Gospodarka

Gospodarka

Recesja w budownictwie

Bipromet ma tak dużo zamówień, że nie szuka i nie przyjmuje nowych. Spółka będzie brała udział między innymi w remoncie huty miedzi Głogów II w KGHM. Po informacjach o pełnym portfelu zamówień, kurs Biprometu wystrzelił. Gościem programu Dzień na Rynkach był Tadeusz Baj, prezes Biprometu.

Balcerowicz: Bez reform Polska przestanie doganiać bogaty Zachód

- Jeżeli nie zrobimy całej serii reform, to szybkość gospodarczego rozwoju będzie spadać i Polska przestanie doganiać bogaty Zachód - prognozował w "Faktach po Faktach" profesor Leszek Balcerowicz. Ekonomista przekonywał również, że przy obecnym tempie reform nie jest możliwe, aby Polska weszła do strefy euro.

Strategie w czasie spowolnienia

Jak utrzymać stopę zysku w okresie spowolnienia gospodarczego? Czy warto zmieniać asortyment, kanały sprzedaży oraz marże? Gdzie ciąć koszty?

Spowolnienie w przemyśle

Czy styczniowe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oznaczają, że najgorsze już za polską gospodarką? Jakie są perspektywy dla eksporterów?

Produkcja w górę, budowlanka w dół

Wzrost produkcji przemysłowej o 0,3 proc. licząc w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Spada za to produkcja budowlano-montażowa. W styczniu br. była ona niższa o 16,1% niż przed rokiem i o 60,3% w porównaniu z grudniem 2012 r. Zdaniem Bogusława Grabowskiego, prezesa Skarbiec AMH, porównania z zeszłym rokiem wypadną niekorzystnie z uwagi na to, że wtedy znaczna część rynku uczestniczyła projektach związanych z organizacją Euro 2012.

Polityka pieniądze

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych. Pakt fiskalny ustanawia automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny finansowej. Według CBOS 57% Polaków popiera zwiększenie kontroli nad budżetami państw strefy euro a 45% popiera ratyfikację paktu fiskalnego przez Polskę. Rozmowa z prof. Markiem Ratajczakiem, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Zysk z biopaliw

Niezależnie od danych GUS-u – w styczniu nieoczekiwania produkcja przemysłowa nieznacznie ale jednak poszła do góry - w Rynkach Dnia sprawdzamy jak potencjał polskiego przemysłu oceniają liderzy biznesu.

Produkcja wzrosła. Tylko na papierze?

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r. wzrosła o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Eksperci podkreślają jednak, że wzrost ten wynika przede wszystkim z różnicy w liczbie dni roboczych.

Belka w "Wall Street Journal": Polska przypomina "Hiszpanię sprzed kilku lat"

Choć jestem euroentuzjastą, to jestem mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo szybkiego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezes NBP Marek Belka. Dodał, że na Polskę można patrzeć jak na "Hiszpanię sprzed kilku lat" i jest to komplement.

Rostowski: wielki sukces, który Polsce zapewni rozwój do 2020 roku

- Jesteśmy największym beneficjentem budżetu Unii Europejskiej w całej Europie - minister finansów Jacek Rostowski nie ukrywał radości z osiągniętych dla Polski funduszy w budżecie Unii Europejskiej. W "Faktach po Faktach" w TVN24 stwierdził, że osiągnięcie 105,8 mld euro to "wielki sukces, który Polsce zapewni rozwój do 2020 roku".

Eksperci prognozują: Raty kredytów nadal będą spadać

W ciągu ostatniego półrocza raty złotowych kredytów hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od razu będą się cieszyć niższymi ratami.

Eksperci: Budżet UE to duży sukces negocjacyjny i wygrana Polski

- Dla Unii Europejskiej to budżet kompromisów, z kolei dla Polski można powiedzieć - wygrana - oceniła Magdalena Jabłońska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Również zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, Polska odniosła w Brukseli "duży sukces negocjacyjny". Wśród ekonomistów sporna pozostaje jednak kwestia otrzymanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną.

Stopy procentowe w dół czwarty miesiąc z rzędu

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Droga do ożywienia

Jest przestrzeń do obniżek stóp procentowych o co najmniej 50 punktów bazowych - uważa prof. Jan Czekaj, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Taki ruch jego zdaniem mógłby zachęcić do zaciągania kredytów, bo banki mają 100 miliardów złotych wolnych środków. Czy dzięki temu możliwe jest odbicie w drugiej połowie roku? Jak interpretować dane o PKB za czwarty kwartał?

Groźba rozpadu strefy euro zażegnana

Niebezpieczeństwo rozpadu strefy euro zostało już zażegnane - uważa Komisja Europejska. "Grexit" - groźba wyjścia Grecji z eurolandu - jest już całkowicie nieaktualny - oświadczył komisarz ds. walutowych Olli Rehn.

Kondycja polskiej gospodarki

PKB Polski w 2012 roku wyniosło według danych GUS +2%. Zdaniem prof. Anny Zielińskie-Głębockiej, członkini RPP, gospodarka jest już w koniunkturalnym dołku. Nie wiadomo jednak, kiedy zacznie się wzrost. Szczególnie niepokoi załamanie popytu konsumpcyjnego, który był zaledwie 0,1% na plusie. Zdaniem profesor z komunikatu po posiedzeniu RPP wynika, że jesteśmy w fazie łagodzenia polityki monetarnej, a stopy procentowe będą obniżane stopniowo.

RPP w akcji

Obecne spowolnienie gospodarcze może być dłuższe i głębsze niż przy pierwszej fali kryzysu w 2009 roku - ocenia profesor Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej i dodaje, że w tej sytuacji oczekiwanie na dalszą obniżkę stóp procentowychy jest uzasadnione.