Gazprom vs wolny rynek. Koniec ekspansji w Europie?

Aktualizacja:
 
Strumień rosyjskiego gazu do Europy miał tylko rosnąć. Czy już niedługo zacznie maleć?TVN24

Do niedawna Gazprom podbijał w Europie rynki jeden za drugim. Kolejne koncerny i rządy podpisywały wieloletnie kontrakty. Powstaje Gazociąg Północny, w planach jest Południowy. Ale kryzys gospodarczy i spadek popytu na gaz hamuje tę ekspansję. Nie pomaga też fatalny wydźwięk powrotu Putina na Kreml. Ale najgroźniejszym przeciwnikiem Gazpromu jest dążenie Europy (i nie tylko) do liberalizacji rynków energetycznych.

27 wrześniainspektorzy Komisji Europejskiej niezapowiedzianie weszli do 20 firm zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu w 10 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystkie łączy jedno – Gazprom. Wśród badanych firm są spółki kontrolowane w całości lub częściowo przez Rosjan.

Na „czarnej liście” są m.in.: Gazprom Germania, E.ON Ruhrgas, RWE (Niemcy), OMV, Econgas, Centrex (Austria), Vemex (Czechy), SPP (Słowacja), Lietuvos dujos (Litwa), Eesta Gaas (Estonia), Overgas, Bulgargaz (Bułgaria). Dodatkowo, KE sprawdza kontrakty z Gazpromem kilku niemieckich spółek, jak też Gaz de France, włoskiego ENI czy polskich PGNiG i Gaz-System.

Bruksela pokrzyżuje plany Gazpromu?

KE podejrzewa, że kontrolowane firmy mogą być zaangażowane w antykonkurencyjne praktyki albo posiadają informacje o stosowaniu takich praktyk. Chodzi m.in. o podział rynku, ograniczanie dostępu do sieci przesyłowej gazu i dywersyfikacji dostaw oraz stosowanie zawyżonych cen.

Przez lata UE nie interesowała się działalnością Gazpromu w Europie pod kątem prawa antymonopolowego. Partnerzy rosyjskiego koncernu, jego polityczni lobbyści i niektóre rządy (z niemieckim i włoskim na czele) bardzo długo starały się chronić Gazprom przed działaniami urzędników z Brukseli.

Obecna szeroko zakrojona akcja KE to faktyczny początek wspólnej polityki energetycznej Unii – w tym wypadku na poziomie przestrzegania prawa antymonopolowego.

Weszło ono w życie wraz z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE, w marcu br. Nowe przepisy wymagają separacji produkcji i sprzedaży gazu od jego transportu i przechowywania. Chodzi o uniknięcie monopolizacji rynków przez łańcuchy współpracujących spółek z kluczową rolą Gazpromu i jego europejskich sojuszników. W praktyce Gazprom musi zrezygnować z własności (lub pakietów udziałów) w liniach gazociągów, sieciach dystrybucji surowca i magazynach gazu w UE.

Ta walka nie będzie łatwa – bo zależy od postawy rządów konkretnych członków UE. Litwa jako pierwsza wprowadziła Trzeci Pakiet do swego prawodawstwa. Niektóre inne państwa już rozpoczęły proces legislacyjny. Ale wiele albo tego nie zaczęło, albo wręcz sabotuje nowe przepisy na swoim terytorium. Widać to zbieżność: im większe wpływy i silniejsze lobby gazpromowskie wśród polityków, tym większa niechęć do wprowadzania nowych przepisów.

Ostatnia akcja Komisji Europejskiej to także ostrzeżenie pod adresem tych państw.

Turcy przykręcają kurek

Problemy Gazprom ma też na swej południowej flance.

Turcja naciskała na Rosjan, żeby obniżył cenę sprzedawanego jej gazu, podobnie jak to uczynił już w przypadku kilku europejskich partnerów. Powód jest prosty – spadek zapotrzebowania wywołany kryzysem i spadek cen gazu w skali globalnej. Negocjacje nie udały się. W tej sytuacji turecki minister energetyki Taner Yildiz ogłosił, że Turcja nie przedłuży 25-letniego kontraktu na dostawy gazu z Rosji tzw. gazociągiem zachodnim (via Bałkany). Wygasa on z końcem tego roku.

Oznacza to, że zmniejszy się import gazu o 15 proc. Ale Ankara zapewnia że na tym nie ucierpią odbiorcy, bo i tak surowca ostatnio sprowadzano za dużo.

Drastyczna decyzja Turków ma związek nie tylko z czysto ekonomicznymi kalkulacjami. Ankara, biorąc przykład choćby z UE, zamierza zliberalizować swój rynek energetyczny. Dotychczas rząd turecki był krytykowany za byt wolne tempo i zakres rozdzielenia własności sieci gazociągów i praw do importu surowca. Monopol na oba ma teraz państwowy koncern BOTAS.

Rezygnacja przez firmę z kontraktu z Rosjanami ma doprowadzić do przejęcia tych możliwości zakupu gazu przez tureckie spółki prywatne. Rząd ma nadzieję, że na lepszych warunkach. Doprowadziłoby to do redukcji udziału BOTAS (czyli państwa) w rynku energetycznym, co jest jednym z oczekiwań, jakie UE postawiła Ankarze w rozmowach o przyszłym członkostwie.

Batalia o Ukrainę

Jednym z głównych zarzutów stawianych w Europie Gazpromowi jest niestabilność dostaw surowca. Przypomina się dwa konflikty gazowe Rosji z Ukrainą (ostatni w styczniu 2009), w wyniku których dochodziło do przerw w dostawach surowca do krajów unijnych. Ostatnio jednak wzrosły szanse na to, że ten argument Gazprom może wytrącić z rąk swoim przeciwnikom w Europie. Rosyjski koncern jest coraz bliższy osiągnięcia celu strategicznego od wielu lat – przejęcia kontroli nad tranzytowymi gazociągami biegnącymi z Rosji do UE przez Ukrainę.

24 września doszło do spotkania prezydenta Wiktora Janukowycza z duetem rządzącym Rosją: Dmitrijem Miedwiediewem i Władimirem Putinem. Wyniki rozmów oficjalnie trzymano w tajemnicy, w kolejnych dniach zaczęły one jednak przeciekać do mediów.

Kijów dąży do obniżenia ceny gazu sprowadzanego z Rosji. Moskwa proponowała, że ceną za tańszy gaz miałoby być wejście Ukrainy do Związku Celnego Rosji, Kazachstanu i Białorusi lub zgoda na przejęcie Naftohazu przez Gazprom. Sądząc po przeciekach medialnych ze spotkania w Moskwie i późniejszych oświadczeniach premiera Mykoły Azarowa, Kijów wybrał tą drugą opcję.

Powstać miałoby konsorcjum zarządzające ukraińskimi gazociągami. Jeśli potwierdzą się prasowe spekulacje, faktyczną kontrolę nad nim będzie miał Gazprom – miałby mieć wspólnie z niemieckim partnerem większość udziałów. Dwa dni po spotkaniu moskiewskim, premier Azarow powiedział, że Rosja zgodziła się na trójstronne konsorcjum (Ukraina, Rosja, UE), które raz na zawsze zabezpieczy Europę przed przerwami w dostawach gazu via Ukraina.

Dotychczas Moskwa sprzeciwiała się obecności UE w systemie ukraińskich gazociągów, preferując zdominowane przez Gazprom rosyjsko-ukraińskie joint venture. Ostatecznie osiągnięto kompromis, de facto będący zwycięstwem Rosjan. Po prostu „unijną stronę” będzie reprezentował niemiecki koncern związany interesami z Gazpromem.

Ale i na tym polu UE stawia czoła monopolistycznym zakusom Gazpromu. Kilka dni po pierwszych przeciekach na temat porozumienia rosyjsko-ukraińskiego, do Kijowa zjechali unijni urzędnicy, przedstawiając Ukrainie szczegóły wspólnego projektu modernizacji gazociągów tranzytowych. Mówiąc w skrócie: unijne pieniądze w zamian za trzymanie Rosjan z dala od jednej z najważniejszych na kontynencie rur gazowych.

Gazprom się "zagra"?

Od kilku lat Moskwa straszy Europę, że jeśli będzie robiła problemy Gazpromowi, jeśli nie zechce większej ilości surowca po odpowiednio wysokiej cenie, Rosja przekieruje dużą część eksportu do Chin. Problem w tym, że gazociąg wciąż nie jest gotowy, a Pekin okazał się twardym negocjatorem w sprawie ceny surowca. Kłopoty Gazpromu w Europie mogą jeszcze bardziej usztywnić stanowisko chińskie.

Rosja próbowała dotychczas grać na dwóch frontach. W końcu może się jednak okazać, że przegra zarówno w Europie, jak i na Dalekim Wschodzie.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl