Gospodarka

Gospodarka

Najnowsze prognozy unijnych ekspertów odnośnie polskiej gospodarki będą lepsze niż można było się spodziewać. Komisja Europejska w prognozach, które opublikuje 14 września, prawdopodobnie uzna, że w tym roku dochód narodowy Polski nie tylko nie zmniejszy się, ale nawet lekko wzrośnie - ustalił "Dziennik".

Honda zwiększa produkcję - największy japoński producent samochodów chce w ten sposób wyjść naprzeciw rosnącemu popytowi na rynkach wschodzących. W tym roku z fabryk Hondy wyjedzie 90 tys. aut więcej niż przed rokiem.

Nasz optymizm w sprawach gospodarki dawno temu zniknął, przyszłość widzimy w czarnych barwach. Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczne nastroje społeczeństwa w lipcu ponownie spadł - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że w tym roku polski eksport spadnie o 12 procent, zaś import - o 17 procent w porównaniu z rokiem 2008. Eksportowi potentaci mogą z powodu spadku zamówień zagranicznych wpaść w kłopoty - uważają eksperci ministerstwa.

W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób starszych wzrośnie na świecie dwukrotnie i osiągnie liczbę ponad 1,3 miliarda. Taka tendencja sprawi, że nastąpi znaczne spowolnienie gospodarki - alarmują amerykańscy eksperci w najnowszym raporcie.

Pracujący w polskich przedsiębiorstwach zarobili w czerwcu przeciętnie o 2 proc. więcej niż przed rokiem: średnia płaca w czerwcu wyniosła 3276,51 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu przedsiębiorstwa zatrudniały 5,28 miliona osób, w ciągu roku ubyło więc 1,9 proc. miejsc pracy. Spadek płac przełoży się na spadek konsumpcji, a to zaszkodzi całej gospodarce - ostrzegają eksperci.

Włochy mają zapłacić 161 mln euro, a Niemcy 102 mln. Kara dla Holandii wyniesie 39,6 mln euro, dla Austrii 23,6 mln euro, dla Irlandii 11,2 mln euro, dla Cypru 1,5 mln i dla Luksemburga 541 tys. - podała Komisja Europejska. Za co te kary? Za nadprodukcję mleka.

- Należy wyposażyć ich w broń palną, miotacze gazu, kajdanki, pałki typu tonfa - mówi dziennikowi "Polska" o członkach straży marszałkowskiej Janusz Dzięcioł z PO. Sejmowa podkomisja spraw wewnętrznych i administracji, której jest wiceprzewodniczącym, pracuje nad projektem, który parlamentarnych strażników zmieniłby w "zbrojną straż".

Symbol obietnic Platformy - podatek liniowy - nadal w powijakach. Podobnie jest z realizacją innych sztandarowych haseł wyborczych, które dotyczyły podatków - tak 10 miesięcy rządów PO podsumowuje "Puls Biznesu".

- To jest dobry czas, by rozmawiać o tym, jakie mechanizmy można wykorzystać, by zatrzymać umocnienie złotego, która szkodzi polskiej gospodarce - powiedział agencji Reutera wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Po jego wypowiedzi złoty zaczął tracić na rynku walutowym.

Po wakacjach Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, która ma umożliwić osobom fizycznym bankructwo. Jednak - jak zauważa "Gazeta Prawna" - z przepisów wynika, że "upadły konsument" stanie przed kolejnym problemem - umorzone zaległości będą stanowiły przychód, który należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mniej biurokracji, prostsze zakładanie firm, a potem większa swoboda w ich prowadzeniu - to główne założenia rządowych nowelizacji projektów ustaw o rachunkowości i prowadzeniu działalności gospodarczej, które podpisał prezydent Lech Kaczyński.

W przyszłym roku rozwój polskiej gospodarki będzie jeszcze wolniejszy. Może spaść do poziomu poniżej 5 procent - prognozuje prezes NBP Sławomir Skrzypek w TVN CNBC Biznes.

- Jeszcze w tym roku wejdzie w życie drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - zapowiedział minister Gospodarki Adam Szejnfeld. Będzie to ponad tysiąc przepisów, które spowodują, że w końcu będzie otwarte tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

160 tys. złotych - to minimalna kwota, jaką wydają rodzice na swe dzieci do 20 roku życia - podaje "Dziennik". Wydajemy na nasze pociechy coraz więcej, bo wierzymy, że ułatwi to im życie - dodaje analityk dla "Rzeczpospolitej".

Już niedługo firmy mogą być zwolnione z dosyć uciążliwego obowiązku przechowywania papierowych paragonów fiskalnych. Resort finansów zapewnia, że wkrótce zmieni nieżyciowe przepisy. Tyle, że, jak zwracał uwagę TVN CNBC Biznes, proponuje rozwiązanie drogie, a jak dodaje "Rzeczpospolita", również przestarzałe.

- Wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 roku - mówi "Polityce" premier Donald Tusk. Jak wyjaśnia, ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie ze "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL, po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Będzie to ostatni rok kadencji obecnego parlamentu.

Platforma jest przeciwna uwłaszczeniu działkowców - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Wcześniej pojawiła się informacja, że według nowej propozycji PO blisko milion ogródków działkowych mogłoby zostać uwłaszczonych.

Według rozporządzenia resortu finansów uciążliwy dla podatników obowiązek przechowywania papierowych paragonów fiskalnych zostanie zniesiony. Jednak jest pewien istotny szczegół. Z obowiązku będą zwolnieni tylko ci przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną pozwalającą na elektroniczny zapis kopii paragonów. A to może być kosztowne.

Sprzedaż nadal wysoko, choć poniżej oczekiwań analityków. Spadają za to zamówienia. W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,7 procent (w ujęciu rocznym) - podał Główny Urząd Statystyczny.