Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

"Pierwszy krok ku szerokiej koalicji", ale Hollande nie podbił Kremla

Francja i Rosja będą dzielić się informacjami wywiadu w celu zwalczania tzw. Państwa Islamskiego i zintensyfikują naloty na dżihadystów - oznajmili Francois Hollande i Władimir Putin po rozmowach na Kremlu. Prezydenci zapewnili, że rozmowy były „konstruktywne”, ale wszystko wskazuje na to, że nie uzgodnili niczego naprawdę istotnego. Putin stwierdził jedynie oględnie, że został poczyniony „pierwszy krok ku formowaniu szerokiej koalicji”.

Partia Sarkozy'ego chce zniesienia sankcji wobec Rosji

Największa partia opozycyjna we Francji, czyli Republikanie, wezwała we wtorek prezydenta Francoisa Hollande'a do działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie. W czwartek francuski szef państwa będzie w Moskwie, gdzie przyjmie go prezydent Władimir Putin.

Londyn na pomoc Paryżowi. Cameron jeszcze w tym tygodniu chce zgody na naloty

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że Francja będzie kontynuować naloty w Syrii przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jak dodał, celem jest "wyrządzenie możliwie największych szkód" tej dżihadystycznej organizacji. Stojący obok niego premier Wielkiej Brytanii oznajmił, że Londyn zamierza wesprzeć Francuzów w Syrii.

Francuzi nie próżnują. Kolejna seria nalotów

Francuskie lotnictwo przeprowadziło we wtorek wieczorem trzeci w ciągu ostatnich 48 godzin atak na cele w mieście Ar-Rakka w północnej Syrii - poinformowało w komunikacie ministerstwo obrony Francji. Miasto jest nieformalną stolicą tak zwanego Państwa Islamskiego (IS)

Zmasowany atak Francuzów na "stolicę" dżihadystów

Francuskie myśliwce bombardujące dokonały w niedzielę wieczorem zmasowanego ataku na umocniony bastion tzw. Państwa Islamskiego (IS) w mieście Ar-Rakka na północy Syrii - poinformowało francuskie ministerstwo obrony.

Francja zapowiada odwet. "Uderzymy we wroga, aby go zniszczyć"

Po serii zamachów w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych, władze Francji zapowiedziały odwet. Francuskie służby bezpieczeństwa kontynuują w niedzielę poszukiwania osób, które mogły mieć związek z zamachami. Pierwsze tropy prowadziły do Belgii.

Rosja, USA, pakiet klimatyczny. Trudne punkty wizyty Dudy we Francji

Problem Polski w relacjach z Francją może polegać na tym, że elita francuska postrzega USA jako rywala, a Rosję jako sojusznika - mówi Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych UW. Dodaje, że wizyta prezydenta w Paryżu to okazja do przedstawienia polskiego spojrzenia na sprawy międzynarodowe. Inna kwestia, w której Paryż i Warszawa się różnią, to polityka ochrony klimatu.

Po spotkaniu z Putinem. Merkel i Hollande: kwestie Syrii i Ukrainy nie są połączone

Prowadzone w piątek w Paryżu rozmowy przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego, czyli Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zakończyły się po około pięciu godzinach. Jak poinformował prezydent Francji Francois Hollande na początku listopada spotkają się ministrowie spraw zagranicznych tych państw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła zaś, że podczas rozmów doszło do zbliżenia Rosji i Ukrainy.