Gazprom

Gazprom

Pawlak w Brukseli o gazie dla Europy

Obowiązek zapewnienia możliwości przepływu błękitnego paliwa gazociągami w obie strony (tzw. rewers), oraz umożliwienie sprzedaży nadwyżek gazu przez firmy europejskie tam, gdzie jest odbiorca - to polskie propozycje wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE przedstawione Waldemara Pawlaka w Brukseli.

Rosyjsko-włoski gazowy zgrzyt

Przyjaźń i partnerstwo zbliżają Rosję i Włochy, ale w biznesie nie ma sentymentów. Włoski koncern Eni nie zgodził się odstąpić części swoich udziałów w projekcie South Stream francuskiemu EDF. A tego właśnie chce Rosja, która twierdzi, że "negocjacje wciąż trwają".

Rosja odpuści nam "take or pay"?

Wicepremier Waldemar Pawlak zdradza kolejne szczegóły kontraktu gazowego. Ma on zawierać 15-procentową elastyczność dostaw, co znaczy, że w razie mniejszego zużycia, Polska będzie mogła odebrać rocznie o ok. 1,5 mld m sześc. gazu mniej. Do tej pory Gazprom stosował zasadę "take or pay" (bierz lub płać) i nakładał kary za zakontraktowany, a nieodebrany gaz.

Gazowa zgoda dopiero w 2010 roku?

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak nie jest pewien, czy jeszcze w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak powiedział, w negocjacjach pojawiły się nagle "nowe elementy" ze strony Rosjan.

Rosjanie: Gazprom zyska na umowie z Polską

Zawarcie polsko-rosyjskiej umowy gazowej wciąż się ślimaczy, jednak rosyjscy eksperci rynku gazowego są przekonani, że generalnie będzie ona sukcesem dla Gazpromu. Stawiają wręcz pytania, czy w kształcie jaki się rysuje, umowa w ogóle jest Polsce potrzebna.

Gazowa umowa z Rosją dopiero w grudniu

- Będzie kolejna runda polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie porozumienia o dostawach gazu do Polski - poinformowała szefowa polskiego zespołu, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W środę Waldemar Pawlak sugerował, że umowa może być podpisana już w czwartek.

Gazowa umowa już prawie podpisana

W czwartek może zostać podpisana polsko-rosyjska umowa na dostawy gazu - wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka dla Polskiego Radia. Niedawno wynegocjowane przez Polskę warunki zakupu surowca budzą sprzeciw opozycji i wątpliwości prezydenta.

Czy dostaniemy za dużo gazu?

Rząd negocjował wielkość dostaw gazu z Rosji nie wiedząc, ile faktycznie surowca Polsce będzie potrzeba - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według oficjalnych rządowych prognoz w 2015 roku zużycie gazu będzie dużo mniejsze niż ilość surowca, który trafi na polski rynek. Chodzi o przynajmniej 3 mld m sześc. rocznie, z którymi nie wiadomo, co zrobić.

W czwartek porozmawiają o gazie

Dalszy ciąg polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Po niedawnym porozumieniu PGNiG z Gazpromem, ich ustalenia muszą teraz parafować rządy Polski i Rosji. Rozmowy odbędą się w czwartek w Warszawie - zapowiada dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Za ile rosyjski gaz płynie przez Polskę?

Rosyjski Gazprom wydał komunikat, stwierdzający, że obradująca w Moskwie rada nadzorcza spóli EuRoPol Gaz uzgodniła wysokość opłat za przesył gazu z Rosji do Polski, i dalej do Niemiec. Nie podano jednak ich wysokości.

Nord Stream ruszy już w 2010?

Były agent Stasi, a dziś dyrektor zarządzający spółki Nord Stream Matthias Warnig ogłosił, że budowa omijającego Polskę gazociągu Nord Stream może się rozpocząć już 1 kwietnia 2010 roku.

Prezydent pisze do premiera

- Prezydent Lech Kaczyński pyta w liście premiera Donalda Tuska o bezpieczeństwo energetyczne kraju - dowiedziała się TVN24. List był już wcześniej zapowiadany jako pokłosie polsko-rosyjskiej umowy gazowej, która - zdaniem wielu - za bardzo nas uzależnia od surowca ze Wschodu. - Ten list nie jest po to, żeby się spierać, tylko żeby zachęcić do debaty na ten temat - mówi w TVN24 szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

"Agentura Gazpromu w rządzie"?

Kolejny dzień przynosi kolejne słabe oceny rządu na półmetku - choć w ustach opozycji krytyka nie dziwi. - Za energetykę słaba trójka, z minusem. Pozytywem jest to, że nie popsuto koncepcji dywersyfikacji dostaw gazu - mówi w TVN24 Paweł Poncyljusz, były wiceminister gospodarki w rządzie PiS. Jego zaniepokojenie budzi natomiast wynik negocjacji rządu z Rosjanami ws. dostaw gazu.

Gazu nie zabraknie, ale ograniczenia możliwe

Polska negocjuje z Rosją w sprawie dostaw gazu, a w kraju robi się coraz chłodniej. Żeby w domach ciepła nie zabrakło, spółka PGNiG powinna zapewnić swoim użytkownikom wystarczającą dostawę gazu. Jak zapewnia prezes Michał Szubski, zimę przejdziemy bez obaw o gaz. Jednakże sam wolałby, żeby wprowadzono pewne ograniczenia dla korzystających z wielkich zasobów przemysłowców. - Czułbym się bezpieczniej - wyznaje. Czyli jednak jest jakieś zagrożenie?

Gudzowaty: Tusk nie potrafi rządzić

- Już najwyższa pora, żeby Donald Tusk zdał sobie sprawę, ze nie potrafi rządzić - mówił w TVN24 Aleksander Gudzowaty. Jego zdaniem usunięcie z handlu gazem spółki Gas Trading, w której należący do niego Bartimpex ma udziały, jest sprzeczne z polską racją stanu.

Gazowy plan na przechytrzenie Rosji

Gaz-System jeden z polskich operatorów gazociągowych planuje przeznaczyć 350 mln zł na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Na tym z kolei chce skorzystać PGNiG, które zamierza kupić, głównie od Rosji, tyle gazu ile się da i sprzedawać go rurami Gaz-Systemu właśnie za zachodnią i południową granicę.

Zysk Gazpromu spadł o połowę

Rosyjski Gazprom, największa firma branży gazowej na świecie, zanotował w pierwszym półroczu 2009 zysk o połoę\e niższy niż rok wcześniej. Mimo to firma zarobiła na czysto równowartość 10,6 miliarda dolarów.

BBN: PGNiG i Gudzowaty się mylą

Aleksander Gudzowaty od lat forsuje pomysł budowy łącznika gazowego z Niemcami, argumentując, że zwiększy on niezależność od Rosji. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, opisując niemal identyczny projekt PGNiG, pisze wprost: takim rurociągiem popłynie najprawdopodobniej rosyjski gaz.

Gudzowaty o propozycji rządu: to dwie różne sprawy

Jeśli Aleksander Gudzowaty dobrowolnie wycofa się z EuRoPol Gazu, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". - Bernau-Szczecin to jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, a EuRoPol Gaz to jest sprawa uniknięcia absolutnego władztwa rosyjskiego w tej spółce - odpowiada biznesmen.

Gazprom rozpycha się w Niemczech

Rosyjski Gazprom chce zwiększyć swój udział we wschodnioniemieckim koncernie gazowniczym Verbundnetz Gas (VNG). Rosjanie chcieliby odkupić pakiet akcji od francuskiego GDF Suez - informuje dziennik "Handelsblatt", powołując się na osoby znających szczegóły negocjacji.