Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka

"Kraje V4 i Niemcy powinny współpracować"

Europę należy ponownie uczynić silną i zdolną do konkurencji, a jednym z najważniejszych kluczy prowadzących do tego celu jest współpraca gospodarcza państw V4 i Niemiec - oświadczył w środę w Berlinie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Okazja do "szczerej dyskusji". Kolacja Junckera i premierów V4

Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności.

Tusk spotka się z Grupą Wyszehradzką

13 października szef Rady Europejskiej (RE) Donald Tusk spotka się w Bratysławie z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji - poinformowały służby prasowe RE.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

"Rozłam Unii jest realnym scenariuszem"

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek zaprzeczył, jakoby Czechy były najsłabszym ogniwem w Grupie Wyszehradzkiej. W wywiadzie dla węgierskiego tygodnika "Heti Valasz" przestrzegł jednocześnie, iż jego zdaniem istnieje ryzyko rozłamu w Unii Europejskiej, zaostrzane dodatkowo przez kryzys migracyjny.

"System kwotowy nie ma zbyt dużego sensu"

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

Szydło: Egipt ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnej imigracji

- Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską - oświadczyła premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak dodała, państwo to pozostaje "ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji".