Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

"To rosyjscy hakerzy stoją za atakiem na francuską telewizję"

Za atakiem na stronę internetową francuskiej telewizji TV5 Monde mogli stać rosyjscy hakerzy z tzw. grupy APT28 - uważa francuska policja. Do ataku doszło w kwietniu b.r. Na stronie pojawiły się materiały propagandowe Państwa Islamskiego i groźby opublikowane przez nieznanych sprawców. Francuskie media informują, że hakerzy usiłowali wcześniej zhakować stronę Białego Domu.

Francja stawia warunki Iranowi

Konieczna jest możliwość inspekcji irańskich instalacji wojskowych pod kątem pracy nad programem nuklearnym Teheranu, w przeciwnym razie Francja przeciwstawi się podpisaniu porozumienia z Iranem - powiedział szef dyplomacji Francji Laurent Fabius.

Prezydent Francji spotkał się z Fidelem Castro. "Sporo mówił"

Prezydent Francji Francois Hollande spotkał się w poniedziałek z ojcem rewolucji kubańskiej Fidelem Castro w jego rezydencji w Hawanie. Spotkanie z byłym przywódcą Kuby do ostatniej chwili było trzymane w tajemnicy i toczyło się za zamkniętymi drzwiami. Wieczorem Hollande rozmawiał z prezydentem Raulem Castro na temat stosunków Kuba-UE.

Francja zatopi mistrale? To "jedna z rozważanych opcji"

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.

Hollande pojechał na Bliski Wschód po miliardy dolarów

Francja prowadzi z Arabią Saudyjską rozmowy w sprawie wartych miliardy euro kontraktów, obejmujących dziedziny od obronności przez lotnictwo cywilne po transport i energię - podały francuskie źródła rządowe. Kontrakty mają być szybko sfinalizowane.

Putin: nie ma usprawiedliwienia dla zabijania. Setna rocznica ludobójstwa Ormian

Nasz kraj jest gotowy do normalizacji stosunków z Turcją - powiedział prezydent Armenii Serż Sarkisjan w wywiadzie dla tureckiej prasy. Materiał ukazał się w piątek, w setną rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Turków na ormiańskiej mniejszości. Do Erywania, stolicy Armenii, przybyli z tej okazji m. in. Francois Hollande i Władimir Putin.

Dostawa Mistrali "niemożliwa w obecnej sytuacji". Polska karta w grze?

Prezydent Francji zadeklarował, że na razie nie ma mowy o dostarczeniu Rosjanom dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francois Hollande zastrzegł, że na nadchodzącym spotkaniu z Władimirem Putinem będzie dyskutował aspekty kontraktu, ale i tak "nie jest możliwe" jego wypełnienie. Francuska prasa zwraca uwagę, że niechęć Paryża do dostarczenia Mistrali może być elementem walki o zamówienia dla polskiego wojska.

Paryż chwali Clinton: wyjątkowa kobieta

Szef MSZ Francji Laurent Fabius bardzo pozytywnie ocenił deklarację byłej amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, która ogłosiła w niedzielę zamiar startu w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

Sukces za sukcesem Francuzów. Indie biorą 36 myśliwców „natychmiast”

Dzięki silnemu lobbingowi francuskich władz koncern Dassault może się cieszyć z kolejnej bardzo ważnej umowy na sprzedaż myśliwców Rafale. Przebywający z wizytą w Paryżu premier Indii Narendra Modi zadeklarował, że jego kraj kupuje 36 takich maszyn i chce dostać je „jak najszybciej”. Równolegle oba kraje prowadzą trudne negocjacje w sprawie zakupu znacznie większej partii 126 Rafale.

"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

"Gest, dający nadzieję na gotowość Iranu do ustępstw"

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego "są ciężkie i bardzo poważne", a w najbliższych kilku dniach okaże się, czy Teheran jest gotowy podjąć niezbędne trudne decyzje - poinformował przedstawiciel USA cytowany przez Reutersa.

Izrael naciska na Francję, by zablokowała umowę z Iranem

Wysocy rangą przedstawiciele Izraela zostali wysłani do Francji, by zapobiec negocjowanemu porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Jerozolima chce wykorzystać fakt, że pomiędzy Francją i USA ujawniła się znacząca różnica zdań na temat przyjętej strategii negocjacyjnej.