Gospodarka

Gospodarka

Chojna-Duch: Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc. a w I kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. Jak powiedziała w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat, inflacja w 2014 roku będzie kształtować się nadal na niskim poziomie.

Szczurek: Nadchodzi czas zaciskania pasa

Polska będzie ograniczać wydatki publiczne przez następne dwa lata - zapewnia minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreśla, że rząd utrzyma ścisłą dyscyplinę fiskalną, bez wzgledu na fakt, że zbliżają się wybory.

Europa w coraz lepszym nastroju. Dobre dane z sektora usług

Coraz lepsze nastroje w strefie euro. Indeks PMI odzwierciedlajacy nastroje w sektorze usług wzrósł do 51,6 pkt. wobec 51,0 pkt. w poprzednim miesiącu. - To wygląda zachęcająco - skomentował w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Halesiak z Pekao SA. - Sugeruje mocny wzrost PKB w I kwartale tego roku - dodał.

Polska odporna na walutowe turbulencje? "Nie jesteśmy safe haven"

- Polska odporność na kryzys zasługuje na trójkę z plusem - ocenił w TVN24 Biznes i Świat ekonomista Witold Orłowski. Jego zdaniem świat postrzega nasz kraj i polską walutę jako odporne na globalne turbulencje. Odmiennego zdania jest Anna Garwolińska, prezes firmy doradztwa biznesowego Glaubicz Garwolińska Consultants.

Hausner: Wzrost PKB w 2014 r. przekroczy 3 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może w tym roku przekroczyć 3 proc. - prognozuje profesor Jerzy Hausner. - W samym III kwartale 2014 sięgnie czterech proc. - powiedział podczas debaty w Szczyrku.

Efekt przewalutowania kredytów? Bankructwa i recesja na lata

- Przewalutowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich na złotówki, na lata zahamowałoby akcję kredytową w polskich bankach - alarmuje w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Bursa, ekspert sektora finansowego z firmy Opti Capital. Szwajcarski Bank Centralny nie zamierza podejmować żadnych kroków w celu osłabienia narodowej waluty.

Polski eksport do Niemiec wzrósł do 38 mld euro. W tym roku będzie więcej?

Niemcy nadal silnym i stabilnym partnerem handlowym. Według danych z GUS za Odrę - między styczniem, a listopadem ubiegłego roku - trafiło w sumie 25,1 proc. naszego eksportu. -Dynamika wzrostu eksportu z Polski do Niemiec utrzyma się w 2014 roku na poziomie z 2013 roku i wyniesie około 4-5 proc. - ocenia Michael Kern, dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).

Krezusi "bogatsi" niż połowa najbiedniejszych

W 131 krajach świata 20 proc. globalnych dochodów rodzin trafia do kieszeni 3 proc. najbogatszych osób. Tyle samo przypada 54 procentom najuboższej ludności świata. To wyniki badań ogłoszonych w piątek przez Instytut Gallupa.

Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm

Premier Donald Tusk zapewnił, że polskie mikro, małe i średnie firmy będą miały dostęp do gotówki zarówno ze środków unijnych, jak i kredytów z gwarancjami rządowymi. Podkreślił, że dla tych przedsiębiorców będą przeznaczone 4,5 mld euro z UE.

Bilans koreańskich inwestycji w Polsce: 4 mld złotych i 12 tys. miejsc pracy

Korea Południowa zajmuje siódme miejsce na liście krajów, z których pochodzi kapitał ulokowany w polskich specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Na koniec czerwca tego roku wartość inwestycji koreańskich przekroczyła 4 mld zł, a dzięki nim powstało blisko 12 tys. miejsc pracy - poinformował na swoim blogu minister gospodarki Janusz Piechociński.

Sorgo zamiast ziemniaka. Globalne ocieplenie wprowadzi na polskie pola nowe gatunki

Problemy z gospodarką wody, nowe gatunki uprawne i nowe szkodniki - to wyzwania, jakie przed rolnikami stawia globalne ocieplenie. - Podstawą jest dostosowanie upraw do nowych warunków klimatycznych - dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jeśli temperatura wzrośnie o 4-5 st. C, adaptacja stanie się niemożliwa.

Raport: grozi nam niedobór wina. Odbije się to na cenach

Światu grozi niedobór wina - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu analityków Morgan Stanley. Według nich, zapotrzebowanie rynku na wino zdecydowanie przekracza możliwości producentów. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie - jak informują analitycy - za spadek produkcji wina odpowiada zła pogoda.

Najsłabszy sezon od 45 lat

Tegoroczny sezon huraganowy okazał się najsłabszy od lat, donoszą naukowcy. Aktywność cyklonów w 2013 roku była tak niska, że według specjalistów plasuje się w rankingu 10 najsłabszych od 1960 roku. Jej poziom to zaledwie 33 proc. przeciętnej aktywności z poprzednich sezonów.