Gospodarka

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna w lipcu była o 3,2 proc. wyższa niż w czerwcu, a o 3,9 proc. wyższa niż w lipcu 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost okazał się mniejszy niż oczekiwania anlityków i znacznie mniejszy niż przed miesiącem. GUS podał też wskaźnik bezrobocia: bez pracy było 11,4 proc. Polaków.

Niemiecka gospodarka rozwija się szybciej niż oczekiwano. W II kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto tego kraju okazał się 4,1 proc. wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem - poinformował Federalny Urząd Statystyczny we wstępnych wyliczeniach.

Już wkrótce właściciele popularnych zwłaszcza na uczelniach punktów ksero będą musieli skrupulatnie liczyć każdą powieloną stronę. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że najwięksi wydawcy zapowiadają wspólną mobilizację przeciwko ksero-piratom, bo na nielegalnym powielaniu tracą miliony.

Koszty transakcji bezgotówkowych w Polsce należą do najwyższych w Europie, co sprawia, że w niektórych sklepach wciąż nie możemy płacić kartą. Dlatego firmy z różnych branż zawiązały koalicję, aby wynegocjować z bankami obniżenie prowizji. Jak podaje "Rzeczpospolita", w skład zespołu weszły m.in. największe sieci sklepów spożywczych.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. - podał GUS. Choć to spadek wobec majowych 11,9 proc., to nie zaskoczył ekonomistów. Natomiast druga informacja GUS, iż sprzedaż detaliczna w czerwcu była o 6,4 proc. wyższa niż przed rokiem zaskoczeniem była. Rynek spodziewał się wskaźnika na poziomie 4,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju br. była o 3,1 proc. wyższa niż w kwietniu, oraz o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zdecydowanie wyższy niż oczekiwali analitycy. Kwietniowa sprzedaż detaliczna była o 1,6 proc. niższa niż rok wcześniej.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Amerykanin Paul Krugman krytykuje kandydaturę obecnego prezesa Bundesbanku na szefa Europejskiego Banku Centralnego. Ostrzega też, by nie obniżać sztucznie kursu euro, bo - jak twierdzi - może to doprowadzić do amerykańskich sankcji.

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła powyżej oczekiwań. Wzrost wyniósł 14 proc. (licząc rok do roku), po wzroście o 9,7 proc. w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali wzrostu produkcji o 8,4 procent.

Barack Obama chce, by kraje grupy G20 ożywiały popyt wewnętrzny. Amerykański prezydent napisał w tej sprawie list do innych liderów grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Tymczasem państwa strefy euro od kilku miesięcy mocno tną wydatki, co podkopuje ich popyt wewnętrzny - i wzrost gospodarczy.

Finlandia znów pogrąża się w recesji, wynika z oficjalnych danych za I kwartał 2010 roku. Od stycznia do marca gospodarka kraju straciła 0,4 proc, po spadkach z grudnia 2009 roku o 0,2 proc.

Wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. w 2010 r. i 3,9 proc. w 2011 r. z 1,8% w ub.r., a będzie to zasługą zwłaszcza inwestycji infrastrukturalnych, związanych ze środkami z Unii Europejskiej i turniejem Euro 2012, jak również konsumpcji prywatnej - stwierdza Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w raporcie "OECD Economic Outlook".

- Obiecujące - tym słowem sekretarz skarbu USA Timothy Geithner skomentował decyzję, że Chiny zgodziły się kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana. Deklaracja Pekinu padła dopiero na zakończenie dwudniowych rozmów amerykańsko-chińskich. I chociaż wiąże się ona z podrożeniem chińskich towarów, to czyni inne gospodarki bardziej konkurencyjnymi.

W marcu 2010 roku deficyt na rachunku obrotów bieżących w Polsce wyniósł 559 milionów euro - poinformował Narodowy Bank Polski. To nie jest zbyt dobra informacja, bowiem analitycy rynkowi oczekiwali wprawdzie deficytu, ale na niższym poziomie - 513 milionów.

- Zaczął się okres, w którym Polska powinna wrócić na ścieżkę reform. Zakładając, że w ogóle na niej była - alarmują ekonomiści na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". I choć problemów jest dużo, to kryzys poobijał nas względnie słabo, a ogólna sytuacja jest w miarę niezła

Czy prosperity, czy recesja, czy też mozolne wychodzenie z kryzysu - jedno jest niezmienne: najlepsze marki świata rosną w cenę. Tę regułę potwierdza najnowsze badanie BrandZ Top100. Wartość wszystkich stu najcenniejszych marek świata wyceniono na pięć procent więcej niż przed rokiem - łącznie to astronomiczna kwota ponad 2 trylionów dolarów.

Co czwarty Polak pozytywnie ocenia stan naszej gospodarki, a 40 proc. spodziewa się dalszej poprawy sytuacji gospodarczej - takie wyniki przynoszą najnowsze badania Pentora. Kwietniowe nastroje konsumenckie Polaków są najlepsze od października 2008 r.

Firmy kosmetyczne wreszcie zauważyły starszych konsumentów. Półki sklepowe uginają się od przeróżnych kosmetyków - m.in. kremów przeciwzmarszczkowych "+40", a nawet... "+20". Zdaje się jednak, że firmy zapomniały o tych najstarszych, którzy przecież także potrzebują kosmetyków. A to, że nasze społeczeństwo się starzeje, jest faktem.

- Od 2,5 do 3 proc. urośnie polska gospodarka w tym roku, a w przyszłym będzie to nawet 4 proc. - twierdzi Bank Światowy. Jednocześnie chwali ścieżkę redukcji deficytu, którą wybrał polski rząd. To kolejny raz kiedy ekonomiści tej instytucji chwalą nasz kraj za sposób walki z kryzysem.

- Niemieccy eksporterzy tracą swoją przewagę nad rywalami z zagranicy i dlatego zamiast konkurować ceną produktów powinni postawić na innowacje - uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Skąd się bierze bogactwo narodów? Jak je mierzyć? Czy bieda jest dziedziczna? Czy dobrobyt rodzi tylko dobro? Rusza cykl Gdańskiego Areopagu - tym razem debaty będą dotyczyć dobrobytu i niedostatku. W sobotę i niedzielę będzie je można oglądać na antenie TVN24.