Gospodarka

Gospodarka

PIR zniknie? "Kamieni kupa" do podziału

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, sztandarowe przedsięwzięcie Tuska, która miała być kołem zamachowym polskiej gospodarki ma zniknąć - pisze "Wprost". Tygodnik podaje, że przyszłość PIR jest już przesądzona. Spółka ma zostać podzielona i czeka je tzw. ufunduszowienie.

Alior chce kupić Meritum Bank

Alior chce kupić Meritum Bank od Innovy Capital i EBOiR z wykorzystaniem emisji akcji i środków z emisji obligacji - podał Alior w komunikacie. Zamierza wyemitować do 2.355.498 nowych akcji.

Gorsze nastroje w bankowości. Mniej chętnych na kredyty

Bankowcy z mniejszym optymizmem niż przed kwartałem przewidują poprawę w najbliższym półroczu sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych poinformowały w czwartek podczas konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Polska, które tworzą wskaźnik pengab obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym. We wrześniu spadł o 5,4 pkt do 25,1 pkt.

BNP Paribas: Gospodarka zwalnia. Wróci luźna polityka monetarna?

Niższe od zakładanego tempo wzrostu polskiej gospodarki sięgające ok. 2,5 proc. rdr w III kwartale wobec 3,4 proc. rdr i 3,3 proc. rdr w I i II kwartale 2014 r., idące w parze z deflacją przemawiają za powrotem do luźnej polityki monetarnej – twierdzi BNP Paribas.

Kupujemy rekordowe ilości leków. Coraz częściej w sklepie

Kupujemy na potęgę leki bez recepty. W ubiegłym roku wydaliśmy na nie rekordowe 9,6 mld zł. Według firmy PMR, która zajmuje się analizami rynku farmaceutycznego, w 2013 r. rynek ten rozwijał się najszybciej od 2010 r. – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

GPW skupia się na WIG 20. Przejmie parkiet w Wiedniu?

Giełda Papierów Wartościowych analizuje kwestię połączenia z giełdą w Wiedniu, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. - Rozważany tę opcję, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły - mówi Paweł Tamborski. Prezes giełdy dodał również, że GPW będzie koncentrować się na indeksie WIG20.

Sankcje uderzają w polskich pracowników

- Poprawa na rynku pracy postępowałaby zapewne szybciej, gdyby nie wzajemne sankcje nałożone przez Zachód na Rosję i przez Rosję na Zachód - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek, która skomentowała wtorkowe dane GUS o przeciętnych zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

12.09 Czerwone zamknięcie na GPW, sankcje i sądne dni rubla

Po trzech z rzędu spadkach, ostatnią sesję tygodnia rozpoczęliśmy co prawda od wzrostów, ale sił starczyło na krótko. Po tym, jak UE i USA wprowadziły kolejne sankcje na Rosję, ogłoszeniu całkiem dobrych danych o zatrudnieniu i produkcji przemysłowejw Europie, parkiety zakończyły dzień pod kreską. Mocno zwyżkowały za to energetyczne giganty. Rubel ponownie tracił ustalając kolejne rekordy. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.

08.09 Byki panują na GPW. Wzrost szósty raz z rzędu

Byki nadal nie opuszczają polskiej giełdy. Indeksy już drugi tydzień kontynuują wspinaczkę. Inwestorom nie przeszkadza rozszerzenie listy unijnych sankcji na rosyjskie firmy, wręcz przeciwnie - kapitał szuka schronienia w polskich obligacjach. Złoty stabilizuje się. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.

5.09 Dzień na rynkach: wspaniały początek września

Pierwszy tydzień września kończymy na plusie (ponad +5 proc.). Pięć wzrostowych sesji po zakończeniu wakacji widzieliśmy ostatni raz w 2004 roku. Na dobry nastrój inwestorów wpłynęły informacje m.in. o tym, że wicepremier Elżbieta Bieńkowska ma być komisarzem ds. rynku wewnętrznego, a także podpisanie paktu o zawieszeniu broni przez separatystów i władze Ukrainy. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.