Egipt

Egipt

Nowa interwencja w Libii? Egipt wzywa świat do ataku

Na fali oburzenia po egzekucji 21 Koptów przez fanatyków islamskich w Libii Egipt wzywa międzynarodową koalicję do wsparcia w nalotach. Państwa już bombardujące dżihadystów w Syrii i Iraku miałyby też działać nad Libią. Jeden z dwóch libijskich rządów - ten nieuznawany przez społeczność międzynarodową - jest natomiast oburzony całą sytuacją i nazywa naloty "atakiem na niepodległość".

Zemsta za egzekucję. Egipt rozpoczął bombardowanie o świcie

Kilkanaście godzin po opublikowaniu nagrania z brutalną egzekucją 21 egipskich Koptów, lotnictwo Egiptu przeprowadziło naloty na dżihadystów w Libii. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiadał, że jego kraj "zastrzega sobie prawo do zareagowania w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie" na mord swoich obywateli.

Brutalna egzekucja 21 chrześcijan. Dżihadyści ścinają "naród krzyża"

Nie ma już wątpliwości co do autentyczności nagrania, na którym dżihadyści ścinają na libijskiej plaży 21 egipskich chrześcijan - Koptów. Jeden z zabójców mówi: "O bezpieczeństwie wy, krzyżowcy, możecie tylko pomarzyć". - Barbarzyństwo IS nie zna granic - oświadczył w odpowiedzi na nagranie rzecznik Białego Domu.

Twierdzi, że bin Laden próbował mu zlecić zabicie Mubaraka

Z zeznania Amerykanina Ihaba Mohammada Alego wynika, że ówczesny szef Al-Kaidy Osama bin Laden w połowie lat 90. zwrócił się do niego, aby ten wykorzystał jego samolot jako broń i uderzył w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Egipski atak na islamistów na Synaju. 27 ofiar nalotów

Egipskie śmigłowce Apache przeprowadziły w piątek serię ataków na pozycje islamistów na półwyspie Synaj, zabijając 27 bojowników - poinformowały siły bezpieczeństwa Egiptu. To największa tego typu operacja wymierzona w dżihadystów w ostatnich miesiącach.

Kary śmierci dla 183 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego

Egipski sąd orzekł w poniedziałek kary śmierci dla 183 zwolenników zdelegalizowanego Bractwa Muzułmańskiego. Grupę oskarżano o udział w zabójstwie 16 policjantów w sierpniu 2013 roku podczas protestów, które wybuchły po obaleniu prezydenta Mohameda Mursiego.

"Nie spocznie, dopóki Baher i Fahmy się stamtąd nie wydostaną"

Ulga po uwolnieniu australijskiego dziennikarza Petera Greste'a z egipskiego więzienia jest zakłócona przez obawy, że dwóch jego kolegów nie wyjdzie na wolność - stwierdziła rodzina Greste'a na konferencji prasowej. Dziennikarz został deportowany z Egiptu na Cypr, skąd w najbliższych dniach odleci do Sydney.

Państwo Islamskie przyznaje się zamachów w Egipcie

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

Synowie Mubaraka wyszli z więzienia

Przedstawiciele egipskich służb bezpieczeństwa podali, że dwaj synowie obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, którzy oczekują obecnie na powtórzony proces z oskarżenia o korupcję, wyszli z więzienia. O ich zwolnieniu zadecydował w czwartek sąd.

Egipt: starcia w 4. rocznicę rewolty. Kilkunastu zabitych

Co najmniej 15 osób zginęło, a ok. 30 zostało rannych w niedzielę w starciach między policją a demonstrantami w czwartą rocznicę wybuchu społecznej rewolty, która zakończyła w Egipcie rządy Hosniego Mubaraka. Do niepokojów dochodziło główne w Kairze.

Mubarak na drodze do wolności? Wyrok unieważniony

Sąd kasacyjny w Egipcie unieważnił wyrok trzech lat więzienia dla obalonego w 2011 r. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka za defraudację funduszy publicznych. Sąd zdecydował, że Mubarak, który obecnie odsiaduje ten wyrok, będzie ponownie sądzony w tej sprawie.