Gospodarka

Gospodarka

Skąd się bierze bogactwo narodów? Jak je mierzyć? Czy bieda jest dziedziczna? Czy dobrobyt rodzi tylko dobro? Rusza cykl Gdańskiego Areopagu - tym razem debaty będą dotyczyć dobrobytu i niedostatku. W sobotę i niedzielę będzie je można oglądać na antenie TVN24.

Producenci sprzętu AGD po słabym dla branży 2009 roku oczekują w tym roku ożywienia. Ale zanim ono nastąpi, szykuje się wojna cenowa, więc za sprzęt zapłacimy mniej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Występując w środę na forum Parlamentu Europejskiego dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że niektóre państwa mogą zaprzepaścić okazję do zreformowania światowego systemu finansowego. A Komisja Europejska skrytykowała Wielką Brytanię za niechęć do naprawy finansów państwa.

Z miesiąca na miesiąc polskie fabryki produkują coraz więcej. Z najnowszych danych GUS wynika, że rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,1 proc. To lepiej niż zakładały szacunki analityków.

"Europejskim prymusem" gospodarczym, który bierze odwet na bogatych krajach UE, nazywa Polskę w środę dziennik "Le Monde". Ale, choć jesteśmy "zieloną wyspą" na czerwonej mapie Europy, zagrożeniem dla naszej gospodarki jest wysoki deficyt budżetowy i katastrofalny stan dróg.

W najbliższych czterech-pięciu latach firmy, samorządy i rząd będą chciały zrealizować inwestycje za 150-160 mld zł - informuje "Rzeczpospolita". W Polsce szykuje się boom inwestycyjny.

Były prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki zostanie przewodniczącym nowej, choć wcześniej już zapowiadanej, Rady Gospodarczej, która będzie doradzać premierowi. Donald Tusk ma wręczyć we wtorek akty powołania dziewięciu członkom Rady, wśród których są ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu.

Lepsze wieści płyną z naszej gospodarki - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lutym wzrósł o 1,7 pkt - podało BIEC. Kluczowe dla przyszłej kondycji gospodarki ma być tempo odradzania się inwestycji oraz skłonność banków do ich finansowania.

Rząd przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych. I na razie tyle. Tymczasem coraz bardziej zniecierpliwieni przedsiębiorcy oczekują, że rząd doprecyzuje swój plan i przedstawi konkretne propozycje reform.

Według danych GUS, w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,5 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 7,4 proc. w grudniu 2009 r. - podał GUS. Analitycy oczekiwali wzrostu, ale sporo mniejszego - o 6,2 proc.

Zagrożone instytucje finansowe będą mogły uzyskać pomoc państwa. Sejm w piątek przyjął większość poprawek senackich zgłoszonych do ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Jeśli więc instytucje finansowe popadną w tarapaty, dostaną gwarancje objęcia przez państwo ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych.

Prezydent Lech Kaczyński z optymizmem spogląda w przyszłość polskiej gospodarki. W rozmowie z Polskim Radiem Katowice uspokajał, że stan zadłużenia finansów publicznych w skali UE jest średni i wcale nie musi się pogłębiać. - Prawie jestem pewien, że dług nie przekroczy 55-55,5 proc. - ocenił prezydent. Jednocześnie poinformował, że nie ma zamiaru tworzyć swojego projektu reformy publicznych i wyraźnie podkreślił, że Polska ma jedną z najlepszych gospodarek świata.

- Polska gospodarka w 2010 roku wzrośnie o 2,2 proc., a w 2011 roku - o 3,4 proc. - wynika z raportu Banku Światowego "Globalne Perspektywy Gospodarcze 2010". Jego autorzy, choć podkreślają, że rok 2009 był naszym sukcesem, to przyszłość nie będzie łatwa.

Wygląda na to, że Plan Konsolidacji i Rozwoju Finansów Publicznych trafił w gusta Kowalskiego. - Większość Polaków jest za szybkim podjęciem reform finansów publicznych - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Przez cztery lata maszyny górnicze używane w kopalniach mogli naprawić tylko ich producenci - donosi "Rzeczpospolita". Spowodowane tym straty finansowe wylicza na setki milionów złotych.

Większość ekonomistów mówi "tak" koncepcjom oszczędnościowym przedstawionym w piątek przez premiera Donalda Tuska. Obawiają się jednak, aby nie były to po raz kolejny puste, polityczne deklaracje. - Zapowiedzi trzeba jak najszybciej zacząć wprowadzać w życie - podkreślają.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w styczniu o 1,1 pkt i wyniósł 134,4 pkt - podał instytut BIEC.

Kłopotów ze spłata kredytów nie mają, produkcję chcą zwiększać, ale już o nowych inwestycjach raczej nie myślą - taki obraz polskich przedsiębiorstw wyłania się z badania przeprowadzonego przez Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2010 rok do 2,3 proc. rok do roku, z prognozowanych wcześniej 1,8 proc. Przewiduje też, że w 2011 roku będzie to 3,0 proc.

Kiepska końcówka roku naszej gospodarki. W grudniu produkcja przemysłowa spadła w porównaniu z listopadem o 5,4 proc. W ujęciu rocznym co prawda urosła o 7,4 proc., ale i tak rozczarowała ekonomistów. Szacowali oni, że urośnie w porównaniu z grudniem 2008 o 12 proc.