Gospodarka

Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie nadal wynosić 2,5 proc. w skali rocznej. - Stopy powinny być niezmienione co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku - twierdzi prof. Marek Belka, prezes NBP.

Grupa Rovese, mająca siedzibę w Kielcach, a wytwarzająca i dystrybuująca wyroby do wykańczania i wyposażenia łazienek, w piątek uruchomiła produkcję płytek ceramicznych i gresu w Kuczinskim Zakładzie Ceramicznym w Żeleznodorożnym, 37 km na wschód od Moskwy.

Trwa 11. edycja Programu Kariera. Na przedsiębiorczych studentów czeka 40 płatnych staży w czołowych firmach polskiego rynku. - To ekskluzywny program i naprawdę duża szansa dla młodych ludzi - zachęca do udziału w programie Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu, której członkowie ufundowali staże.

- Tegoroczny eksport do Rosji może spaść o 30-40 proc. - przewiduje Janusz Piechociński, gość TVN24 Biznes i Świat. Zaznacza jednak, że to najgorszy scenariusz. Niemniej już teraz handel staje się coraz trudniejszy, "bo w wyniku osłabienia rubla polskie produkty stają się droższe".

92,1 mld zł zarobiły w 2013 roku polskie przedsiębiorstwa - podaje GUS. Oznacza to wzrost rzędu 12,2 proc. w porównaniu do 2012 roku. Z najnowszych komunikatów wynika, że pogodne nastroje zdominowały handel detaliczny i przemysł. Coraz optymistycznej w przyszłość patrzy także branża budowlana. Pogorszyły się za to oceny konsumentów.

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w lutym o 0,2 proc. w porównaniu ze styczniem - informuje unijny urząd statystyczny Eurostat. Jednak liczona rok do roku wzrosła o 2,1 proc. W Polsce w styczniu 2014 roku wzrosła o 6,4 proc. rok do roku.

- Wydarzenia na Wschodzie nie pomagają w prowadzeniu stabilnej polityki pieniężnej - ocenił szef NBP Marek Belka. Czy to oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe? - Wręcz przeciwnie - uważają eksperci mBanku w raporcie dziennym. Według nich "niemal pewna ukraińska recesja" przyczyni się do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.

Łączna kwota dywidend wypłaconych za 2013 rok przez wszystkie spółki notowane na światowych giełdach przekroczyła po raz pierwszy bilion dolarów – wynika z opracowania przygotowanego przez firmę Henderson Global Investors.

Czy nowe unijne regulacje dla energetyki utrudnią jej modernizację? Obawia się tego minister gospodarki Janusz Piechociński. W liście do KE ocenił, że projekt nowych przepisów w tej sprawie utrudni dostosowywanie się energetyki do celów klimatyczno-energetycznych.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc. a w I kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. Jak powiedziała w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat, inflacja w 2014 roku będzie kształtować się nadal na niskim poziomie.

Polska będzie ograniczać wydatki publiczne przez następne dwa lata - zapewnia minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreśla, że rząd utrzyma ścisłą dyscyplinę fiskalną, bez wzgledu na fakt, że zbliżają się wybory.

Coraz lepsze nastroje w strefie euro. Indeks PMI odzwierciedlajacy nastroje w sektorze usług wzrósł do 51,6 pkt. wobec 51,0 pkt. w poprzednim miesiącu. - To wygląda zachęcająco - skomentował w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Halesiak z Pekao SA. - Sugeruje mocny wzrost PKB w I kwartale tego roku - dodał.

- Polska odporność na kryzys zasługuje na trójkę z plusem - ocenił w TVN24 Biznes i Świat ekonomista Witold Orłowski. Jego zdaniem świat postrzega nasz kraj i polską walutę jako odporne na globalne turbulencje. Odmiennego zdania jest Anna Garwolińska, prezes firmy doradztwa biznesowego Glaubicz Garwolińska Consultants.