Zawirowania na rynkach. Przez osłabienie strefy euro

Według "Financial Times" taka zmienność rynku jest złowieszczaDeutsche Bank

Skala zawirowań na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu była tak duża, że ekonomiści na razie nie potrafią tego wyjaśnić, jest to zapewne wynik znacznego osłabienia strefy euro - głosi poniedziałkowy raport instytutu Bruegel.

Według "Financial Times" taka zmienność rynku jest złowieszcza. Zmienność rynku w ubiegłym tygodniu była dla wszystkich zaskoczeniem, a inwestorzy uciekali do bezpiecznych aktywów w takim stopniu, że "po prostu nie można tego zjawiska zamieść pod dywan", ponieważ ostatni raz działo się to na taką skalę w 2008 roku - pisze specjalizujący się w makroekonomii komentator "FT" Gavyn Davies. Określa on tę zmienność jako "złowieszczą". W jego opinii rynki zaczęły reagować tak, jakby "świat miał się stoczyć w recesję".

Katastrofa?

Jeden z dyrektorów inwestycyjnych zarządzającej aktywami firmy Amundo Gestion Loic Becue przyznaje w rozmowie z dziennikiem finansowym "Les Echos", że rynki finansowe "otarły się o katastrofę, gdy zaczęły się masowe wyprzedaże". Trudno jednak - jego zdaniem - przewidzieć, czy ten tydzień przyniesie "zdecydowaną ulgę" i koniec zawirowań. Gwałtowna huśtawka zaczęła się w środę, gdy w ciągu kilku godzin rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich (tzw. treasuries), uznawanych za najbardziej płynne i najbezpieczniejsze papiery świata, spadła z 2,21 proc. do 1,86 proc. Taka zmienność i "ucieczka ku aktywom +wolnym od ryzyka+ zdarza się zazwyczaj podczas gwałtownych spadków najważniejszych indeksów", co towarzyszy niepokojącym wydarzeniom geopolitycznym, albo jest oznaką nachodzącej recesji - wyjaśnia Davies.

Czarne dni

W piątek, po dwóch "czarnych dniach" na giełdach - jak je określił "Le Figaro" - członek rady Europejskiego Banku Centralnego Benoit Coeure powiedział, że publikowane ostatnio dane makro z regionu nie są dobre, ale zapewnił, że EBC w ciągu najbliższych dni rozpocznie skup aktywów i jest zobowiązany do podejmowania dodatkowych działań, jeśli będzie to konieczne. Zdaniem analityków sygnały takie pomogły rynkom, które w piątek odrobiły nieco straty; jednak w poniedziałek przed południem notowania na europejskich giełdach znów zaczęły spadać. Brytyjski indeks FTSE spadł o 1 proc., niemiecki DAX o 1,4 proc. a francuski CAC 1,3 proc.

Złe dane

Wyprzedaż w ubiegłym tygodniu była wyrazem obaw inwestorów o kondycję europejskiej gospodarki, zbyt niską inflację w strefie euro i negatywny wpływ tych zjawisk na rynek amerykański właśnie w tym niefortunnym momencie, gdy bank centralny, czyli Fed zapowiedział, że wycofuje się z operacji masowego skupowania aktywów (luzowania ilościowego) i zamierza - w przyszłym roku - podnieść stopy procentowe. "FT" wylicza też inne niepokojące sygnały - inwestorzy skupują niemieckie 10-letnie Bundy, których rentowność spadła do 0,84 proc., a rentowność obligacji Grecji od kilku dni utrzymuje się na niebezpiecznym poziomie ok. 8 proc.

Reakcja rynku

Zdaniem Daviesa rynek reaguje też na bardzo znaczny spadek popytu w światowej gospodarce, zwłaszcza poza Stanami Zjednoczonymi; dobrze notowane są w związku z tym akcje tzw. spółek defensywnych, czyli takich, w które inwestuje się, by uciec od ryzyka. Według ekspertów Bruegela, brukselskiego think tanku specjalizującego się w gospodarce, nie tłumaczy to jednak skali zawirowań na rynkach. "Gwałtowność tej korekty jest zastanawiająca" i może oznaczać, że na rynkach nie ma takiej płynności jak oczekiwano. Również "FT" podkreśla, że nawet dane o spowolnieniu niemieckiej gospodarki nie tłumaczą reakcji rynku.

Przez Ukrainę?

"Les Echos" przypomina, że słabszy wzrost Niemiec jest pochodną kryzysu na Ukrainie oraz napiętej sytuacji w relacjach z Rosją i trudno przewidzieć, kiedy ta gospodarka przyspieszy; tym niemniej gwałtowna wyprzedaż z ostatnich dni oznacza, że inwestorzy "stracili z pola widzenia oceny fundamentalne" w oczekiwaniu na jakieś optymistyczne sygnały z Niemiec. "Dane makroekonomiczne nie są takie złe" - mówi Loic Becue. - Teraz, gdy nabraliśmy już trochę dystansu możemy łatwiej wytłumaczyć to, co się stało. To przede wszystkim wynik złych informacji na temat niemieckiej gospodarki - tłumaczy on niedawną panikę.

Trudne do odwrócenia

Widoczne jest też to, że inwestorzy nie oczekują, że uda się powstrzymać spadek inflacji - uważa Davies. EBC ustaliło cel inflacyjny na poziomie tuż poniżej 2 proc., a szef Banku Mario Draghi obiecał nawet dostosowywać politykę monetarną do takiego celu, ale "inwestorzy są w tej sprawie bardzo, bardzo sceptyczni i o ile EBC nie uda się szybko zmienić tej percepcji" to stopniowe pogrążanie się strefy euro w deflacji może być "trudne do odwrócenia" - prognozuje Davies. "A może ta wyprzedaż oznacza, że rynki rozpoznają oznaki stagnacji, która ogarnia globalną gospodarkę?" - kontynuuje ekspert "FT", podkreślając jednocześnie, że tym razem system finansowy jest bardziej solidny niż podczas ostatniego kryzysu.

Ważne Niemcy

Becue podkreśla, że skoro niemiecka gospodarka jest kołem zamachowym gospodarki europejskiej, a dane o jej kondycji są niepokojące, to rynek bardzo potrzebuje teraz "upewniających sygnałów od banków centralnych" oraz "dobrych wiadomości". - Dobrą wiadomością dla niemieckiej gospodarki byłoby np. rozwiązanie kryzysu ukraińskiego - wyjaśnia Becue. Zawirowania na rynku w ubiegłym tygodniu nazwał Reuter oznakami "globalnego przerażenia". Inwestorzy pozbywali się bardziej ryzykownych aktywów na rzecz obligacji rządowych USA, złota i gotówki.

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank

Pozostałe wiadomości

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP