Egipt

Egipt

Ruszył nowy proces obalonego prezydenta Egiptu

W sobotę rozpoczął się w Kairze powtórzony proces obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów, oskarżonych o zdefraudowanie w przeliczeniu blisko 18 mln dolarów z państwowych środków na remont prywatnych rezydencji.

Amerykanie znów będą dostarczać broń Egiptowi

Stany Zjednoczone wznowią pomoc wojskową dla Egiptu, swojego wieloletniego sojusznika. Została ona wstrzymana niespełna dwa lata temu, po wojskowym zamachu stanu w Kairze i przejęciu władzy przez generała Abda el-Fataha es-Sisiego.

Prezydent Egiptu dostanie miliardy dolarów

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał poparcie polityczne i finansowe uczestników konferencji, zwołanej przez niego w Szarm el-Szejk w celu przyciągnięcia kapitału międzynarodowego. W ciągu trzech dni obrad Egipt podpisał kontrakty na sumę 36,2 mld dolarów. Uczestnicy konferencji podkreślali też swoje poparcie dla reform gospodarczych, jakich dokonuje rząd egipski, oraz dla prowadzonej przezeń walki z terroryzmem.

Nauczyciel pobił 12-latka. Chłopiec zmarł

12-letni egipski uczeń zmarł w niedzielę na skutek obrażeń odniesionych w szkole, gdzie kilka dni wcześniej został pobity przez nauczyciela. Przemoc wobec dzieci przybiera w Egipcie coraz bardziej niepokojące rozmiary - pisze agencja AFP.

Wybory w Egipcie wstrzymane. Nie wiadomo, na jak długo

Egipski Sąd Administracyjny podjął we wtorek decyzję o wstrzymaniu zaplanowanych na marzec i kwiecień wyborów parlamentarnych - podano na portalu dziennika "Al-Ahram". W zeszłym tygodniu Sąd Konstytucyjny uznał część ordynacji wyborczej za niekonstytucyjną.

Kolejna wojna w Afryce? Egipt pali się do inwazji w Libii

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zaapelował we wtorek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o uchwalenie rezolucji, która dałaby mandat międzynarodowej koalicji do przeprowadzenia operacji zbrojnej w Libii. Operacja byłaby wymierzona w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Nowa interwencja w Libii? Egipt wzywa świat do ataku

Na fali oburzenia po egzekucji 21 Koptów przez fanatyków islamskich w Libii Egipt wzywa międzynarodową koalicję do wsparcia w nalotach. Państwa już bombardujące dżihadystów w Syrii i Iraku miałyby też działać nad Libią. Jeden z dwóch libijskich rządów - ten nieuznawany przez społeczność międzynarodową - jest natomiast oburzony całą sytuacją i nazywa naloty "atakiem na niepodległość".

Zemsta za egzekucję. Egipt rozpoczął bombardowanie o świcie

Kilkanaście godzin po opublikowaniu nagrania z brutalną egzekucją 21 egipskich Koptów, lotnictwo Egiptu przeprowadziło naloty na dżihadystów w Libii. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiadał, że jego kraj "zastrzega sobie prawo do zareagowania w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie" na mord swoich obywateli.

Brutalna egzekucja 21 chrześcijan. Dżihadyści ścinają "naród krzyża"

Nie ma już wątpliwości co do autentyczności nagrania, na którym dżihadyści ścinają na libijskiej plaży 21 egipskich chrześcijan - Koptów. Jeden z zabójców mówi: "O bezpieczeństwie wy, krzyżowcy, możecie tylko pomarzyć". - Barbarzyństwo IS nie zna granic - oświadczył w odpowiedzi na nagranie rzecznik Białego Domu.

Twierdzi, że bin Laden próbował mu zlecić zabicie Mubaraka

Z zeznania Amerykanina Ihaba Mohammada Alego wynika, że ówczesny szef Al-Kaidy Osama bin Laden w połowie lat 90. zwrócił się do niego, aby ten wykorzystał jego samolot jako broń i uderzył w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.