Europa Wschodnia radzi osobno nad kryzysem


1 marca szefowie rządów i państw UE spotkają się w Brukseli w sprawie kryzysu gospodarczego. Wcześniej tego samego dnia z polskiej inicjatywy we własnym gronie radzić będą przedstawiciele Europy Wschodniej.

Jak tłumaczy szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz, na spotkanie zostali zaproszeni przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), Bułgarii, Rumunii oraz trzech poradzieckich państw bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii).

Pojawi się też szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Mirek Topolanek, premier Czech kierujących w tym półroczu pracami UE.

- To dobry pomysł, że przewodniczący Barroso został zaproszony. Mogę potwierdzić, że weźmie udział w tym spotkaniu. I jeśli to będzie niezbędne, będzie konstruktywnie uczestniczył, by wzmocnić podstawy wspólnotowe UE w odpowiedzi na kryzys - oświadczył rzecznik KE Amadeu Altafaj Tardio.

Strategia dla Wschodniej Europy

Celem spotkania jest wypracowanie wspólnej strategii przed rozmowami w gronie wszystkich członków UE. - Chodzi nam o to, by wysłać jasny sygnał, że popieramy stanowisko Unii w obronie wspólnego rynku, integracji ekonomicznej i jesteśmy przeciwko protekcjonizmowi - powiedział Dowgielewicz.

Zaznaczył, że dla polskiej delegacji najważniejszą rzeczą jest pokazanie, iż "wspólny rynek, integracja nowych członków w UE były wielkim sukcesem i teraz nawet w czasie kryzysu nie można osłabiać jej integracji gospodarczej".

W czwartek podczas wizyty w Berlinie przewodniczący Barroso przestrzegł natomiast przed "wyprzedzającym spekulowaniem" na temat trudności finansowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Przypomniał, że pomoc UE w związku z kryzysem finansowym otrzymały już Węgry (6,5 mld euro) i Łotwa (3,1 mld euro).

Źródło: PAP