gdzie państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o rotacyjnym wsparciu wojskowym dla państw bałtyckich.

- W najważniejszych sprawach chcemy mówić jednym głosem. Na tym polega nasza siła i wartość - powiedział w Rzeszowie Andrzej Duda podczas konferencji kończącej szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. - Ważne, żebyśmy przekazywali nasze doświadczenie Unii - dodał. Politycy rozmawiali także m.in. o trwającym kryzysie migracyjnym.

Cztery państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej przedstawią na piątkowym nieformalnym szczycie UE w Bratysławie tekst wspólnej propozycji, która ma być odpowiedzią na problemy z jakimi boryka się Wspólnota - zapowiedział premier Węgier Viktor Orban. Dokument wyciekł do mediów. Przedstawiamy jego zapisy.